نگاهی به فیلم شبی که ماه کامل شد ساخته نرگس آبیار

t نگاهی به فیلم شبی که ماه کامل شد ساخته نرگس آبیار

شبی که ماه کامل شد.سایت نوجوان ها (1)هر چند ابراهیم حاتمی کیا در سه فیلم آخرش « به وقت شام » ، « بادیگارد» و «چ» و همچنین مجید مجیدی در دو پروژه آخرش « محمد رسول الله» و « آنسوی ابرها» به دنبال نزدیک کردن سینمای ایران به کیفی و فرمت فیلم های هالیوودی روز بودند ، نرگس آبیار در سال ۱۳۹۷ توانست برای نخستین بار فیلمی با فرمت و سبک فیلم های هالییودی روی پرده ببرد. 
«شبی که ماه کامل شد» تریلر استاندارد و با کیفیتی است که به داستان زندگی برادر عبدالمالک ریگی پرداخته و از خلال یک داستان عاشقانه وارد یک داستان مهیج و اکشن سیاسی ، امنیتی شده است . ساخت این گونه فیلم ها در سینمای امریکا و سیستم فیلمسازی هالیوود رواج زیادی دارد و هر ساله تریلرهای پرخرج و پرطرفداری برای عامه مردم و بر پایه مستندات تاریخی و سیاسی کشور آمریکا و منافع ملی آن ساخته می شود . در فیلم جدید نرگس آبیار نیز یک موضوع بسیار مهم اطلاعاتی و امنیتی مربوط به عبدالمالک ریگی با ظرافت کامل و با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا برای مخاطبان وطنی ارائه شده است که البته لزوما مصرف داخلی هم ندارد و می تواند با مارکتینگ مناسب در کشورهای همسایه و حتی دور هم اکران شود.
فیلم «شبی که ماه کامل شد» فارغ از ایراداتی که مربوط به فیلمنامه و تدوین فیلم می شود به جهت واقعی بودن و جذابیت روایت چنین داستان مهیجی میتواند مخاطب عمومی خاص خود را نیز بدست اورد . البته در مورد تایمینگ ( زمانبندی) فیلم که مطابق استاندارد های جهانی و برابر ۱۴۰ دقیقه است باید این نکته را یادآوری کرد که به نظر می رسد با توجه به فیلم های ۹۰ تا ۱۰۰ دقیقه ای فیلم های ایرانی و عادت تماشاگران به تماشای این زمان در سینماها، زمان فیلم «شبی که ماه کامل شد» در نسخه عمومی لازم است کوتاه تر شود تا مخاطب به دلیل طولانی شدن فیلم خسته و کلافه نشود و ماجرای مهیج فیلم را تا آخر دنبال کند.
بازی ها در فیلم های نرگس آبیار عمدتا نقش مهم و البته درخشانی دارند در اینجا هم هنرآفرینی فرشته صدر عرفایی در نقش مادر عبدالحمید و برادران و همچنین کلیشه زدایی از چهره هایی چون پدرام کریمی ، الناز شاکردوست و هوتن شکیبا از امتیازات مهم فیلم محسوب می شود.
سخن آخر اینکه نباید «شبی که ماه کامل شد» را فیلمی بی نقص و کامل تصور کرد ولی باید آنرا شروع بسیار خوبی برای جهانی شدن سینمای ایران و مطرح کردن اتفاقات و ماجراهای واقعی و تاریخی در قالب پرده نقره ای برای آشنایی با عموم مخاطبان به حساب آورد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
این پسره همش سبزه ها را لگد می کرد

محمد تقی زاده – سینما سینما

  • برندگان سیمرغ بلورین سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

 

t نگاهی به فیلم شبی که ماه کامل شد ساخته نرگس آبیار
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *