داستان ضرب المثل فارسی برو خر کریم را نعل کن

داستان ضرب المثل فارسی برو خر کریم را نعل کن
t داستان ضرب المثل فارسی برو خر کریم را نعل کن

هر گاه کسی برای انجام مقصودش رشوه یا باج و یا به اصطلاح دیگر حق و حساب بدهد از باب تعریض و کنایه می گویند خر کریم را نعل کرده است یعنی متصدی مسئول را راضی کرد و به مقصود رسید.
بدیهی است وقتی که کریم را بشناسیم و کیفیت نعل کردن خرش را بدانیم ریشه و علت تسمیه ضرب المثل بالا به دست خواهد آمد.

داستان ضرب المثل فارسی برو خر کریم را نعل کن

به طوری که می دانیم در قرون اعصار گذشته غالب سلاطین ایران و جهان در دربار خود افراد دلقک و مسخره پیشه ای داشتند که این دلقک ها با حاضر جوابی ها و شیرین کاری ها به خصوص متلک های نیش داری که به حاضران جلسه می گفتند شاه را می خندانیدند و موجب مسرت و انبساط خاطرش می شدند. دلقک ها مجاز بودند به هر کس حتی شخص شاه هر چه دلشان خواست بگویند منتها به این شرط که در بذله گویی ها و مسخره گی ها نمکی داخل کنند تا لطف سخن از دست نرود و طرف تعرض واقع نشوند.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

کریم در تهران ابتدا معاون و نقاره خانه شد و از اداره بیوتات که نقاره خانه را در اختیار داشت و حقوق و مقرری می گرفت. کریم به اقتضای شغلش بر چند دسته از مطرب های شهر هم ریاست می کرد و از آن ها مبلغی دریافت می نمود.
تحقیقاً معلوم نشد چرا به او شیره ای می گویند. قدر مسلم این است که اهل تریاک و شیره نبوده است بلکه شغل اولیه اش شیره فروشی بوده و یا به مناسبت شیرین کاری در بذله گویی ها این لقب را به او داده اند. شق دوم باید صحیح باشد زیرا پسرش از نظر وجه مشابهت لقب کریم عسلی را برای خود انتخاب کرده است ولی نتوانست جای پدر را بگیرد. کریم شیره ای چون در حاضر جوابی و بذله گویی ید طولایی داشت پس از چندی طرف توجه ناصرالدین شاه واقع شد و در دربار و خلوت شاه نفوذ پیدا کرد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چطور برف مصنوعی بسازیم؟

داستان ضرب المثل فارسی برو خر کریم را نعل کن

ناصرالدین شاه زیاد اهل شوخی نبود بلکه کریم را از آن جهت دلقک دربار کرد تا به اقتضای موقع و سیاست روز بتواند بعض رجال و درباریان متنفذ را با نیش زبان و متلک هایش تحقیر و تخفیف نماید. کریم شیره ای را به مناسبت شغل اولیه اش که نایب رییس نقاره خانه بود نایب کریم هم می گفتند.

نایب کریم خری داشت که همیشه بر آن سوار می شد و به دربار یا ملاقات دوستان و آشنایان می رفت.خر کریم به خلاف سایر خرها شکل و ریخت مسخره ای داشت یعنی کریم طوری جل و پالان بر پشتش می گذاشت که هر وقت سوار می شد همه از آن شکل و هیئت می خندیدند. کریم می دانست به چه کسانی باید متلک و لیچار بگوید. پیداست به کسانی که مورد توجه شاه بودند بی ادبی نمی کرد. درباریان و سایر رجال برای آن که از نیش زبانش در امان باشند هر کدام باج و رشوه ای به او می دادند.

آن هایی هم که از این دلقک بازی خوششان نمی آمد و حاضر نبودند چیزی به کریم بدهند شکایت به ناصرالدین شاه می بردند. ناصرالدین شاه قبلاً جریان قضیه و متلک کریم را از آن ها می پرسید و با صدای بلند قهقهه می زد. آن گاه در جواب شاکی می گفت: “به جای گله و شکایت برو خر کریم را نعل کن!” یعنی چیزی به او بده تا از شر زبانش در امان باشی. عبارت بالا در رابطه با همین کریم و خرش از آن تاریخ ضرب المثل شده است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
گوسفندهای گم شده را پیدا کنید

کاربرد ضرب المثل خرکریم را نعل کردن

هرگاه، کسی برای رسیدن به مقصودش، به کسی رشوه یا باج یا به اصطلاح حق و حساب بدهد، به عنوان کنایه درباره‌ی او می‌گویند: «خر کریم را نعل کرده است»، یعنی، متصدی مربوطه را با رشوه راضی کرده و به مقصود رسیده است.

داستان ضرب المثل فارسی؛ برو کشکت رو بساب

t داستان ضرب المثل فارسی برو خر کریم را نعل کن
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *