کاخ موزه گرگان اولین موزه شمال ایران

کاخ موزه گرگان اولین موزه شمال ایران
t کاخ موزه گرگان اولین موزه شمال ایران

موزه گرگان اولین موزه در شمال ایران  به شمار می‌رود، که ساختمان تاریخی آن در دو طبقه به سبک اروپایی بنا شده است. این کاخ موزه در دوره پهلوی اول برای خانواده رضا شاه ساخته شد، که پس از مرمت و بازسازی در سال 1343 به موزه تبدیل شده است. چون این کاخ یکی از 12 کاخ پهلوی به شمار می‌رود، باعث جذب بیشتر گردشگران شده، تا از نزدیک با شگفتی و زیبایی این جاذبه آشنا شوند.

هدف از ساخت کاخ موزه گرگان، رفاه بیشتر خاندان پهلوی به هنگامِ زمان حضور خود در این منطقه بوده است، طوری که در دوره پهلوی اول و دوم مورد استفاده این خاندان و حتی میهمانان آن‌ها قرار می‌گرفت. در دهه آخر حکومت خاندان پهلوی یعنی در سال 1343 این بنا، برای اولین بار به عنوان موزه مرمت یافت و در آن به روی عموم گشوده شد. در بدو ورود به محوطه این بنای زیبا، محیطی سرسبز را مشاهده خواهید کرد که بر زیبایی فضای اطراف کاخ موزه می‌افزاید. درختان نخلیِ سر به فلک کشیده‌ای که منطقه‌ای زیبا و چشم‌نواز را خلق کرده است که در انتهای آن کاخ سلطنتی را خواهید دید. جدا از محوطه سبزی که دارد، شامل دو بخش اصلی به نام‌های بخش اشیاء سلطنتی و مشاهیر استان گلستان می‌شود.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

کاخ موزه گرگان اولین موزه شمال ایران

 ساختمان فعلی موزه گرگان که در شمال شهر گرگان در خیابان شهداء جنب امامزاده عبدالله شهر گرگان قرار دارد در سال 1355 به عنوان موزه سنگ قبر افتتاح شد و در بهمن ماه 1367 با افزودن اشیاء باستان شناسی و مردم شناسی که از نقاط مختلف استان بدست آمده بود به صورت موزه منطقه ای در آمد.

در طبقه همکف موزه، مجسمه‌ها و ماکت‌هایی از چهره‌های مشهور شهر مانند: میرداماد استرآبادی، محمدرضا لطفی و ابوالحسن علی جرجانی قرار‌ دارد. همچنین، در یکی از سالن‌های کاخ موزه گرگان، بخش باستان‌شناسی دایر است که آثاری چند هزار‌ساله مربوط به تاریخ گرگان و استرآباد را به نمایش گذاشته ‌است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نگاهی به کتاب دینی ابتدایی در سال 1331

موزه گرگان

t کاخ موزه گرگان اولین موزه شمال ایران

t کاخ موزه گرگان اولین موزه شمال ایران

t کاخ موزه گرگان اولین موزه شمال ایران
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *