, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

green-fingered-tistu.nojavanha (2)

تیستو سبز انگشتی یکی از معروف ترین رمان های نوجوانان دنیاست. این رمان به چندین زبان زنده دنیا ترجمه است. بیایید قدری با نویسنده فرانسوی زبان این رمان آشنا شویم.

green-fingered-tistu.nojavanha (1)

موریس درون

Maurice_Druon.nojavanha

موریس در ۲۳ آوریل ۱۹۱۸ در پاریس به دنیا آمد. او برادر زاده نویسنده معروف جوزف کسل است. موریس درون فرزند فردی به نام لازار کسل بود. پدر موریس اهل روسیه بود که در سال ۱۹۲۰ دست به خودکشی زد و مادرش در سال ۱۹۲۶ مجددا ازدواج کرد. موریس نام فامیلی پدر خوانده خود را که درون بود برای خود برگزید.

 شهرت این نویسنده با انتشار سری رمان تاریخی در دهه ۱۹۵۰ به نام پادشاهان نفرین شده به اوج خود رسید.

سبک این نویسنده فرانسوی زبان ادبیات و تاریخ بوده است.

درون حرفه نویسندگی را به طور جدی از ۱۸ سالگی آغاز کرد. در سپتامبر ۱۹۳۹ به خدمت سربازی اعزام شد. در طول دوره نویسندگی موریس، تنها اثر ماندگار در حوزه کودک و نوجوان او تیستو سبز انگشتی بود که در سال ۱۹۵۷ به چاپ رسید و در سال ۱۹۵۸ به زبان انگلیسی ترجمه و چاپ شد. این رمان در سال ۲۰۱۲ با عنوان تیستو با انگشتان سبز دوباره به چاپ رسید.

موریس سرانجام در ۱۴ آوریل ۲۰۰۹ از دنیا رفت.

تیستو سبز انگشتی

green-fingered-tistu.nojavanha (1)

وقتی مدرسه تیستو ۸ ساله را به خانه می فرستد، خانواده وی تصمیم می گیرند تیستو به جای تحصیل وارد دنیای واقعی شود و چه کاری بهتر از باغبانی؟

تیستو به کمک باغبان سبیلو به هدیه ی خدادادی خود پی می برد. هدیه خداوند به او انگشتان سبز اوست. او هر چیزی را که لمس می کند تبدیل به جوانه ها و گل های زیبا می شود. حالا تیستو کلی کار برای انجام دادن دارد. او با قدرت گل ها می تواند هر چیزی را عوض کند: زندان ها، محله های فقیر نشین، بیمارستان ها و حتی جنگ…

رمان تیستو به وسیله خانم لیلی گلستان به فارسی ترجمه شده است و انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بارها آن را منتشر کرده است.                                                

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید