معرفی رصدخانه های ایران؛ رصدخانه کاسین

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سوسن قریشی:

رصدخانه کاسین.سایت نوجوان ها (1)رصد خانه کاسین در بام شهر خرم آباد یکی از مدرن ترین رصدخانه های آموزشی خاورمیانه است که در ارتفاع ۱۸۶۰ متری از سطح دریا بر فراز قله کوه مدبه در شهر خرم آباد لرستان در غرب ایران ساخته شده است.

این رصدخانه اولین مرکز نجومی دانش بنیان در ایران است، همچنین بلندترین نوع خود در منطقه خاورمیانه محسوب می شود.

گنبد این مرکز با قطر ۷ متر، قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه ای را داراست. همچنین دارای تلسکوپی مجهز به آیینه ای به قطر نیم متر می باشد که قابلیت های خاصی را داراست که در تمام کشور مشابهی ندارد.

این مجموعه منحصر به فرد دارای پیشرفته ترین تلسکوپ خورشیدی است که با وجود این تلسکوپ امکان ثبت داده های خورشیدی برای محققین و دوستداران علم نجوم فراهم شده است که می توانند در تمام مدت شبانه روز به رصد بپردازند.

این مرکز پذیرای تمامی افراد علاقه مند به علم نجوم است و برای افراد مبتدی و غیر حرفه ای، امکانات مناسب را برای لذت بردن از فضای بی کران جهان هستی مهیا کرده است.

آسمان نمای این مجموعه بی نظیر مجهز به دو دستگاه آنالوگ و دیجیتال می باشد که نوع دیجیتال آن در کشور بی نظیر است.

محل قرارگیری خاص این رصدخانه و وجود افق منفی برای رصد، این مرکز را به یکی از مراکز اصلی و استراتژیک رویت هلال ماه در کشور تبدیل کرده است.

برای گردشگران نیز تمامی امکانات رفاهی و اقامتی برای استفاده از رصدخانه کاسین و بهره مندی از طبیعت بی نظیر زاگرس فراهم شده است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
امتحان ریاضی مجتمع شهید صیاد شیرازی

این مرکز علمی عضو اتحادیه صنایع هوافضایی ایران است و جایزه ملی مدیریت فناوری را از معاونت ریاست جمهوری در اختیار دارد. طراح این سازه پیشرفته، مهندس محمد نسایی، جوان نخبه ایرانی می باشد.

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *