من حدودا ۳ سال درگیر دلبستگی و وابستگی شدم

t من حدودا 3 سال درگیر دلبستگی و وابستگی شدم

پرسش

من یه دختر شانزده ساله هستم که حدودا 3 سال درگیر دلبستگی و وابستگی شدم. خیلی سردرگمم. نمی دونم چه کنم. کمکم کنید امکان مشاوره بیرونو ندارم.

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

این درگیری سه ساله با چه فردی بوده و تا چه اندازه و تا چه موقعیتی رسیده که برای تو رنج آور شده و چرا در چنین رابطه ای احساس سردرگمی می کنی؟ تمام اینها و سوالات مشابه مواردی هستند که می تواند به حل بهتر موضوع کمک کند. با وجود این و به صورت کلی می توان با برخی پیش بینی ها گفت که در مواردی که در یک رابطه حد تعادل را رعایت نکنیم دچار مشکل می شویم و به همین دلیل بهترین راه این است که در هر جایی که هستی به مرور و کم کم رابطه را به تعادل برگردانی. برای مثال، ببین در روز چقدر با تلفن و یا راه های دیگری با او در ارتباطی، چقدر از کارها و فعالیت ها و احساس و … خودت را با او در میان می گذاری؟ حالا کمی از آن کم کن. برای مثال به جای سه بار گفتگوی تلفنی 20 دقیقه ای در روز، دوبار و در حد 15 دقیقه با او صحبت کن و از او عذر خواهی کن و بگو که کار داری و بعدا با هم بیشتر صحبت خواهید کرد بدون اینکه به او بگویی که مشغول چنین برنامه ای برای کاهش وابستگی هستی. یا کم کم برخی از حرف هایت را که دربرگیرنده جزییات بود با او کمتر درمیان بگذار و موارد کلی تر را بگو.

این کار موجب می شود که بتوانی با اراده و قدرت خودت، مدیریت عادت هایت را در اختیارت بگیری و زمانی به آن ها اجازه دهی که در رفتار تو تاثیر بگذارند که خودت بخواهی. حالا برای اینکه بتوانی در این مرحله مهم موفق شوی و رشته کنترل و هدایت را در دستت بگیری. لازم است اوقات و افکارت را پر کنی و برای این کار خوب است درگیر کلاس های ورزشی، هنری و یا هر رشته دیگری شوی که مورد علاقه ات است و امکان انجام آن را داری. این مسیر به تو کمک می کند که در دوره زمانی معینی به راحتی بتوانی بر وابستگی خارج شده از کنترل خودت مسلط شوی و زمام امور را به دست بگیری.

موفق باشی

t من حدودا 3 سال درگیر دلبستگی و وابستگی شدم
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
من امسال به کلاس هشتم می روم. رفتن به کلاس زبان در تابستان برام مفیده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *