مغز، رئیس بدن (۱)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

brain.nojavanha (3)

هنگامی که سر جلسه امتحان ریاضی هستید، مغز شما سخت در حال کار می باشد. البته مغز هم زمان مشغول کارهایی بیش تر از به یاد آوردن چند فرمول است. زمانی که قبل از شروع امتحان کف دست شما عرق می کند، دستورش را مغز صادر می کند. وقتی جواب درست سؤال ها یادتان می آید، نتیجه کمک مغز به شماست، حتی زمانی که شب موقع خواب به رؤیاهایتان فکر می کنید، مغز شما درحال فعالیت می باشد.

مغز عضو برجسته بدن است. تقریبا” می توان گفت هر بخشی از بدن برای فعالیت خود از مغز دستور می گیرد، چه شما متوجه باشید چه نباشید. بدین معنا که مغز فقط مسئول آنچه یاد می گیرید، احساس می کنید، به یادمی آورید و یا راه می روید نیست، بلکه برخی اوقات که ممکن است شما آگاهی ندارید نیز مشغول کاری سخت و حساس باشد مثل تنظیم ضربان قلب شما و یا بوجود آمدن احساس خواب آلودگی یا بیداری در شخص.

نقش مغز و سیستم عصبی در زندگی روزمره

اگر مغز را به عنوان یک کامپیوتر مرکزی بدانیم که کنترل کارکرد همه اجزای بدن را به عهده دارد و نقش مهمی در بدن دارد، بعد از آن سیستم عصبی است که عملکرد مغز را تکمیل می کند زیرا مانند یک شبکه عمل می کند که پیام های مغز را سلسله وار و مرتبا” به قسمت های مختلف بدن می رساند. برای این کار ابتدا پیام ها توسط نخاعی که مانند طنابی در وسط ستون فقرات واقع شده است از مغز خارج شده و به وسیله بقیه اجزا سیستم عصبی که شاخه های نخ مانند هستند به هر ارگان و بخش مربوطه در بدن منتقل می گردند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
عادات غذایی سالمی که باید ترک کنید تا لاغر شوید!

هنگامی که پیامی از هر نقطه بدن به مغز می آید، مغز به بدن دستور می دهد که چه واکنشی انجام دهد. برای مثال اگر شما به طور تصادفی یک ظرف داغ را لمس کنید، اعصاب پوست شما یک پیام درد به سمت مغز می فرستد. پس از آن مغز پیام عقب کشیدن دست را صادر می کند و عضلات دست بلافاصله حرکت می کنند. خوشبختانه این مسابقه تبادل پیام ها در زمانی کمتر از وقتی که دارید نحوه فعالیت آن ها را می خوانید، اتفاق می افتد.

چگونگی کارکرد مغز

brain.nojavanha (1)

برخلاف تمام کارها و فعالیت هایی که مغز بر عهده دارد، فوق العاده جوع و جور است و وزنی معادل 1.3 تا 1.4 کیلوگرم دارد. چین ها و شیارهای موجود در بافت مغز، سطح اضافی لازم را برای ذخیره سازی تمامی اطلاعات مهم در بدن فراهم آورده است.

نخاع نیز طناب سفید رنگی می باشد که مانند یک بسته نرم افزاری و طولانی تشکیل شده از بافت عصبی می باشد و به طول تقریبا” 45سانتی متر به قسمت پایین مغز متصل شده و در طول مسیر خود اعصاب مختلف از آن به کل بدن منشعب می شوند.

این دو با هم سیستم عصبی را تشکیل می دهند و هر دو یعنی مغز و نخاع باید توسط استخوان های محافظت کننده نگهداری می شوند.

مغز توسط استخوان های جمجمه و نخاع به وسیله مجموعه ای از استخوان های حلقه ای شکل به نام مهره که ستون فقرات را تشکیل می دهند، محافظت می شوند.

علاوه بر استخوان ها، مایعی خاص به نام مایع مغزی نخاعی نیز در محافظت این سیستم بسیار مؤثر است. این مایع علاوه بر محافظت بافت های عصبی و سالم نگه داشتن آن ها به انتقال ضایعات نیز کمک می کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
همزیستی ماهی و گیاهان!

قسمت های مختلف مغز

brain.nojavanha (2)مغز از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

1- پیش مغز (جلو مغز) 2- مغز میانی 3- پس مغز (مغز پنهان)

پیش مغز

بزرگ ترین و پیچیده ترین بخش مغز می باشد. این قسمت از مغز که مغز پیشین نیز نامیده می شود و در زبان عام مردم آن را مخ می نامند، منطقه ای است با پر از شیار و چین که در تمام تصاویر مغز دیده می شود اما سازه های دیگر آن در زیر این لایه واقع شده اند. مخ اساسا” شامل اطلاعاتی از وجود ماست؛ هوش، حافظه، شخصیت، احساسات، گفتار، توانایی درک مسائل و حرکات ما همگی از این منطقه کنترل و هدایت می شوند.

هر منطقه از مغز مسئول پردازش انواع مختلف اطلاعات است که لوب نامیده می شود.

مغز به 4 لوب(بخش) تقسیم می شود: 1. پیشانی 2. جداری 3. گیجگاهی 4. پس سری

هم چنین مغز دارای دو نیمه چپ و راست است که نیمکره نامیده می شوند و برای برقراری ارتباط به وسیله گروهی از رشته های عصب به هم متصل اند. گر چه از لحاظ ظاهری این دو نیمه شبیه یکدیگرند ولی در عملکرد متفاوت می باشند. نیمکره راست مسئول عملکردهای حسی، خلاقانه و ذهنی است در حالی که نیمکره چپ فعالیت های منطقی و عقلانی را به عهده دارد. بنابراین وقتی شما در حال حل یک مسئله ریاضی هستید از سمت چپ مغز و زمانی که مشغول گوش دادن به یک موسیقی می باشید از سمت راست مغز کمک می گیرید. به گفته دانشمندان بین افراد ممکن است این کارآیی و عملکردها متفاوت باشد به همین دلیل برخی را “راست مغز” یا “چپ مغز” می نامند. البته افرادی نیز وجود دارند که از هر دو سمت مغز یکسان استفاده می کنند و آن ها را “تمام مغز” می نامند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
انتخاب وعده های سالم برای مدرسه

لایه بیرونی مغز “قشر مغز” یا “ماده خاکستری” نامیده می شود. اطلاعات جمع آوری شده توسط حواس پنجگانه از راه طناب نخاعی ابتدا به قشر مغز وارد می شود و در مرحله بعد برای پردازش بیش تر به سایر نقاط سیستم عصبی منتقل می گردد.

قسمت داخلی پیش مغز، شامل: تالاموس، هیپوتالاموس و غده هیپوفیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *