مواد غذایی که نباید در ظروف پلاستیکی نگهداری شوند

t مواد غذایی که نباید در ظروف پلاستیکی نگهداری شوند

ظرف پلاستیکی (1)همه خوراکی‌ها را نمی‌توان در ظروف پلاستیکی نگه‌داشت زیرا ترکیبات آن ها قابلیت تجزیه سریع یا حتی آلودگی با باکتری‌ها را دارند.

ظروف پلاستیکی جزو ظروف پرکاربرد آشپزخانه هستند که برای نگهداری انواع مواد غذایی خام و پخته ایده‌آل به نظر می‌رسند. علاوه بر تنوع شکل، اندازه و سهولت مصرف، قیمت مناسب آن ها در مقایسه با ظروف آلومینیومی یا مواد دیگر علت دیگر وجود این ظروف در کابینت همه آشپزخانه‌هاست، اما مشکل اینجاست که همه خوراکی‌ها را نمی‌توان در ظروف پلاستیکی نگه‌داشت زیرا ترکیبات آن ها قابلیت تجزیه سریع یا حتی آلودگی با باکتری‌ها را دارند.

متاسفانه بسیاری از افراد شناختی در این باره ندارند و این شیوه را بدون رعایت اصول درست دائم در منزل، محل کار، گردش و سفر به کار می‌گیرند. به همین دلیل در ادامه 6 مورد از خوراکی‌هایی را که اصلا نباید با مواد پلاستیکی تماس داشته باشند، معرفی می‌کنیم.

تخم‌مرغ خام

تخم‌مرغ خام و دیگر خوراکی‌های حاوی آن مانند سس مایونز، املت و… نباید در ظروف پلاستیکی نگهداری شوند زیرا ممکن است ظروف با باکتری‌هایی مانند سالمونلا (باکتری‌ای است که معمولا در جوجه و تخم‌مرغ وجود دارد و عامل شایع‌ترین مسمومیت‌های غذایی است.

این باکتری با پختن غذا از بین می‌رود اما ممکن است در تخم‌مرغ خام و خوراکی‌های حاوی آن که حرارت نمی‌بینند، یافت شود) و اشریشیا کُلی (بیش تر گونه‌های این باکتری بی‌آزار هستند اما بعضی از آن ها عامل بسیاری از مسمومیت‌های غذایی و اسهال‌اند) آلوده شوند. در واقع، این میکروارگانیسم‌ها به راحتی از طریق این غذاها منتقل می‌شوند و در تماس با مواد پلاستیکی می‌توانند تکثیر بی‌‌حد و مرزی داشته باشند. تنها روش مطمئن برای نگهداری چنین خوراکی‌هایی استفاده از ظروف شیشه‌ای و مقاوم به حرارت است.

گوشت‌های فرآوری‌شده

علت عدم توصیه نگهداری گوشت‌های فرآوری‌شده مانند سوسیس، کالباس، همبرگر و… در ظروف پلاستیکی کاهش خواص تغذیه‌ای آن هاست. حتی زمانی که این محصولات برش زده می‌شوند یا در ترکیب غذاهای حاوی سس به کار می‌روند، خیلی سریع تغییر می‌کنند و طعم و بافت اصلی خود را از دست می‌دهند.

سوپ‌ها و غذاهای حاوی سس

این غذاها معمولا با حرارت بالا طبخ می‌شوند و اگر در ظروف پلاستیکی سرو شوند، با ترکیبات آن واکنش داده و طعم و خواص خود را از دست می‌دهند. البته اگر غذا کاملا خنک شود می‌توان آن را در ظروف پلاستیکی دربسته ریخت و در یخچال نگهداری کرد. در واقع، گرمای پخش‌شده در ظرف عامل مشکل‌زا در مواد غذایی خواهد بود.

شیر و فرآورده‌های لبنی

ظروف پلاستیکی شرایط لازم برای نگهداری مطلوب شیر و دیگر فرآورده‌های آن را ندارند. گرچه شاید بتوان چند ساعت این خوراکی‌ها را در ظروف پلاستیکی نگهداری کرد اما برای مدت طولانی اصلا توصیه نمی‌شود زیرا خطر آلودگی با باکتری‌ها افزایش پیدا می‌کند. ظروف پلاستیکی روند تغییرات دمایی را در خوراکی‌ها آسان می‌کند، به تجزیه آن ها سرعت می‌بخشد و خطر ابتلا به ناراحتی‌های گوارشی و معده را افزایش می‌دهد. پنیر در این خصوص حساسیت بیش تری دارد زیرا با قرارگیری پنیر ظرف حالت تعریق پیدا می‌کند و زمینه رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها فراهم می‌شود و این موضوع موجب بروز ناراحتی‌های گوارشی پس از یک بار مصرف می‌شود. بنابراین بهترین ظروف برای نگهداری شیر و فرآورده‌های آن ظروف آلومینیومی و لعابی هستند زیرا زمان ماندگاری ماده غذایی یادشده را افزایش می‌دهند.

سالاد و سبزیجات

بیش تر مردم تصور می‌کنند ظروف پلاستیکی بهترین انتخاب برای نگهداری سبزیجات تازه به‌خصوص انواع سالاد هستند. گرچه ممکن است بتوان مانع از آلودگی شد اما اصلا نمی‌توان سبزیجات را مدت طولانی تازه نگه داشت. در کل، تماس سبزیجات خردشده و آغشته به سس با ظروف پلاستیکی هم باعث تغییر طعم و هم از دست دادن خواص تغذیه‌ای‌شان می‌شود بنابراین آن ها را در ظروف شیشه‌ای بریزید.

قهوه و چای

گرچه امروزه انواع لیوان و فنجان برای چای و قهوه موجود است اما اگر ضرورتی برای استفاده از لیوان‌های پلاستیکی بود حتما باید اجازه داد ابتدا نوشیدنی کاملا خنک شود. در واقع، دمای بالا روی پلاستیک تاثیر می‌گذارد و خطر آلودگی با باکتری‌ها را هم افزایش می‌دهد و طعم و خواص نوشیدنی را نیز عوض می‌کند.

حرف آخر

در پایان باید گفت گرچه ظروف پلاستیکی برای خوراکی‌های ذکرشده اصلا مناسب نیستند اما بهتر است برای نگهداری دیگر مواد غذایی نیز ظروف با شرایط نگهداری بهتر به‌خصوص ظروف شیشه‌ای انتخاب شوند. در واقع، استفاده از مواد پلاستیکی تهدیدی جدی برای محیط‌زیست است که با آلودگی منابع آب و خاک زمینه بروز بیماری‌های مختلف را در طولانی‌مدت افزایش می‌دهد.

برترین ها

t مواد غذایی که نباید در ظروف پلاستیکی نگهداری شوند
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کنار ناخنتان ریش ریش می شود؟ بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *