,

جمله‌ای معروف هست که می‌گوید «یک عکس ارزش هزاران واژه را دارد» اما حالا می‌خواهیم بگوییم ممکن است یک عکس هزاران دلار ارزش داشته باشد زیرا یکی از مهم‌ترین وقایع جهان را ثبت کرده است.

در مطلب قبل به چند عکس مهم تاریخی و داستانی که پشت آن‌ها وجود دارد نگاه کردیم. در این مطلب نیز با چند عکس تاریخی دیگر آشنا می‌شویم.

وحشت جنگ

عکس های تاریخی

در جنگ آمریکا علیه مردم ویتنام، در ۸ ژوئن ۱۹۷۲، روستایی در ویتنام بمباران شده است. کودکان وحشت‌زده فرار می‌کنند و دختری ۹ ساله در حالی که بدنش سوخته است فریاد می‌کشد.

این عکس یکی از تکان‌دهنده‌ترین عکس‌های جنگی تاریخ است و به دست «نیک اوت» و با دوربین لایکا۳ ثبت شده است.

هجوم به پراگ

عکس های تاریخی

«جوزف کودلکا» دو روز قبل از تهاجم گسترده‌ی شوروی به چکسلواکی در اوت ۱۹۶۸ از رومانی برگشته بود. او به تازگی پروژه‌ی عکاسی از کولی‌ها را به پایان رسانده بود که با اشغال چسلواکی مواجه شد.

جوزف عکس‌هایش را پنهانی از کشور خارج می‌کرد و با نام مستعار به آژانس مگنوم می‌رساند تا منتشر شوند. این یکی از عکس‌های مشهور جوزف از این واقعه است که با دوربین Exacta Varex ثبت شده است.

آخرین روز هنرمند

عکس های تاریخی

«جان لئون»، خواننده‌ی مشهور گروه بیتلز، در شامگاه ۸ سپتامبر ۱۹۸۰ در محل اقامت خود به دست فردی به نام «دیوید چپمن» کشته شد. این عکس ساعتی قبل از مرگ و به دست «پل گورش» و با دوربین Minolta Xg گرفته شده است.

برافراشتن پرچم شوروی بر فراز ساختمان رایشستاگ

عکس های تاریخی

این تصویر نمادی از جنگ جهانی دوم است که در نبرد برلین و در مه ۱۹۴۵ گرفته شده است. نبرد برلین آخرین صحنه از جنگ بزرگ جهانی بود که چند ماه طول کشید و یکی از خونین‌ترین درگیری‌ها بود.

با توجه به پنهان‌کاری‌های دولت شوروی، هویت واقعی مردان در این عکس جای بحث دارد. همان‌طور که نام عکاس نیز پس از سال‌ها و بعد از فروپاشی حکومت شوروی فاش شد. این عکس را «یووگنی خالدی» و با دوربین Leica Iii گرفته است.

کشته‌شدن اسوالد به دست جک روبی

عکس های تاریخی

«لی هاروی اسوالد» یک مارکسیست آمریکایی بود که جان. اف. کندی، رئیس جمهور آمریکا، را در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ به قتل رساند. دور روز بعد، اسوالد به دست جک روبی، صاحب یک کلوب شبانه در محل اداره‌ی مرکزی پلیس دالاس، و در حین پخش زنده‌ی تلویزیونی کشته شد.

این عکس را «رابرت جکسون» از لحظه‌ی واقعه و با دوربین نیکون s3 ثبت کرده است.

چگوارا

عکس های تاریخی

این عکس معروف به نمادی از مبارزات چریکی جهان تبدیل شده است. عکس «ارنستو چگوارا»، انقلابی آمریکای لاتین، که کلاهی سیاه با نشان ستاره بر سر دارد به دست «آلبرتو کوردا» در ۵ مارس ۱۹۶۰ در شهر هاوانای کوبا گرفته شده است.

این عکس در مراسم گرامی‌داشت قربانیان انفجار کوبر و با دوربین لایکا m2 گرفته شده است. کشته‌شدن چگوارا او را به نمادی از انقلاب‌ها بدل کرد.

مناظره‌ای که تبدیل به ترور شد

عکس های تاریخی

در ۱۲ اکتبر ۱۹۶۰ یک سیاستمدار ژاپنی به دست جوانی ملی‌گرا، در حین یک مناظره‌ی تلویزیونی، به قتل رسید. این مناظره که برای انتخابات مجلس ژاپن برپا شده بود به تروری خونین تبدیل شد. «یاسوشی نگائو» این عکس را با دوربین Speed Graphic گرفت. این عکس برنده‌ی جایزه‌ی جهانی پولیتزر نیز شده است.

لکه‌ی ننگ قدیمی

عکس های تاریخی

این عکس در ۵ اوریل ۱۹۷۶ و طی درگیری‌هایی در شهر بوستون گرفته شده است. در این عکس جوان سفید‌پوستی با پرچم آمریکا به یک سیاه‌پوست که از فعالان مدنی است حمله کرده است. این عکس نیز برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر شده است و به دست «استنلی فورمن» و با دوربین نیکون f گرفته شده است.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – جمال رادفر

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید