,

کتاب پیروزی بر شب.سایت نوجوان ها (1)

چشم های «لویی» در کودکی می درخشید. درخشش چشم هایش از شوق یادگیری و کشف دنیا بود. لویی سه ساله با دستانی که شوق یاد گرفتن داشتند در کارگاه چرم پدر سرگرم می شد و در رویاهای خودش مانند پدر فرد ماهری شده بود. آن روز هم مثل همیشه لویی به کارگاه پدر رفته بود. چرم های رنگارنگ روی میز او را سر شوق آورده بودند. با خودش فکر کرد آیا او هم می تواند مانند پدر چیز زیبایی درست کند؟ دست به کار شد. درفش را برداشت و در چرم فرو کرد. چرم سفت بود. فشار بیشتری روی درفش آورد. دستش لیز خورد، درفش از جا پرید و در چشم راستش فرو رفت. درخشش چشم های لویی خاموش شد.

پیروزی بر شب روایتگر داستانی واقعی

کتاب «پیروزی بر شب» داستان واقعی زندگی «لویی بریل»، کاشف خط بریل است. داستان زندگی او در این کتاب از همان روزهای کودکی و نابیناشدنش شروع می شود و تا زمان نوجوانی و تحصیل در مدرسه و سپس در بزرگسالی و تدریس پیش می رود. در این کتاب فقط ماجرای زندگی لویی را نمی خوانیم؛ از اوضاع سیاسی و اقتصادی فرانسه در زمان بحرانی شکست ناپلئون باخبر می شویم و از نزدیک لمس می کنیم که مردم در آن شرایط چه طور زندگی می کرده اند.
داستان زندگی لویی پر از پستی و بلندی است؛ پر از لحظاتی که او خود را تنها می یابد و لحظاتی که احساس می کند قدم های مهمی در زندگی بر می دارد. حتی ایده خط بریل او مورد مخالفت جدی قرار گرفت اما لویی از کاری که می خواست انجام بدهد ناامید نشد. لویی بزرگسال، درست مثل روزهای کودکی اش، پر از شوق کشف و یادگیری و یاد دادن بود. بنابراین راهش را ادامه داد و خدمتی بزرگ به نابینایان تمام دنیا در همه اعصار کرد.
لویی بیمار شد و در سن چهل و سه سالگی از دنیا رفت. او را در آرامگاه بزرگان علم و دانش در «پانتئون» به خاک سپردند و تنها دست ‌هایش را، که خدمتی بزرگ به نسل بشر کرده است، در جعبه مهر ‌و ‌موم ‌شده در زادگاهش باقی گذاشتند.

اطلاعات جامع درباره کتاب

اگر دوست دارید در مورد لویی بریل بدانید و با او در لذت کشف ها و ایده پردازی اش همراه شوید به سراغ کتاب پیروزی بر شب بروید؛ کتابی که «ژ.کریستان» نوشته، سیروس طاهباز ترجمه کرده و «ادوارد مورتلمان» با تصویرگری های دلنشین اش لذت خواندن آن را دو برابر کرده است. این کتاب از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – یاسمن رضائیان

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید