قوانین راهنمایی و رانندگی برای نوجوانان (۳)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سوسن قریشی:

قوانین راهنمایی و رانندگی.سایت نوجوان ها.1نوجوانان با شرایط زندگی ماشینی و قوانین ترافیکی تا حدودی آشنا هستند، اما نکته مهم کودکان هستند که آسیب پذیری بیشتری دارند. والدین می توانند از نوجوانان خود بخواهند که این قواعد را به کودکان آموزش دهند تا والدین هم بدانند که نوجوان تا چه اندازه ای با قوانین آشنا است.

دیده شدن ماشین توسط کودک به این معنا نیست که راننده هم آن ها را دیده است و این که آن ها تصور درستی از سرعت خودرو ندارند و متصورند که ماشین ها بلافاصله با هر سرعتی می توانند متوقف شوند مشکلی دیگر است.

کودکان به دلیل کوتاهی قدشان نمی توانند از بالای بوته ها، اتومبیل ها و دیگر موانع داخل خیابان را ببینند.

بسیاری از رانندگان که با کودکان تصادف داشته اند اذعان کرده اند که کودک ناگهان از مکان هایی که انتظارش نمی رفته است، وارد خیابان شده اند.

بسیاری در خیابان ها در حال دوچرخه سواری تصادف کرده اند و بیشترین آسیب به نواحی حساس سر، گردن و کمر وارد شده است.

بنابراین والدین باید محدوده ای برای دوچرخه سواری یا بازی در نظر بگیرند و بسته به شرایط سنی آن ها این محدودیت ها را کمتر کنند.

نکته ای مهم که بزرگسالان و نوجوانان باید به یاد داشته باشند این است که از کودکان زیر ۱۰ سال در مکان های پر تردد نباید انتظار مسئولیت پذیری داشت و این که نمی توانند در این سن ایمن رفتار کنند، امری طبیعی و ذاتی است.

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کودکان و نوجوانان در مسابقه نشریه نگاری کاغذی رضوی شرکت می کنند

قوانین راهنمایی و رانندگی برای نوجوانان (۲)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سوسن قریشی:

قوانین راهنمایی و رانندگی.سایت نوجوان ها.1یکی از واقعیت هایی که آمار تصادفات نشان می دهد، این است که بالاترین حجم برخوردها متعلق به نوجوانان و جوانانی است که به تازگی گواهینامه گرفته اند یا اینکه از سر ناآگاهی بدون داشتن مجوز رانندگی و بدون اطلاع والدین پشت فرمان نشسته اند و باعث آسیب جانی و مالی هم به خود و هم به دیگران شده اند.

چند قانون نانوشته برای رانندگان تازه کار گفته شده است که با رعایت آن می توان سلامت خود و دیگران را تضمین کرد.

۱. هنگام رانندگی تلفن همراه را خاموش کنید: با تلفن صحبت کردن حتی با هندزفری یا استفاده از اسپیکر باعث بروز تصادف می شود و اگر تلفن را خاموش نمی کنید، حداقل بر روی بی صدا قرار داده تا باعث حواس پرتی نشود.

۲. پیامک نفرستید: نوشتن پیامک به طور میانگین، ۵ ثانیه تمرکز را از راه برمی دارد و ممکن است حادثه ای رخ بدهد.

۳. چراغ های جلو را روشن کنید: این کار حتی در روز های آفتابی باعث دید بهتر شما می شود.

۴. سرعت مجاز را رعایت کنید: سرعت غیر مجاز باعث بروز ۴۰% تصادفات است.

۵. عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید: هر چیز که باعث کاهش تمرکز شما می شود را از خود دور کنید.

این موارد هیچ کدام جایگزین تجربه نمی شود که با بالا رفتن سن و تجربه رانندگی به دست می آید.

 

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ارتباط بهتر نوجوانان و والدین با یکدیگر (۲)

قوانین راهنمایی و رانندگی برای نوجوانان (۱)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سوسن قریشی:

قوانین راهنمایی و رانندگی.سایت نوجوان ها.1در زندگی شهری امروز باید کودکان و نوجوانان برای کاهش حوادث خیابانی نکاتی را در مورد رانندگی و قوانین عبور و مرور در خیابان های شهر آموزش ببینند.

درباره‌ این مسئله در سالیان اخیر آموزش هایی تحت عنوان همیار پلیس و پلیسیار در سطح مدارس و آموزشگاه های کشور انجام شد که تاثیر آن بسیار مشهود و قابل ملاحظه است.

یکی از نتایج مثبت آن می توان به فراگیر شدن استفاده از کمربند ایمنی برای سرنشینان جلوی خودرو اشاره کرد که در این سال های اخیر با کمک و همت نیروی انتظامی، همیاران پلیس و پلیسیاران به سرانجام رسید و اخیرا شاهد این هستیم که سرنشین صندلی جلو و راننده به محض نشستن کمربند خود را می بندند و حتی بستن کمربند سرنشین صندلی عقب نیز به تدریج دارد فرهنگ می شود.

برای دیگر قوانین نیز همتی دیگر لازم است تا از اساس و پایه وارد زندگی افراد شود که این امر میسر نمی گردد جز با آموزش به کودکان و نوجوانان.

در طول تابستان برای نوجوانان ۱۴ تا ۱۸ ساله کلاس های آموزشی توسط فدراسیون موتور سواری و اتومبیل رانی برگزار می شود و بعد از طی کردن دوره سه ماهه گواهی مخصوص دریافت می کنند که در این گواهی مشخص شده است، این نوجوان با مهارت های حرفه‌ رانندگی آشنا گردیده است. 

این گونه آموزش ها در دراز مدت اثرات خود را برای کاهش سطح ترافیک و تصادفات نشان می دهد.

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
۷ ایده برای کاهش رفتارهای پرخطر در نوجوانان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *