ارتباط انسان و میمون‌ با نظریه تکامل

ارتباط انسان و میمون‌ با نظریه تکامل
t ارتباط انسان و میمون‌ با نظریه تکامل
نظریه داروین

رابطه بین انسان و میمون‌ هاو نظریه تکامل 

تقاطع 2 خط با یکدیگر موردی خاص را نشان می هد. این مورد خاص آن چیزی است که زیست شناسان دنبال کردند.  تغییر شکل باید در امتداد 2 خط مستقل باشد تا آنجایی که 2 خط به هم برسندکه آن را به نام جد مشترک می نامند. این جد میمون مانند احتمالا بین 5 تا 11 میلیون سال پیش در آفریقا زندگی کرده است و 2 گونه کاملا مجزا را ایجاد کرده است. یکی از این گونه ها، گونه انسان مانند و دیگری گونه میمون بزرگ امروزی است. هر کدام از این شاخه ها به طور جداگانه رشد کردند.

تکامل انسان

جد مشترک انسان و میمون‌

در اینجا سوال پیش می آید که این جد مشترک انسان و میمون‌ چه شکلی بوده است؟ تاکنون از فسیل های به دست آمده، فسیلی متعلق به این جد مشترک به دست نیامده است. با این حال، منطقی به نظر می رسد که احتمالا حیوان خصوصیات انسان و میمون را با هم داشته است. در سال 2007، دانشمندان ژاپنی استخوان فک و دندان چنین حیوانی را پیدا کردند. با مطالعه اندازه و شکل دندان، دانشمندان دریافتند که میمون یک حیوان با اندازه گوریل بوده است و دانه و آجیل سخت غذای این حیوان بوده است.

همچنین تخمین زدند سن این حیوان حدود 10 میلیون سال باشد. این کشف نشان داد که آن ها در مکان درست در خط زمان قرار گرفته است. بسیار مهم تر، دانشمندان استخوان های قدیمی در شمال کنیا پیدا کردند. این یافته حیوان با اندازه گوریل را در مکان جغرافیایی درست قرار داد. تحول انسان به چند صد کیلومتر آن طرف تر در شرق آفریقا امتداد یافت.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دوستی سگ و جغد

حدود 150 سال پیش، چارلز داروین در کتاب خود درباره منشاء گونه ها توضیح بسیار قانع کننده ای ارائه کرد . کتاب او در آن زمان به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفت، تا حدی به این دلیل که ایده های او به درستی درک نشده بود. به عنوان مثال، برخی از مردم فکر می‌کردند داروین می‌گوید با گذشت زمان، میمون‌ها به انسان تبدیل می‌شوند.اما میمون های مدرن به انسان تبدیل نشدند، بلکه انسان ها و میمون های امروزی اجداد مشترکی دارند، به همین دلیل است که شباهت هایی بین ما وجود دارد.

ما چقدر با شامپانزه ها فرق داریم؟ 

تجزیه و تحلیل ژن‌های ما، که حامل اطلاعاتی هستند که ما را به آنچه هستیم، نشان می‌دهد که شامپانزه‌ها و انسان‌ها نسبت بسیار بالایی ژن مشترک دارند.در واقع، بونوبوها و شامپانزه‌ها نزدیک‌ترین خویشاوندان انسان هستند. اجداد انسان حدود پنج تا هفت میلیون سال پیش از اجداد شامپانزه‌ها جدا شدند. بونوبوها و شامپانزه ها اخیراً، حدود دو میلیون سال پیش، به دو گونه متمایز تبدیل شدند.

ما با میمون ها شبیه هم هستیم،. اما مسلماً ما  بسیار متفاوت نیز هستیم، و آشکارترین تفاوت در چیزی است که معمولاً به عنوان بیولوژیک در نظر گرفته نمی شود یعنی فرهنگ ما.

پس باید بگوییم امروزه شامپانزه ها تبدیل به انسان نمی شوند.، اما ما اجداد مشترکی داریم، که طی مدت زمان طولانی تبدیل به گونه هایی شدند که اکنون به عنوان گونه های مختلف می شناسیم: شامپانزه ها، بونوبوها و انسان ها. . و این باعث می شود شامپانزه ها و بونوبوها بسیار خاص باشند.

 

t ارتباط انسان و میمون‌ با نظریه تکامل
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *