غلط نامه ی کدخدا از کجا پیدا شد ؟

t غلط نامه ی کدخدا از کجا پیدا شد ؟

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

07 (1)

مدتی است نوعی طنز تصویری در سایت های اینترنتی رواج پیدا کرده  که به(غلط نامه کدخدا ) مشهورشده  است . موفقیت این نمونه طنز تا جایی رسیده که عده ی زیادی را به فکر تقلید از آن انداخته است . هر چند که بسیاری از این کار های تقلیدی،  مایه های طنازانه ی کار های اصلی را ندارند ،  اما ایجاد یک نگاه طنازانه درسایت های اینتر نتی خود با ارزش است . نگاه متفاوت به پدیده های اطراف و شوخی با کلمات ترکیبی زبان فارسی و بهره گرفتن از تصاویر به ایجاد چنین طنزی منجر شده است . گویی طنزی را که قبلا با نام کاریکلماتور می شناختیم این بار با تصویر همراه شده است .

مجله همشهر ی جوان ، با خالق جوان این غلط نامه مصاحبه ای کتبی انجام داده است  و او که نمی خواهد شناخته شود ، خود را چنین معرفی کرده است : متولد دی ماه 1360 هستم ،  کارشناس رشته فناوری اطلاعات و کارشناس ارشد سیستم های اطلاعاتی ،  همیشه دلم می خواست به جای ریاضی ، هنر بخوانم  ، گرافیک و طراحی را خیلی دوست داشتم اما زمان ما می گفتند : هنرستان مخصوص شاگرد تنبل هاست . اولین باری که کار طنز کردم ، برای روزنامه دیواری کلاس چهارم دبستانم بود که از خودم چند جوک ساختم و چند کاریکاتور کشیدم…
اول تمرکزم روی واژه ها و به صورت نوشتاری بود اما با گذشت زمان احساس کردم بهتر است یک تنوع در روند کار ایجاد کنم و از آنجایی که می دانستم آدم هایی مثل من هستند که با خواندن میانه خوبی ندارند و موقع ورق زدن مجله و روزنامه فقط عکس هایش را می بینند و مطالبش را تیتروار نگاهی می اندازند، تصمیم گرفتم ایده تصویری شدن غلط نامه را عملی کنم . اولش مطمئن نبودم تصمیم درستی بوده یا نه ، بازخوردهای ضد و نقیض زیادی هم از مخاطب ها گرفتم اما کم کم دوستان خلاق و با ذوق ، به قول معروف فاز ایده جدید را گرفتند.

من مخالف توضیح دادن هستم و دوست دارم مخاطب برداشت خودش از هر مطلب با مزه و طنازانه را داشته باشد . در طول مدت انتشار کارهای غلط نامه چشمه هایی از زودباوری و سادگی بعضی ها (که البته تعدادشان کم هم نیست) را هم دیده ام که باز باعث می شود مات و مبهوت شوم و در دلم تاسف بخورم.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
بستن شال به شکل آرشال

در زیر نمونه هایی از این طنز تصویری را انتخاب کرده ایم که می بینید . شما هم می توانید با نگاهی تازه و ایده های طنازانه مطالبتان را برای نشریه نوجوان ها  ارسال کنید ، تا در همین صفحه منتشر شود .

                                                                                                                                              جمال رادفر

81893_460

108541_983

113408_766

                           12

t غلط نامه ی کدخدا از کجا پیدا شد ؟
امتیاز به این نوشته

‫8 نظر ارسال شده در “غلط نامه ی کدخدا از کجا پیدا شد ؟

  1. AminB3DA :

    چطور چیزی نفهمیدید شما ها

    من از اینا خیلی دیدم. خیلی باحالن

    مثلاً اولی معنی نون کنجدی است که میشه: نون کنج دی (D)
    نون که همون حرف “ن” – کنج ینی گوشه – دی هم که همون D

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *