نقاشی های دوران هخامنشی ۲

پارسه

هنر اقوام آشوری یا هخامنشی؟

همانطور که گفتیم نقاشی روی دیوار را هخامنشیان از اقوام آشوری به ارث بردند .هنر هخامنشی بعد ها برای اولین بار در شهر تاریخی  پاسارگاد به عنوان تزئین کاخها  و بر روی دیوارها و سقف از این هنر استفاده شد. این کا ر بعدا در شوش و تخت جمشید نیز ادامه یافت.

هخامنشی

کاخ ها و شهرهای دیگر

امروزه با ستان شناسان دریافته اند که هخامنشیان شهرها و کاخ های مهم دیگری نیز داشته اند. آن ها آرام آرام سر از خاک بیرون می آورند. این شهرهای گمشده مانند لیدوما که امروزه در  نزدیکی ممسنی یافت شده و کاخ بردک سیاه در نزدیکی بوشهر شاید اطلاعات بیشتری از نقاشی هخامنشی در اختیار ما بگذارند.

 شهر تاریخی لیدوما در نزدیکی ممسنی
شهر تاریخی لیدوما در نزدیکی ممسنی

نقوش یافت شده در کاخ بردک سیاه

همان طور که ذکر شد در این دوره بر روی مهرهای خود نیز از هنر تصویر گری استفاده فراوان می کردند. تصاویر به جا مانده از مهرهای هخامنشی عمدتا شامل: مجالس میهمانی، صحنه های جنگ ، صحنه های شکار، تصاویر حیوانات با درخت مقدس، تصاویری از انسان و حیوان کنار هم می باشد.

تصاویر پاسارگاد و تخت جمشید

به هر حال با مطالعه بر روی این تصاویر به جا مانده در پاسارگاد و تخت جمشید پی به هنر برجسته و خاص تصویری هخامنشی می بریم. این هنر با اینکه مختلط بوده و از  اقوام مختلف شاهنشاهی هخامنشی سرچشمه گرفته بود، اما در نهایت با ترکیب آن ها و هنری برجسته و باشکوه که مختص دربار هخامنشی باشد پدید آمده است. که این هنر در نوع خود بی نظیر است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نقاشی بر روی نگاتیوهای قدیمی

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *