ارتباط انسان با میمون

The theory of evolution

نظریه تکامل

یکی از سوالاتی که در دیرینه شناسی و نظریه تکامل وجود دارد، ارتباط بین انسان و میمون بزرگ است. میمون بزرگ شامل گوریل، اورانگوتان و شامپانزه می شود. اگر ذهن کسی درگیر این سوال شده باشد می گوید: “اگر تکامل وجود داشته باشد، بنابراین میمون به تدریج به انسان تغییر شکل یافته است.” این فرد اغلب این مشاهده را دنبال می کند: “اگر میمون به انسان تبدیل شده باشد، بنابراین میمون دیگر وجود ندارد.” اگر چه راه های زیادی برای رد این ادعا وجود دارد ولی به راحتی می توان آن را انکار کرد. این که انسان از نسل میمون نیست به این معنا نیست که انسان و میمون با هم ارتباطی ندارند بلکه رابطه را نمی توان به صورت یک خط مستقیم تغییر شکل یکی به دیگری دنبال کرد.

نظریه داروین

شاخه انسان هاو نظریه تکامل

تقاطع 2 خط با یکدیگر موردی خاص را نشان می هد. این مورد خاص آن چیزی است که زیست شناسان دنبال کردند.  تغییر شکل باید در امتداد 2 خط مستقل باشد تا آنجایی که 2 خط به هم برسندکه آن را به نام جد مشترک می نامند. این جد میمون مانند احتمالا بین 5 تا 11 میلیون سال پیش در آفریقا زندگی کرده است و 2 گونه کاملا مجزا را ایجاد کرده است. یکی از این گونه ها، گونه انسان مانند و دیگری گونه میمون بزرگ امروزی است. هر کدام از این شاخه ها به طور جداگانه رشد کردند.

تکامل انسان

جد مشترک انسان و میمون

در اینجا سوال پیش می آید که این جد مشترک چه شکلی بوده است؟ تاکنون از فسیل های به دست آمده، فسیلی متعلق به این جد مشترک به دست نیامده است. با این حال، منطقی به نظر می رسد که احتمالا حیوان خصوصیات انسان و میمون را با هم داشته است. در سال 2007، دانشمندان ژاپنی استخوان فک و دندان چنین حیوانی را پیدا کردند. با مطالعه اندازه و شکل دندان، دانشمندان دریافتند که میمون یک حیوان با اندازه گوریل بوده است و دانه و آجیل سخت غذای این حیوان بوده است.

همچنین تخمین زدند سن این حیوان حدود 10 میلیون سال باشد. این کشف نشان داد که آن ها در مکان درست در خط زمان قرار گرفته است. بسیار مهم تر، دانشمندان استخوان های قدیمی در شمال کنیا پیدا کردند. این یافته حیوان با اندازه گوریل را در مکان جغرافیایی درست قرار داد. تحول انسان به چند صد کیلومتر آن طرف تر در شرق آفریقا امتداد یافت.

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
در مورد شش ها بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *