,

مدیریت زمان، مهارتی مهم برای کسب موفقیت است. این کار به شما کمک می کند که هر روز، بالاترین بازده ممکن را داشته باشید و در مدرسه، محل کار و یا هر جای دیگری موفق باشید. برای مدیریت زمان، باید در محیط مناسب کارهایتان را انجام دهید و وظایف خود را اولویت بندی کنید. به علاوه با به حداقل رساندن مسائلی که شما را از اهدافتان دور می سازد، میزان هدر رفت زمان را کاهش دهید. عمل کردن بر اساس یک برنامه مدون و هدفمند را نیز همواره جزء اصول اصلی خود قرار دهید.

روش یک از سه: استفاده مفید از وقت و مدیریت زمان

۱- محیطی مناسب برای انجام کارهای خود انتخاب کنید

مدیریت زمان

قانون خاصی در مورد محیط مناسب برای انجام کار وجود ندارد. لذا محیط را بر اساس احساس خود، انتخاب کنید. در اطراف خود از لوازمی استفاده کنید که موجب افزایش انگیزه های شما می شود. این احساسات مثبت می تواند به شما کمک کند که تمرکز بیشتری هنگام انجام کارهایتان داشته باشید و دیرتر خسته شوید.

• برای مثال ممکن است یکی از شخصیت های تاریخی، مذهبی، سیاسی و یا … برای شما موجب ایجاد انگیزه شود. می توانید تصویر این شخص را به دیوارهای اتاق کار خود نصب کنید.

• اگر قرار است در جای ثابتی کارهای خود را انجام دهید، محیطی را انتخاب کنید که در آن، کمترین عوامل برای از بین بردن تمرکز، وجود داشته باشد.

۲- کارهای خود را به ترتیب اهمیت، یادداشت کنید

مدیریت زمان

قبل از شروع کار، لیستی از وظایف و اموری که باید انجام دهید، یادداشت کنید و سپس آن ها را به ترتیب اهمیت، مرتب کنید. به علاوه بهتر است که کارهایتان را بر اساس نوع آن ها به گروه های مختلف نیز تقسیم کنید.

• می توانید کارهایتان را به سه دسته فوری، ضروری و غیر فوری و کم اهمیت تقسیم کنید. کارهایی که باید در همان روز انجام شوند را در دسته کارهای فوری قرار دهید. کارهایی که اهمیت زیادی دارند اما انجام آن ها را می توان به تاخیر انداخت، در دسته کارهای ضروری و غیرفوری قرار دهید و کارهایی را که در صورت لزوم می توانید از لیست وظایف روزانه خود حذف کنید، در دسته کارهای کم اهمیت بگذارید.

برای مثال اگر باید یک گزارش کار را فردا تحویل دهید، این کار فوری محسوب می شود و اگر باید تا دو هفته آینده یک پروژه را به اتمام برسانید، باید آن را در دسته کارهای ضروری و غیرفوری قرار دهید. همچنین اگر مایل هستید که یک پیاده روی کوتاه پس از انجام کارهایتان داشته باشید، این کار، کم اهمیت تلقی می شود.

۳- اول از همه کارهای مهم خود را انجام دهید

مدیریت زمان

به اتمام رساندن کارهای مهم و حیاتی در ابتدای روز، موجب احساس موفقیت در شما می شود و بخش بزرگی از اضطراب شما را می کاهد. لذا هر روز را با انجام مهم ترین کار خود شروع کنید.

• برای مثال، اگر ۵ ایمیل دارید که باید به آن ها پاسخ دهید و یک گزارش که باید تا فردا نهایی شود، به محض ورود به محل کارتان شروع به انجام آن ها کنید.

• سعی کنید تا قبل از اتمام کارهای ضروری و مهم خود، از برقراری هرگونه ارتباط اجتماعی غیر ضروری بپرهیزید.

۴- همیشه تعدادی از کارهایتان را همراه خود داشته باشید

مدیریت زمان

همراه داشتن برخی از کارهایتان، در محیط های غیر کاری، موجب می شود که بتوانید از زمان های مرده نیز استفاده کنید. اکر کمی زمان آزاد در اتوبوس یا مترو دارید، می توانید از آن برای مطالعه کردن استفاده کنید و یا حتی زمانی را که در صف اتوبوس یا نانوایی هستید به خواندن و پاسخ دادن ایمیل هایتان اختصاص دهید.

• اگر دانش آموز هستید، سعی کنید که برخی از مطالب درسی خود را به شکل voice همراه خود داشته باشید و در طول مسیر رفتن به مدرسه یا بازگشت از مدرسه به آن ها گوش دهید.

۵- در یک روز، بیش از حد کار انجام ندهید

مدیریت زمان

بسیاری افراد فکر می کنند که انجام کارهای متعدد در هر روز، موجب موفقیت بیشتر می شود اما در حقیقت انجام فعالیت های بیش از حد در روز، باعث می شود که برای انجام هر یک از آن ها به اندازه کافی تمرکز نداشته باشید. به جای انجام کارهای متعدد در هر روز، برای انجام هر کار، همه تمرکز خود را به کار بگیرید. با انجام این کار متوجه خواهید شد که هر یک از کارهایتان سریع تر انجام می شود و بالاترین بهره برداری را از زمان خواهید داشت.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید