ماهیچه ها

t ماهیچه ها

زیست-ماهیچه (3)

بدن انسان 640 ماهیچه دارد که هر یک از آنها برای منقبض شدن ( کوتاه تر شدن ) ویژگیهای خاصی پیدا کرده است و بدن با هماهنگی آنها حرکت می کند . همه ی فعالیتهای بدن ، از پلک زدن گرفته تا دویدن ، با نیروی ماهیچه ها انجام می شود .

 

ماهیچه های بدن انسان اندازه ها و شکل های گوناگونی دارند ؛ آنها ممکن است باریک تر از نخ ، کشیده و در وسط برآمده ، یا عریض و بادبزنی باشند . بزیست-ماهیچه (1)زرگترین ماهیچه ، « ماهیچه ی سرینی بزرگ » است . بیشتر ماهیچه ها با دنباله ی نوار مانندی به نام « زردپی » محکم به اسکلت چسبیده اند .

 

کارکردن دوتایی

ماهیچه ها فقط می توانند بکشند و نمی توانند هل بدهند ؛ در نتیجه ، به شکل جفت های مخالف ، مرتب شده اند . یکی از جفت ها بخشی از بدن را به سمتی می کشد . برای آنکه بخش کشیده شده به حال اول برگردد ، ماهیچه ی مخالف ، آن بخش را به سمت دیگر می کشد . ماهیچه های بدن جانوران هم مانند ماهیچه های بدن انسان اند و به همین شکل عمل می کنند .

 

درون ماهیچه

ماهیچه ها از چندین دسته نوار دراز بنام « میوفیبر » درست شده اند . هر دسته نوار از رشته های بسیار باریک تر میکروسکوپی بنام « میوفیلامان » تشکیل شده است . هر فیلامان نیز رشته های بسیار ریزتری بنام « اکتین » و « میوزین » دارد .

نیروی ماهیچه

برای آنکه ماهیچه کار کشش را انجام دهد ، هر میوزین ، اکتین مجاور خود را می گیرد و به سمت مرکز ماهیچه می کشد ؛ درست مانند زمانی که طنابی را با دست می کشیم و سپس در نقطه ی جلوتری آن را به دست می گیریم و دوباره می کشیم . وقتی میلیون ها میوزین و اکتین این چنین عمل می کنند ، طول کل ماهیچه کاهش می یابد . مقدار انقباض و قدرت آن به وسیله ی پیام های عصبی ، که از مغز به ماهیچه می رسد ، تنظیم می شود . زیست-ماهیچه (2) 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اگزما و خارش پوست را با این درمان های خارق العاده برطرف کنید!

سه نوع ماهیچه

ماهیچه های اسکلتی زیر میکروسکوپ خط خطی به نظر می آیند ؛ به همین سبب آنها را « ماهیچه های مخطط » می نامند . البته از آنجا که هر وقت بخواهیم می توانیم آنها را منقبض کنیم ، « ماهیچه های ارادی » هم نامیده می شوند . « ماهیچه ی قلبی »  ، دیواره ی ضخیم قلب را می سازد و پیوسته و به طور منظم منقبض می شود تا خون را به سراسر بدن تلمبه کند اما انقباض آن در اختیار ما نیست . « ماهیچه های صاف » ، لایه ها و ورقه های دیواره ی اندام های داخلی بدن مانند معده ، روده و مثانه را تشکیل می دهند . حرکت این ماهیچه ها خودکار است ؛ به این سبب ، به آنها « ماهیچه های غیر ارادی » می گویند .                                                                                                                           

                                                                                         منبع : فرهنگ نامه ی طلایی کلید دانش

t ماهیچه ها
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *