, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان‌ها:

عنوان شغل: مهندسی برق گرایش الکترونیک

تعریف شغل: الکترونیک علمی است که به بررسی حرکت الکترون در درون گاز،خلاء،نیمه رسانا و اثرات و کاربردها آن می پردازد.با توجه به این تعریف،مهندس الکترونیک در زمینة طراحی سیستمهای الکترونیکی،تعمیر،نصب راه اندازی و نگهداری این سیستمها فعالیت دارد.

رسته یا گروه شغلی: فنی-مهندسی

شرح وظایف و مسوولیتهای  اصلی شغل: نصب،راه اندازی،تعمیر نگهداری و طراحی سیستمهای الکترونیکی،شناسای فناوری جدید و ارزیابی آنها به منظور کاربرد در طرحها،توسعه و نو آوری،شرکت در طرحهای صنعتی،تحقیقاتی و سمینارهای فنی در زمینة الکترونیک،تجزیه و تحلیل سیستمها و طراحی آنها،تهیة گزارشهای فنی.

اهمیت و ضرورت شغل: تنوع سیستمهای الکترونیکی موجود در کارخانه ها،مراکز صنعتی و واحد های تولیدی و خدماتی و استفادة گسترده از سیستمهای الکترونیکی در ارتقاءکیفی و توسعة کمی توانایی انسان در جهت بکار گیری هرچه بیشتر منابع و استعداد های طبیعی به منظور پیشبرد بشر در تمامی زمینه های فرهنگی،اجتماعی و اقتصادی ضرورت و اهمیت این رشته را مشخص می سازد.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای احراز شغل: کارشناسی در رشتة برق گرایش الکترونیک.

مهارتها،تجارب و دورههای آموزشی ویژه برای احراز شغل: مهارت عملی و نظری دربارة شناخت نحوة عملکرد و چگونگی نگهداری و بهره برداری از سیستمها و کنترل و اجرای طرحها در گرایش الکترونیک در طول دورة چهار ساله تحصیل در دانشگاه.

شرایط محیط کار: هر مکانی که در آن سیستمهای الکترونیکی موجود باشد،مهندس الکترونیک می تواند در آنجا حضور داشته باشد.مانند داخل هواپیما ،درون آشیانة هواپیما در فرودگاه،بیمارستانها،کارخانه ها،شرکت برق،شرکت مخابرات و مراکز اطلاع رسانی و رایانه.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای انجام دادن شغل: اسیلو سکوپ،منبع تغذیه،قطعات الکترونیک،آوا متر،هویه،قلع،و…

خصوصیات جسمانی و تواناییهای بدنی لازم برای انجام دادن شغل: سلامت کامل جسمانی،قدرت در برابر خستگی،هماهنگی میان اعضای بدن به ویژه دستها و چشمها.

 

معلولیتهای بی اثر در انجام دادن شغل:کم اثر ترین معلولیت آن هم به شرط ثابت بودن محل کار،معلولیت در اندامهای حرکتی تحتانی است.

خصوصیات روانی و توانمندیهای لازم برای انجام دادن شغل: سلامت کامل روانی،هوش بالا، دقت نظر ،خلاقیت و ابتکار.

رغبتهای مورد نیاز برای انجام دادن شغل: علاقه به اشیاء و کار با داده ها.

ویژگیهای شخصیتی(عاطفی،اجتماعی و رفتاری)لازم برای انجام دادن شغل: قبول مسؤولیت و توانایی کار در شرایط دشوار.

محلهای اشتغال و استخدام: مراکز و سازمانهای دولتی و غیر دولتی که واحد تأسیسات دارند،مانند بیمارستانها،شرکت برق ،شرکت مخابرات و مراکز اطلاع رسانی و رایانه.

جنبه های مالی و حقوقی: پرداخت حقوق و مزایا تابع قانون استخدام کشوری است و فرد شاغل از حق عیال و اولاد،بیمه و بازنشستگی برخوردار است.در شرکتهای خصوصی هم میزان درآمد بر مبنای تجربة کاری پرداخت می شود.

شرایط ارتقاء: ادامه تحصیل تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری،کسب تجربه و افزایش سابقة کار.

نحوۀاستخدام و ورود به شغل: آگهی جراید آزمونهای استخدامی،مصاحبة تخصصی.  

ارتباطهای شغلی: با مهندسان مکانیک،مخابرات،پزشکی،و…در ارتباط است.

مطلوبیتها و محدودیتهای شغل:

مطلوبیتها:با توجه به محیط های کاری،مطلوبیت و محدودیت برای افراد متفاوت خواهد بود.همچنین با توجه به ویژگیهای شخصیتی هر فرد مطلوبیت و محدودیتها متفاوت خواهد بود.

محدودیتها:برای مثال کسانی که به تعمیرات دستگاهها بیمارستان مشغول هستند ممکن است سفرهای متعد برای آنها محدودیت و ارتباط با افراد مختلف مطلوبیت تلقی شود.

اتحادیه،انجمن و تشکیلات حرفه ای وابسته به شغل: سازمان نظام مهندسی کشور.

آیندۀ شغل: آیندةاین شغل بستگی به تجربه و خلاقیت فرد دارد.اگر فرد از خلاقیت و تجربة کافی برخوردار باشد،می تواند به موفقیتهای بسیاری دست یابد.

مراحل و جریان یک روز عادی برای شغل: بررسی و تعمیر سیستمهای الکترونیکی کارخانه ها،مراکز صنعتی و واحد های تولیدی و خدماتی.

محل و راههای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ شغل: مصاحبه و مشورت با افراد با تجربه در زمینة مهندسی الکترونیک که در بخشهای مختلف مشغول به کار هستند.

توصیه ها و پیشنهادهای لازم برای داوطلبان ورود به این شغل:

۱٫شناخت تواناییهای لازم برای ورود به این شغل.

۲٫داشتن علاقة فراوان برای تحمل سختیهای تحصیلی و شغلی فراوان در این رشته.

یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. ghanea 5 سال قبل

    واقعا عالی بود و خیلی مفید و مختصر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید