نوای روز اول محرم؛ حضرت مسلم (ع)

نوای روز اول محرم؛ حضرت مسلم (ع)
t نوای روز اول محرم؛ حضرت مسلم (ع)

روز اول محرم به نام کیست ؟

در طول سالیان مداحان و ذاکران اهل بیت هر روز محرم را به بادیکی از شهیدان کربلا نامگذاری کرده اند و در آن روز روضه آن شهید بزرگوار را می خوانند.

روز اول محرم روز مسلم بن عقیل

اولین روز محرم به نام مسلم بن عقیل (ع) نامگذاری شده است . حضرت مسلم رامی توان اولین شهید واقعه کربلا به حسا ب آورد هرچند که ایشان در کربلا نبود و روزها قبل از عاشورابه شهادت رسید

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

ایشان در هشتم ذی الحجه سال شصت هجری یعنی حدود یک ماه قبل از شهادت امام حسین (ع) ویارانش در کوفه شهید شد.حضرت  مسلم فرزند عقیل و برادرزاده امام علی (ع) و نوه ابوطالب بود.

سفیر امام حسین(ع)

وقتی کوفیان به امام نامه نوشتند و از ایشان خواستند که به کوفه بروند . امام مسلم را به عنوان سفیر خود به آن جا فرستاد تا از مردم بیعت بگیرد . کوفیان در ابتدا به استقبال مسلم رفتند و با اوبیعت کردند وگفتند که منتظرند که امام حسین (ع) به کوفه بروند . اما بعد از چند روز مسلم را تنها گذاشتند .

عبیدالله بین زیاد حاکم کوفه  خانه به خانه کوفه را جستجو کرد تا بالاخره مسلم بن عقیل را در خانه هانی بن عروه  پیدا کردند.بالاخره او را به قصر بردند و در حالی که تشنه بود سرش را از بدنش جدا کردند وتنش را از بالای قصر کوفه به پایین انداختند.

در قسمتی از زیارت‌نامه مسلم می‌خوانیم: «السَّلامُ عَلَیک ایهَا الفادی بِنَفسِهِ وَ مُهْجَتِهِ الّشهیدُ الْفَقیهِ المَظلُومِ الْمَغصُوبِ حَقُّهَ المُنتهِک حُرَمَتُهُ. الَّسلامُ عَلَیک یا فادی‌ بِنَفسِهِ ابْنَ عَمِّهِ وَ فَدی‌ بِدَمِهِ دَمْهُ. السَّلامُ عَلَیک یا اوَّلَ الشُّهَداءِ وَ امام السُّعداء … السُّلامُ عَلَیک یا وَحیداً غَریباً عَنْ اهلِهِ بَینِ الاعْداءِ بِلا ناصرٍ وَ لا مُجیبَ.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
روز جهانی اسب تک شاخ(9 آوریل، 20 فروردین)

سلام بر تو‌ ای جان‌نثار، ‌ای شهید فقیه و مظلوم، ‌ای کسی که حقّش غصب گردید و حرمتش شکسته شد. سلام بر تو که جانت را فدای پسر عمومیت کردی و برای حفظ او خون دادی. سلام بر تو‌ ای اوّلین شهید و‌ ای پیشوای سعادتمندان، سلام بر تو که میان دشمنان، تنها و بی‌کس بودی و یار و یاوری نداشتی.

 

نوای روز اول محرم؛ حضرت مسلم (ع)

روضه شب اول محرم، روضه مسلم بن عقیل (ع)

برای دانلود اینجا را کلیک کنید.

حجم: 2.03 MB

t نوای روز اول محرم؛ حضرت مسلم (ع)
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *