طناب کشی

1 (5) از شدت کشش و لیز خوردن طناب ،تمام پوست کف دستم رفته بود . حسابی از رمق افتاده بودم اما فکر برنده شدن علی و رفقاش هم بدنم را می لرزاند .بیست سانت دیگه مانده بود که به پارچه قرمز رنگ وسط طناب برسیم کف پاهام روی زمین کشیده می شد انگار اکبر و رضا هم توانشون را از دست داده بودند . علی با تمام قدرت فریاد زد بکش مرتضی ! ماشالله فقط یک کم دیگه مونده یا علی!  …  پشت سرم را نگاه کردم اکبر و رضا چشمهاشونو بسته بودند و با تمام توان طناب را به طرف خودشان می کشیدند . سرم را چرخاندم و با تمام قدرت طناب را به طرف خودم کشیدم و فریاد زدم : بچه ها خدا قوت … علی یارتون بکشید … ناگهان هر سه تایی از پشت در هوا رها شدیم و به زمین خوردیم . چشم که باز کردم نفسی تازه کنم پارچه قرمز و طناب را دردست خودم دیدم  …  1 (7)

شرح بازی :

در فرهنگ لغت فارسی، کلمه بازی برابر با سرگرمی، مشغولیت، تفریح، لعب، کار، ورزش و حتی فریب آمده است . با توجه به وسعت کشور ما بیشتر از 150 نوع بازی سنتی در ایران وجود داشته که به مرور زمان و تغییر شیوه‌های زندگی، متاسفانه نسل امروز با بسیاری از آنها نا آشناست. بازیها در دو گروه فضای باز و فضای بسته تقسیم‌بندی می شود و این امکان را داردکه در هر مکان و شرایطی بتواند اجرا شود .

بازی طناب کشی هم یکی دیگر از بازی های مشهوری است که درهر دو فضا قابل اجراست . تعداد افراد شرکت کننده بین 8 تا 10نفر دردو گروه است . طناب استاندارد مورد نیاز به طول کل نفرات یا 33 متر از جنس کنف و ضخامت 10تا 12 سانت می باشد  توجه داشته باشید که هیچ گره یا حلقه های در طناب وجود نداشته باشد . یک رشته پارچه قرمز در نقطه مرکزی طناب آویزان می شود و دو رشته پارچه زرد در دو طرف پارچه قرمز به فاصله 4 متر از نقطه وسط برای قضاوت بهتر بسته و آویزان می شود . برای شروع بازی افراد انتخاب شده هر تیم روبه روی هم صف کشیده و طناب را از یک سمت با هر دو دست (بدون دستکش ) میگیرند . یعنی طناب از بین دو دست و بازوی بازیکن ها رد شود.1 (2)

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چه کسی اولین مدرسه موسیقی ایران را تأسیس کرد؟

هیچ مانعی نباید باعث شود که طناب آزاد حرکت نکند . پا های بازی کن ها به طرف جلو دراز می شود و جلوتر از زانوها قرار می گیردو در تمام مدت اجرای بازی بدن حالت کششی دارد. با سوت داور بازی شروع می شود و تیمی برنده خواهد بود که بتواند زودتر به نقطه مرکز طناب یا همان رشته قرمز رنگ دست پیدا کند .

                                                                                                                                                                                                      نوشته رقیه مستقیم

 1 (1)

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *