شهاب سنگی که باعث انفحاری شدید شد

شهاب سنگی که باعث انفحاری شدید شد
t شهاب سنگی که باعث انفحاری شدید شد

بخش هایی از یک شهاب سنگ از دریاچه چلیابینسک در کشور روسیه به دست آمد. انفجار شهاب سنگی 17 متری که ۱۵ فوریه ۲۰۱۳ در روسیه رخ داد، حتی توسط ابزارهای لرزه‌نگاری نیز ثبت شد و محققان این حمله شهاب سنگی را بزرگترین نمونه در صد سال اخیر عنوان کردند.
شهاب سنگی که باعث انفحاری شدید شد

 شهاب سنگ پس از ورود به جو زمین به یک توپ آتشین تبدیل و در آسمان منطقه «چلیابینسک» در 1500 کیلومتری پایتخت روسیه منفجر شد. اکنون بخشی ازان شهاب سنگ عظیم که به اندازه یک میز معمولی می باشد از ته دریاچه به دست آمده است .

شهاب سنگی که باعث انفحاری شدید شد

این شهاب سنگ یکی از بزرگترین شهاب سنگ های یافت شده در تاریخ نجوم است.شهاب بر فراز شهر چلیابینسک روسیه منفجر شد. موج ضربه‌ای ناشی از این انفجار به هزاران ساختمان آسیب رساند و تقریباً ۱۵۰۰ نفر بر اثر شکسته‌شدن‌ شیشه و سایر آوارها مجروح شدند.این انفجار قوی‌تر از یک بمب هسته‌ای بود و آنقدر درخشان بود که برای مدت کوتاهی از خورشید هم فراتر رفت!

شهاب سنگی که باعث انفحاری شدید شد

 این شهاب سنگ حفره ای عظیم را در وسط دریاچه یخ زده چلیابینسک به وجود آورد.بر اساس گزارشات ، عوامل اجرایی توانستند 5 تکه بزرگ از این شهاب سنگ را از دریاچه بیرون بکشند.یکی از این سنگ های عظیم 1.5 متر طول داشت. این رویداد به صورت زنده از تلویزیون روسیه پخش شد وقتی لایه اولیه شهاب سنگ پیدا شد لایه ای درخشان ، بلوری مانند و سیاه به چشم می خورد.محققان تخمین زده اند که اندازه واقعی شهاب سنگ  که باعث این انفجار شده است در حدود 17 متر عرض  و وزن آن در حدود 10000 تن بوده است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
داستان ضرب المثل فارسی برو خر کریم را نعل کن

شهاب سنگی که باعث انفحاری شدید شدrian_نجوم

نجومHuge_Chunk_of_Russia_Meteorite-نجوم

فیلم لحظه انفجار شهاب سنگ

سنگ آسمانی

ستاره هایی که به زمین می افتند!

t شهاب سنگی که باعث انفحاری شدید شد
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *