نقاشی هایی از جنس خط خطی

خط خطی

گالری‌ها هنری معمولا  مملو از آثار هنری با رنگ‌آمیزی درخشان و طرح‌های پیچیده هستند، اما درک نقاشی‌های خطی ساده یکی از مهم‌ترین درس‌های یک هنرمند است.  بسیاری از هنرمندان بزرگ از جمله پیکاسو، آثار با ارزشی به کمک نقاشی با خط خلق کرده اند.

نقاشی با خط

در این مطلب نحوه  نقاشی خط خطی را می بینید. خواه نقاشی هایی که فقط با خطوط ساده کشیده شده اند و یا نقاشی های پیچیده تر. مهم این است که شما می توانید با این تکنیک بدون رنگ یا هرنوع سایه کاری نقاشی کنید و از آن لذت ببرید.

نقاشی خطی ساده

ابتدا اجازه دهید بگوییم اینکه هنر خط در واقع چیست.  هنرخط یکی از قدیمی‌ترین اشکال بیان هنری است که سابقه آن به جوامع ماقبل تاریخ بازمی‌گردد. خط یکی از هفت عنصر اصلی هنر است (سایر عناصر رنگ، شکل، فرم، بافت، ارزش و فضا هستند ) والبته خط انواع مختلفی دارد.

انواع خط

  •  عمودی
  •  افقی
  •  مورب
  •  زیگزاگ
  •   منحنی

طرح خطی

هر طرح خطی، حداقل از یکی از این خطوط ،تشکیل شده است. البته  با تمایزات و تغییرات  مثلا با تغییر طول، عرض، وزن، بافت و سبک خطوط برای ایجاد خطوط منحصر به فرد برای هرنقاشی. به عنوان مثال،به جای سایه زدن  از یک خط ضخیم‌تر برای نشان دادن یک ناحیه از سایه استفاده می‌شود.

با خطوط ساده،  شما موضوع را با جزئیات اما بدون پیچیدگی نشان می‌دهید و آن را به ابتدایی‌ترین شکل خود برمی‌گردانید. ممکن است برخی از طرح های علمی را دیده باشید که توسط لئوناردو داوینچی در قرن 15 و 16 معروف شده است. بسیاری از اینها با استفاده از تکنیک‌های مشابهی برای نقاشی‌های خطی ساده که امروز یاد می‌گیرید ایجاد شده‌اند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نقاشی که نشان داد معلولیت محدودیت نمی‌آورد

در بیشتر موارد، اثر هنرمندانی که با این تکنیک کار هنری خود را شروع می‌کنند، ظاهری تک رنگ دارند. آن ها نقاشی‌هایی با  خط مشکی با  جزئیات مختلف ایجاد می‌کنند. این طرح ها تمرین خوبی است که می تواند پایه کار برای طراحی ها پیچیده تر شود.

خط مستقیم

در اولین قدم با اساسی ترین عنصر شروع کنید: خط مستقیم. تمرین کنید که قلم یا مداد خود را در زوایای مختلف نگه دارید و با درجات مختلف سفتی به کاغذ خود فشار دهید تا ببینید وزن چگونه می تواند ضخامت خطی را که ایجاد می کنید تغییر دهد. بعداً  می‌توانید از این مهارت‌ها برای ایجاد مناطقی از سایه یا هایلایت استفاده کنید.

استفاده از انواع خط ها

هنگامی که خطوط مستقیم خود را به طور کامل تمرین کردید، می توانید به تمرین اشکال مختلف  خطوط بپردازید. طرح هایی بکشید و از همه پنج نوع خط اصلی در آن استفاده کنید. برای شروع تمرین کشسدن طرح گل و برگ می تواند به شما کمک کند. طرح گل و برگ را می توان به بخش های مختلق تقسیم کرد واز همه خطوط در طراحی آن استفاده نمود.

هنرمندان مینی مالیست علاقه زیادی به طرح های خطی ساده دارند. اما این دلیلی نیست که شما طرحتان را با خطوط بیشتر به طرح های پیچیده تر تبدیل نکنید. شما آزادید که با انواع خط ها طرح خود را به آنچه می پسندید تبدیل کنید.

نقاشی خط خطی

گاهی هنرمند با کشیدن خطوط نامنظم ودرهم طراحی را شروع می کند و بعد از دل آن خطوط تصویری نمایان می شود البته حتما طراح ایده اولیه برای چنین طرحی دارد. اما دست طراح برای این گونه نقاشی بسیار باز است و خطوط اضافی اطراف را پاک نمی کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آموزش نقاشی انواع ماهی

نمونه از این نقاشی ها را در کارهای هنرمند خوش ذوق سوئدی به نام جیمی می توانیم ببینم که  با استفاده از خط خطی های روی کاغذ نقاشی های زیبایی خلق می کند.

نقاشی با خط

 

 

نقاشی خط خطی

 

 

نقاشی خط خطی ساده

 

 

نقاشی با خطوط عمودی

 

 

نقاشی خطی

 

نقاشی تک خطی

نقاشی های تک خطی راه خوبی برای هنرمندان مبتدی است، تا در استفاده از خودکار یا مداد برای طراحی اعتماد به نفس پیدا کنند.  آن ها با این شیوه می توانند  مهارت های مختلفی را که  قبلاً با استفاده از تکنیک های دیگر آموخته اند تمرین کنند.

پرتره ها برای بیان بیان و لحن نیازی به جزئیات فوق العاده ندارند. نقاشی تک خطی یا  لاین آرت راهی عالی برای ایجاد پرتره های مینیمالیستی است که با هر سبک دکوری کار می کند و به هنرمندان جدید کمک می کند تا اصول اولیه طراحی چهره انسان را بیاموزند.فرقی نمی‌کند روی طرح‌های پایه گل کار می‌کنید یا چیزی که بیشتر شبیه نقاشی‌های خط پیکاسو است، بگذارید انرژی هنری‌تان جریان پیدا کند تا نقاشی‌هایی را خلق کنید که دوست دارید!

نقاشی‌ها درنگاه اول خیلی ساده به نظر می رسند. اما ثبت ماهیت واقعی شکل تنها در یک خط پیوسته می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. معروف ترین نمونه این کار به اوایل قرن بیستم و نقاشی های یک خطی  پابلو پیکاسو برمی گردد.

 

 

 

آموزش نقاشی خط خطی برای درس هنر

اگر مایل هستید نمونه ای از یک نقاشی خط خطی را ببنید می توانید فیلم زیر را تماشا کنید تا با مراحل کار بیشتر آشنا شوید.

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نقاشی حرف ت برای کلاس اولی ها

نمونه آثار نقاشی خط خطی هنرمندان بزرگ

پیکاسو

t نقاشی هایی از جنس خط خطی
نقاشی‌های خطی پیکاسو: مجموعه‌ای از نقاشی‌ها که مراحل تغییر از شکل واقعی به چند خط منحنی را نشان می‌دهد. در اینجا به مرور جزئیات حذف شده اند وگاو نر به اصل خود باز می گردد.

دیوید هاکی 

نقاشی با خط
دیوید هاکی، هنرمند مشهور، نقاشی های خطی بسیاری کشیده است که اغلب پرتره هستند . او در سکوت، با دقت و دقت نقاشی می‌کشد و خودکار سیاه‌رنگی را به سرعت روی کاغذ حرکت می‌دهد.

ون گوک 

نقاشی خطی ونگوگ
وینسنت ون گوگ که بیشتر به خاطر نقاشی‌های پست امپرسیونیستی‌اش معروف است، بیش از هزار طراحی نیز خلق کرده است. در این خط خطی با قلم و مداد، «کلبه‌هایی با زنی که در پیش‌زمینه کار می‌کند»، ما چرخش سبکی خط را در درختان و ابرها می‌بینیم که مشخصه نقاشی‌های معروف اوست. ون گوگ با ثبت چرخش درختان و حرکت ابرها، نوری را نشان می‌دهد که بر روی منظره بافت‌دار می‌افتد.

داوینچی 

نقاشی با خط
در این نقاشی  هنرمند مشهور لئوناردو داوینچی ساختار داخلی پوست سر، جمجمه و چشم انسان را با طراحی دقیق  نشان می دهد. تناسبات صورت به دقت ترسیم شده و در تصویر سمت راست ثبت شده است. طرح‌ها با حاشیه‌نویسی و جزئیات بزرگ‌شده احاطه شده‌اند.

پیتر روت

t نقاشی هایی از جنس خط خطی
نقاشی های خطی هنرمند معاصر  پیتر روت : یک سری خطوط گرافیت مستقیم                                                 برای ایجاد یک فرم انتزاعی منحنی و روان استفاده شده است.

دنیل ماترز

t نقاشی هایی از جنس خط خطی
نقاشی خط خطی دنیل ماترز: انفجاری از جنون با یک خودکار سیاه.

داگ بل

t نقاشی هایی از جنس خط خطی
نقاشی  خط خطی  داگ بل: پرتره ای که به زیبایی از درهم آمیزی خطوط ساخته شده است.

هونگ چون ژانگ

t نقاشی هایی از جنس خط خطی
نقاشی‌خطی هونگ چون ژانگ: این طرح موی عظیمی را نشان می دهد که از دیوار آویزان شده و روی زمین را پوشانده است. این طراحی، که از نظر مقیاس چشمگیر است، به تصویر کشیدن خطی طولانی و محکم کشیده شده است.

چارلز اوری

t نقاشی هایی از جنس خط خطی
نقاشی خطی چارلز اوری: ترکیب توهم آمیز مو با خطوط پرسپکتیو که به سمت افق محو می شوند، یک تصویر قدرتمند را ایجاد می کنند.

2.1/5 - (7 امتیاز)

‫6 نظر ارسال شده در “نقاشی هایی از جنس خط خطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *