شکار لحظه ها

شکار لحظه ها
t شکار لحظه ها

یک عکاس خواه ناخواه فقط دکمه شاتر را فشار می دهد و عکس می گیرد. اما هدف بسیاری از ما گرفتن لحظه ای تعیین کننده و شکار لحظه ها ست.اینجاست که یک تصویر از نظر بصری دلپذیر با به تصویر کشیدن ماهیت آنچه در هنگام فشار دادن شاتر اتفاق می‌افتد، با معنای عمیق‌تر ترکیب می‌شود.این تفاوت بین گرفتن عکس های زیبا و ثبت لحظه های واقعی از عمل، احساسات و معنی است.

هنگامی که لحظه تعیین کننده در یک تصویر ثبت می شود، مردم تمایل دارند تصویر را متوقف کرده و آن را مطالعه کنند و انبوهی از اطلاعات بیان شده در فرم هنری را استخراج کنند.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

«عکس به خودی خود برای من جالب نیست. من فقط می‌خواهم بخشی از واقعیت را ثبت کنم.» – هانری کارتیه برسون

هانری کارتیه برسون

لحظه تعیین کننده مفهومی است که توسط عکاس خیابانی و عکاس مشهور فرانسوی هنری کارتیه برسون رایج شده است . در طول قرن بیستم، با در دسترس قرار گرفتن دوربین‌های موبایل کوچکتر و بیشتر در دسترس عکاسان، امکان ثبت تکه‌های واقعی، بدون صحنه و صادقانه زندگی،برای همه ممکن شده است.

و اگرچه این مفهوم از عکاسی خیابانی پدید آمده است، اما می توان آن را در هر سبک دیگری به کار گرفت.با هر حرکت و لحظه، چه کسی در خیابان راه می‌رود، یک توپ بیسبال گرفته می‌شود، یا دو عاشق که در فرودگاه خداحافظی می‌کنند، همیشه یک ثانیه وجود خواهد داشت که تمام معنای صحنه را در بر می‌گیرد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نگاه یک عکاس معمار

لحظات قطعی خیلی زود یا خیلی دیر و از دست رفته است. این لحظات تعیین کننده همیشه قبل از ناپدید شدن در حال ظهور هستند.استراتژی ها و نکات زیر توسط هنری کارتیه برسون و همچنین عکاسان جدیدتر در سراسر جهان به کار گرفته شده است.

زمان و پیش بینی شکار لحظه ها

در ابتدا توصیه می‌کنم عکاسان به زمان‌بندی صحنه توجه زیادی داشته باشند و مهارت‌های پیش‌بینی خود را تمرین کنند. اگر لحظه تعیین کننده را می بینید و آماده نیستید، تا زمانی که خودتان را تنظیم کنید و دوربین را به دست بگیرید، از بین می رود.سوژه های خود، حرکات و رفتارهای آنها را بشناسید تا لحظه تعیین کننده ای در راه است را پیش بینی و پیش بینی کنید. هرچه بیشتر این را تمرین کنید، مهارت های پیش بینی شما بهتر خواهد شد.

ترکیب بندی

بدیهی است که زمان بندی و پیش بینی به تنهایی کافی نیست. شما باید ترکیب مناسبی را در محیط و پس زمینه خود پیدا کرده باشید. صحنه باید نوردهی صحیحی داشته باشد که به زمان روز بستگی دارد. عناصر دیگر در صحنه شما نیاز به تمرکز روی لحظه خاص، حرکت و بیان کلی دارند که لحظه تعیین کننده را ایجاد می کند

صبر

یکی از تکنیک‌هایی که بسیاری از عکاسان از آن استفاده می‌کنند این است که خود را در محیطی با ترکیب بندی مناسب قرار می‌دهند و منتظر سوژه هستند. به عنوان مثال: می‌توانید در نزدیکی یک تقاطع شلوغ یا پیاده‌رو با نوردهی مناسب و پس‌زمینه منتظر بمانید و عابران پیاده را تماشا کنید.

شما در نهایت شاهد لحظات تعیین کننده زیادی خواهید بود، مانند اینکه چگونه یک زن و شوهر در حالی که دست در دست هم گرفته اند به یکدیگر نگاه می کنند، یا شیفتگی  کودکی در یک چیز پیش پا افتاده. شما ممکن است مهربانی غریبه ها، شجاعت، ترس، هر چیزی را ببینید که لحظه ای عالی از بیان و معنا را به تصویر می کشد. مطالعه صحنه هایی از این دست و تمرین پیش بینی اتفاقات بعدی،  شما را برای دانستن اینکه چه زمانی فرا می رسد و چه زمانی باید عکس بگیرید، کمک می کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
قدرت بهار!

معنا و احساس

در هسته هر عکس، معنی یک تصویر شگفت انگیز (اما بی معنی) را از یک لحظه واقعا تعیین کننده جدا می کند. اطمینان از وجود یک عنصر معنادار در کادر شما، عنصری که بیانیه ای را بیان می کند یا یک احساس اصلی را الهام می بخشد و بیان می کند، نقطه اصلی لحظه تعیین کننده است.معنا را به بهترین وجه در اعمال یافت می‌شود و عمل معنادار هر روز در اطراف ما اتفاق می‌افتد.

آنچه را که در زندگی و تجربه خود معنادار می‌دانید در نظر بگیرید، زیرا تشخیص آن ساده‌ترین راه است. شما می‌توانید آنچه را که  بهدیگران معنی می‌دهند، در نظر بگیرید، خواه غریبه در قطار باشد یا کسی در یک کافه. معنا همه جا هست و با تمرین می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که کجا پیدا می‌شود. سناریوهای روزمره و لحظات احساسی، مانند آنهایی که در مراسم عروسی هستند،

لحظه حادثه

اتفاقات آن قدر سریع رخ می دهند که معمولا ما نمی توانیم لحظه حادثه را ببینیم اما دوربین های عکاسی قادر هستند این لحظه ناگهانی را خشک کنند. شاید این لحظات برای کسی که بلایی سرش آمده است خنده دار نباشد اما دیدن این تصاویر در آن زمان خاص حتما خنده دار است.

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (3)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (8)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (13)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (11)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (17)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (1)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (4)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (9)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (7)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (10)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (6)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (12)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (14)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (15)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (16)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (18)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (19)

شکار لحظه ها.سایت نوجوان ها (20)

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

 

t شکار لحظه ها
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *