معرفی مکان های دیدنی ایران؛ منطقه‌ حفاظت شده‌ مراکان

منطقه‌ حفاظت شده‌ مراکان
منطقه‌ حفاظت شده‌ مراکان

مراکان منطقه حفاظت شده ای در شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی است. مراکان یکی از چهار منطقه حفاظت شده مختص حیات وحش در ایران است.

این منطقه گونه های کمیاب جانوری و گیاهی بسیاری را در خود جای داده است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

موقعیت جغرافیایی مراکان

مراکان در غرب و جنوب غربی شهرستان جلفا قرار دارد. شمال آن با رودخانه‌ی ارس محصور شده است. از جنوب نیز به رودخانه و دشت قطور چای محدود می شود. بلندای ارتفاعاتی که دور تا دور منطقه را فرا گرفته اند به ۷۲۰ متر می رسد. این در حالی است که بلندای ارتفاعات در مرکز به بیش از ۲۱۰۰ متر می رسد.

کلیسای سنت استپانوس نیز در همین بخش مرکزی و ارتفاعات بلند قرار دارد.

منطقه‌ حفاظت شده‌ مراکان در میان دو آذربایجان قرار گرفته است. قسمتی در جلفا و مرند که در قسمت آذربایجان شرقی قرار می گیرد و بخشی دیگر در پلدشت، چایپاره و خوی در قسمت آذربایجان غربی است.

معرفی مراکان

در سال ۴۴ این منطقه عظیم ۹۲ هزار هکتاری به صورت رسمی تحت محافظت قرار گرفت. تا قبل از سال ۴۶ چرای بی رویه و قطع درختان باعث نابودی این منطقه شد. بعد از آن با سعی بسیار پوشش گیاهی این منطقه نفس تازه ای کشید و بعد از آن حیات وحش منطقه مارکان نیز رو به افزایش رفت.

در اوایل انقلاب و در پی کاهش توجهات، در این منطقه دوباره شکار غیر قانونی افزایش یافت و بافت جانوری منطقه کاهش یافت. اما با تلاش شبانه روزی محیط بانان اوضاع رو به بهبود رفت و در منطقه سه محل امن برای حفظ گونه های جانوری خاص و گیاهی کمیاب در نظر گرفته شد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
۱۱ توصیه فوق‌العاده کاربردی که روزی جانتان را نجات خواهد داد

منطقه‌ حفاظت شده‌ مراکان با بیش از ۴۰ سال سابقه، قدیمی ترین منطقه حفاظت شده ایران است. مراکان اکنون با رشد بیش از ۱۱ هکتار، از روز اول، جزو بزرگترین مناطق حفاظت شده ایران است.

گونه های جانوری و گیاهی منطقه‌ 

در این منطقه به دلیل وجود ارتفاعات متفاوت گونه های زیادی از جانواران و گیاهان زندگی می کنند.
شاخص های جانوری: خرس، سنجاب، خرگوش، گراز، گرگ و…
شاخص های گیاهی: بلوط، بنه، زالزالک، سماق، نسترن و…

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – سوسن قریشی
عکس: سایت ایران بکر

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *