,

 

1

نام من لئوناردو است و در ۱۵ آوریل سال ۱۴۵۲ در روستای توسکانی کشور ایتالیا به دنیا آمدم . پدرم پیرو داوینچی یک نجیب زاده اشرافی و مادرم کاترین نام داشت . از کودکی به طبیعت و نقاشی علاقه عجیبی داشتم . تحصیلات ابتدایی را دریکی از مدارس روستا گذراندم .و به صورت غیر رسمی ریاضیات و رسم و هندسه را یاد گرفتم .3

پدرم به موسیقی و آواز علاقه زیادی داشت به همین علت سعی کردم تا با آموختن موسیقی و خواندن آوازهای مورد علاقه اش موجب شادی ورضایت خاطر او باشم . اما در وجودم عشق به هنر و نقاشی جذایت دیگری داشت . برای این که بتوانم نقاشی هایم رابه صورت واقعی ترسیم کنم اجسام را با دقت بیشتری بررسی می کردم .

نوجوانی 

پانزده ساله بودم که پدرم مرا به  هنرکده “وروکیو” در فلورانس فرستاد تا زیر نظر استاد” آندرئا دل وروکیو”  که نقاش و پیکرتراش مشهوری بود ، آموزش ببینم. مدتی بعد خانواده ام به این شهر نقل مکان کردند . در آن جا با رموز فنی ریخته‌گری و کارهای فلزی آشنا شدم و آموختم که چگونه با مطالعه و مشاهده دقیقِ مدل‌ها ، تابلوها و تندیس‌هایی را به وجود آورم .

جوانی 

درآن جا هنرآموزان  موفق زیادی  بودند، ولی استعداد و علاقه من در سن هفده سالگی در کار پیکر تراشی و سایر امور مربوط به آن باعث شد تا در مدت زمانی که کار آموزِ این هنرگاه بودم بتوانم علاوه بر آموختن رموز نقاشی و پیکر تراشی،  مطالب با ارزش دیگری در بارۀ نورشناسی، ژرفا نمایی و استفاده از رنگ‌ها بیاموزم و با مطالعه بر روی گیاهان و جانوران مختلف به خلق تابلوهای واقعی گوناگون بپردازم  .

اتمام  آموزش

پس از اتمام آموزش ها به شهر میلان رفتم و به عضویت گروه قدیس لوقا درآمدم . اقامت در این شهر و عضویت در این گروه باعث شد تا بیشتر از قبل به علم و دانش علاقه مند شوم . اعضای این گروه را پزشکان ، دارو فروشان و هنرمندان تشکیل شده بود و مرکز آموزش های ما در بیمارستان سانتا ماریانوئووا بود . در این مکان با علم تشریح داخلی و خارجی بدن انسان آشنا شدم و تصورات جدیدی  در نقاشی هایم به وجود آمد  .

 شش سال بعد تحصیلاتم به پایان رسید  و به گروه نقاشان پیوستم . در همان سال‌ها موفق شدم ساز جدیدی را اختراع کنم و آن را “عود” نامید م که بسیار مورد توجه دوک لودویک سفورزا ، حکمران میلان قرار گرفت .

2

در طی ۱۷ سال اقامتم در میلان و سال ها ی جنگ و درگیری ، موقعیت مناسبی بود که توانستم طرح هایی که حاصل سال ها تجربه و مطالعه ی من بود مثل : ساعتی داوینچی یا لباس غواصی ، زیر دریایی جنگی، مسلسل، تانک نظامی، را کامل و به ثبت برسانم . تا زمانی که دوک در سال ۱۴۹۹ از حکومت برکنار شد و سلطنتش سقوط کرد . در اکتبر ۱۵۱۵ فرانسیس اول پادشاه فرانسه ، میلان را به تسخیر کرد و من به شهر واتیکان نقل مکان کردم .

آشنایی لئوناردو داوینچی با هنرمندان بزرگ 

در ان جا با هنر مندانی چون رافائل و میکل آنژ که از نقاشان و معماران و پیکر تراشان مشهور بودند آشنا شدم  . درهمان سال دعوت نامه ای از طرف فرانسیس به دستم رسید که از من خواسته بود  یک شیر مکانیکی که بتواند حرکت کند و قفسه سینه‌اش بازشود و خوشه‌ای از گل‌های سوسن در آن باشد بسازم به این ترتیب من که یکی از دوستان نزدیک فرانسیس شدم و به دستور او  مدت سه سال در خانه‌ای ییلاقی در کلوس لوس،  نزدیکی اقامت گاه سلطنتی ساکن شدم .

سرانجام لئو ناردو داوینچی در روز دوم ماه مه سال ۱۵۱۹  در سن ۶۷ سالگی ، درگذشت .

آثار لئوناردو داوینچی 

7

از او دست نوشته ها  و ابداعات فراوانی به جا مانده است که البته هیچ یک از آ ن ها در مدت حیاتش ساخته نشد برخی از آن ها عبارتند از : طراحی برخی از لباس‌های مربوط به کارنوال‌ها و فستیوال‌ها و برخی از لباس‌های رزهی ، ماشین آلات جنگی همچون طراحی یک تانک زره‌پوش، یک تیرانداز غول پیکر و دستگاه خوف‌انگیز که با حرکت خود پاهای سربازان را قطع می‌کند . سدها و کانال‌های آب ، یک پل چوبی که قابلیت حمل داشت و می‌شد آن را از هم باز و دوباره سرهم کرد.

بعضی از وسائلی که  قابلیت پرواز داشتند مانند هلی‌کوپتر، و گلایدر. چتر نجات ابداع داوینچی، در قرن بیستم ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت .

خط معکوس یکی دیگر از اختراعات لئوناردو داوینچی است . او برای این که کسی نتواند نوشته‌هایش را بخوانند ، نوعی خط را اختراع کرد که برعکس نوشته می‌شد و برای خواندن آن از آینه باید استفاده می‌شد . دیگر اختراعات او شامل مسلسل، بادسنج ، ساعت و تلمبه است .

لئوناردو داوینچی یک دانشمند و محقق فوق العاده  بود ، ۳۰۰ سال قبل از این که ماشین پرواز تکمیل شود ،  طرحی برای ساخت هواپیما و هلیکوپتر ارائه کرد .

 اماشهرت جهانی لئوناردو داوینچی بیشتر به‌خاطر نقاشی‌های مونالیزا و شام آخر است .

 اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

645

 

 

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید