لباس مصریان باستان و نوع پوشش آنان

لباس مصریان باستان و نوع پوشش آنان
t لباس مصریان باستان و نوع پوشش آنان

لباس مصریان باستان را می توان با بررسی نقوش و مجسمه های باقیمانده از مقابر مصری بررسی کرد. مصریان باستان با در نظر گرفتن عوامل مختلفی مانند رنگ پارچه، نوع آن و همچنین شرایط آب و هوایی، در تولید انواع لباس ها  حرفه ای بودند.

عوامل زیادی در تولید لباس مصریان باستان نقش بسزایی داشتند. از جمله مهمترین عناصر، شرایط اقلیمی بود. با هوای گرم مصر، مصریان باستان تمایل به استفاده از انواع لباس های سبک داشتند. یکی دیگر از فاکتورهای مهم رنگ بود و از آنجایی که بیشتر مصری‌ها پوستی تیره دارند ، رنگ سفید یکی از رایج‌ترین موارد مورد استفاده در مصر باستان بود.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

کتان رایج ترین پارچه ای بود که در مصر باستان تولید می شد. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا مصریان باستان استفاده از کتان را انتخاب کردند. دلیل اول این است که کتان در مناطق مختلف مصر با مقادیر زیادی کشت می شد. این علاوه بر این واقعیت است که مصریان باستان معتقد بودند که پارچه هایی که از حیوانات به دست می آید، مانند پوست و پشم، نجس است.اما با گذشت زمان، پارچه هایی که از پوست ،پشم و موی حیوانات تولید می شد، به لباس کاهنان اعظم تبدیل شدند. پس از آن طبقه عالی فرعونیان نیز آن را می پوشیدند.

لباس مصریان باستان و نوع پوشش آنان

کیفیت لباس ها و لباس های مصر باستان تا حد زیادی به سطح اجتماعی مردم بستگی داشت. کتانی که طبقات بالاتر استفاده می کردند کیفیت بسیار بهتری داشت. آنها همچنین از لباس هایی با طرح های بسیار پیچیده تر استفاده می کردند.

در لباس مصریان باستان، بین فقرا و ثروتمندان تفاوت بود. فقرا از نوع ارزان تر پارچه های کتانی استفاده می کردند  آنها همچنین برای سهولت در رفت و آمد خود در زمین های کناررود نیل یا زمین های کشاورزی ، لباس های کوتاه تری می پوشیدند. بچه‌ها، از همه طبقات اجتماعی، تا سن 6 سالگی برهنه می‌ماندند. کنیزان نیز بیشتر عمر خود برهنه بودند. لباس رایج  مصریان در اوایل قرن 15 قبل از میلاد شامل یک ژاکت سبک، پیراهن با آستین کوتاه و یک دامن بود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
حکایتی از گلستان سعدی در باب هنرآموزی

لباس زنان مصری

لباس مصریان باستان و نوع پوشش آنان

لباس زنان جوان در طول قرن ها هرگز تغییر نکرد. در طبقات بالا، آستین ها از زیر سینه شروع می شد . لباس های خانواده سلطنتی از بهترین مواد با کیفیت و بهترین طرح ها ساخته شده بود. اشراف تاج هایی مانند تاج های فرعونی بر سر می گذاشتند.

به عنوان مثال، پادشاهان در جشنواره ها لباس های خاصی می پوشیدند. پیراهن کوتاهی با چادر سلطنتی می پوشیدند. لباس های آنها نیز به طرز شگفت انگیزی با نخ های رنگارنگ گلدوزی شده بود. لباس قضات و وزرای مصر باستان شامل لباس تنگی بود که از سینه تا پاهایشان را می پوشاند و از پشت گردن پیچیده می شد.

لباس  سربازان ارتش مصر باستان تا حد زیادی با توجه به موقعیت و درجه هر فرد متفاوت بود. برای مثال تیراندازان از سرپوشی استفاده می کردند که با تزئینات سبز رنگش متمایز بود. در حالی که از سوی دیگر، سربازان موهای خود را با روبان سفیدی که نماد قدرت و قدرت بود، می پیچید.

برخی از محققان لباس مصریان باستان، اظهار داشتند که همه زنان معمولی در مصر باستان لباسی از پارچه یک تکه می پوشیدند. همه زنان از همه طبقات اجتماعی، از جمله خانواده سلطنتی، لباس های تنگی می پوشیدند که بیشتر اندام آنها را نشان می دادو با روپوش یک تکه‌اش که به نگهدارنده‌هایی که دور گردن پیچیده شده بودند، مشخص می‌شد. بسیاری از این لباس ها رنگ سفید داشتند.

خدمتکاران پیراهنی می پوشیدند که گردنشان را با آستین کوتاه می پوشاند. آنها همچنین هنگام تمیز کردن لباس می پوشیدند تا راحت تر در خانه حرکت کنند. از سوی دیگر، رقصندگان برای نشان دادن حرکات رقص خود لباس های تنگ و شفاف می پوشیدند. این علاوه بر لباس های کاملا کوتاه است که بسیار جذاب بودند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
سه پدیده ترسناک اما مفید!

لباس مردان مصری

لباس مصریان باستان و آنچه مردان می پوشیدند از قسمت های مختلفی تشکیل می شد.

النمس: سرپوش سلطنتی است. ابتدا یک تکه کتانی بود که پشت سر جمع شده بودند. از سلسله سوم  پادشاهان شروع به پوشیدن آن روی کلاه گیس کردند.

عبا: یک تکه کتان به طول نیم متر تا یک متر و عرض 60 سانتی متر که دور بدن پیچیده شده (در جهت عقربه های ساعت) و ناحیه بین کمر و زانو را می پوشاند.

پیش بند: پادشاهان و اشراف پادشاهی میانه پیش بند یا لنگ را، دور بدن می پیچیدند (در خلاف جهت عقربه های ساعت)، قسمت بافته شده را به جلو می کشیدند و با انگشتان آن را از چروک شدن محافظت می کردند در حالی که با گره عجیبی  در جای خود محکم می کردند.

الجوبله : پارچه ای است که دور بدن پیچیده شده و از ناحیه کمر چین بزرگی در جلو دارد.

ردای بلند:  شامل یک تکه پارچه به طول دو برابر طول شخص از شانه تا زمین و عرض آن از دست به دست بود.

 

لباس مصریان باستان و نوع پوشش آنان

 

کشور مصر تمدنی به اندازه طول تاریخ دارد و بعد از کشف هزاران معبد و مقبره باستانی هنوز هم در مکان های مختلف این کشور آثار باستانی باارزشی کشف می گردد. چند سال پیش نیز باستان شناسان موفق به کشف مقبره ای دست نخورده شده اند که قدمت آن به بیش از 4000 سال پیش می رسد. اهمیت این مقبره از آن جهت است که در بسیاری از اکتشافات قبلی دزدان مقبره ها و یا گنج یابان به این مقابر دست یافته بودند و باستان شناسان نمی توانستند به شکل اصلی این بناهای باستانی پی ببرند اما اکنون این مقبره سالم و بدون هیچ دستبردی از اعماق تاریخ رازهای خود را بازگو می کند.

این مقبره در منطقه ای به نام سقاره که در جنوب قاهره قرار گرفته است کشف شده است. به گفته مسئولان مصری این مقبره مربوط به مقامی ارشد در سلسله پنجم فراعنه بوده که تقریبا 2347 سال قبل از میلاد می زیسته اند. بر دیوارهای این آرامگاه نقوشی رنگی و هم چنین مجسمه هایی برجسته از صاحبان این مقبره کشف شده است. کتیبه های هیروگلیف نشان داده اند که این مقبره مربوط به یک کاهن سلطنتی و مادر و همسر این کاهن است. دیوار نگاریهای رنگی این مقبره به زندگی مردم آن دوران که مشغول گرفتن آب انگور، ساخت مبلمان، سفالگری و دوختن چادر هستند اشاره می کند و می تواند رازهای مهمی را برای دانشمندان افشا کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نمونه هایی از کاردستی با برگ پاییزی به شکل دختر

این مقبره هم مانند بقیه مقابر اطلاعات زیادی از نوع پوشش و لباس مصریان باستان  برای باستان شناسان بازگو می کند.

لباس مصریان باستان و نوع پوشش آنان

لباس مصریان باستان و نوع پوشش آنان

مقبره باستانی.سایت نوجوان ها (5)

مقبره باستانی.سایت نوجوان ها (4)

 

مقبره باستانی.سایت نوجوان ها (7)

مقبره باستانی.سایت نوجوان ها (6)

 

مقبره باستانی.سایت نوجوان ها (8)

گویا در زیر خاک کشور مصر آنقدر مقابر باستانی وجود دارد که هر از گاهی یکی از آن ها سر از خاک بیرون می آورد و دوباره همه علاقه مندان به به هنر و باستان شناسی را شگفت زده می کند. مدتی پیش نیز مقبره ای 4000 ساله در مصر کشف شده است که زیبایی و تازگی نقاشی هایش همه را به تعجب واداشته است. این مقبره که در جنوب قاهره یافت شده است راهرویی ال شکل دارد که به اتاقی منتهی می شود که نقاشی های رنگارنگ روی دیوارهای آن به خوبی حفظ شده است.

این مقبره احتمالا مربوط به یکی از بزرگان سلسله پنجم در مصر باشد. با توجه به نوع نقاشی ها و نحوه ساخت آرامگاه که شباهتی با معماری هرم ها دارد، گفته می شود فرد یاد شده احتمالا از نزدیکان فرعون روزگار خود بوده است.لباس مصریان باستان به راحتی در این نقاشی ها قابل مشاهده است.

لباس مصریان باستان و نوع پوشش آنان

مقبره باستانی.سایت نوجوان ها (4)

لباس مصریان باستان و نوع پوشش آنان

مقبره باستانی.سایت نوجوان ها (2)

 

t لباس مصریان باستان و نوع پوشش آنان
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *