همه چیز درباره رشته “داروسازی”

 

معرفی رشته داروسازی

 

معرفی رشته داروسازی

داروسازی یکی از جذاب ترین رشته های علوم پزشکی می باشد. در این مقاله به توضیح هر آنچه که شما می بایست در مورد رشته داروسازی بدانید می پردازیم.

واحدهای درسی و طول دوره تحصیل رشته داروسازی

پس از قبولی برای ورود به این رشته، دانشجو می بایست طی یک دوره حداقل پنج سال و نیمه، 209 واحد درسی را بگذراند. به این صورت که بعد از گذراندن 180 واحد درسی، موظف به قبولی در آزمونی است که هر ساله به صورت کشوری برگزار می شود و پس از پذیرش در این آزمون، امکان فعالیت دانشجویان به عنوان جایگزین مسئول فنی در داروخانه ها، همزمان با ادامه تحصیل، وجود دارد.

در زیر عناوین واحدهای درسی ارائه شده در هر ترم، آمده است.

عناوین واحدهای درسی ارائه شده در هر ترم رشته داروسازی

بررسی واحدهای درسی در رشته داروسازی

یادگیری علم شیمی با واحد شیمی عمومی آغاز و در ترم های بعد، واحدهای شیمی آلی و شیمی تجزیه، دانشجو را برای آموختن علم شیمی داروئی، که از پایه های علم داروسازیست، آماده می کند.

هدف از تدریس دروس تشریح و بافت شناسی، فیزیولوژی، ایمونولوژی، انگل شناسی و میکروب شناسی نیز، ایجاد آمادگی ذهنی کافی برای درک بهتر دروس فارماکولوژی و دارودرمانی می باشد.  

معرفی علم فارماکولوژی در داروسازی

از ابتدای سال سوم، یادگیری علوم فارماکولوژی، فارماسیوتیک و فارماکوگنوزی آغاز می شود.

علم فارماکولوژی به بررسی اثر داروها بر بدن و نحوه عملکرد آنها می پردازد. فارماسیوتیکس و فیزیکال فارماسی مربوط به نحوه ساخت داروها در صنعت، مواد جانبی به کار رفته در اشکال مختلف داروها و علت کاربرد هر یک از آنها است. علم فارماکوگنوزی نیز، آشنایی با خواص داروئی گیاهان است. این علوم هر یک به شکل جامع از سال سوم تا انتهای سال پنجم، تدریس می شوند.

معرفی واحد آنالیز دستگاهی

از واحدهای درسی دیگر، آنالیز دستگاهی است که نحوه کار با دستگاه های شناسایی عناصر و مولکول ها و چگونگی تفسیر داده های حاصل از کاربرد این دستگاه ها را آموزش می دهد.

آمار زیستی، روش های مطالعات آماری و آزمون های آماری مختلف و نحوه اجرای آنها در نرم افزارهای مختلف را آموزش می دهد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
10 راهکار بسیار ساده برای زیبایی!

سایر دروس عمومی و تخصصی در رشته داروسازی

همانند سایر رشته ها، در رشته داروسازی هم واحد درسی زبان تخصصی، جهت ارتقای قدرت فهم متون تخصصی داروسازی و اخلاق حرفه ای برای یادگیری اصول کلی اخلاقی در این حرفه، ارائه می شود.

جمعیت و تنظیم خانواده جزء دروس عمومی است.
واحد مواد خوراکی و رژیم درمانی، جهت یادگیری کلیات مربوط به هرم غذایی و نیازهای تغذیه ای بیماران تدریس می شود.
فراورده های بیولوژیک، معرفی واکسن ها و پادتن هاست.
مدیریت، مدیریت خرید، فروش و واردات و صادرات فراورده های داروییست.
واژه شناسی، یادگیری معادل های انگلیسی اصطلاحات رایج در داروسازیست.

واحدهای درسی در ترم هفتم

از ترم هفتم، آموزش دارودرمانی یا همان فارماکوتراپی آغاز می شود که این علم، همه اطلاعات مورد نیاز برای تجویز یک دارو؛ از جمله کاربرد دارو، زمان مصرف، عوارض جانبی، دوز لازم در هر بیماری، موارد منع مصرف و … را در اختیار دانشجو قرار می دهد.

بیوتکنولوژی، از دروسی است که محتوای آن، بسیار به روز بوده و از روش های جدید برای ساخت داروها با استفاده از موجودات زنده و همچنین ساخت لوازم درمانی به کمک موجودات زنده، مطالبی را ارائه می دهد.

واحد های درسی در ترم هشتم داروسازی

در ترم هشتم، آموزش شیمی داروئی آغاز می شود که بررسی نحوه اثر داروها بر بدن با توجه به ساختار شیمیایی آنهاست.
همچنین کارآموزی در عرصه داروخانه، از ترم هشتم آغاز می شود که در حقیقت، شروع ایستادن دانشجو پشت گیشه داروخانه جهت آموختن فنون لازم جهت کار به عنوان مسئول فنی داروخانه است.

سم شناسی(نظری و عملی) و کنترل مسمومیت، همانطور که از اسم آنها مشخص است، آشنایی با انواع سموم از جمله سموم شیمیایی و بیولوژیک به کار رفته در جنگ ها، سموم به کار رفته در کشاورزی و … و نحوه درمان افراد مسموم است.

کشت سلولی نحوه کشت سلولهای زنده جهت انجام آزمایشات و تحقیقات پزشکی و کنترل میکروبی، روش های آزمایشگاهی کنترل مواد دارویی و غذایی از جهت آلودگی های میکروبی است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
گلدانی از برگ های خوشبوی مرکبات!

فراورده های آرایشی نیز به نحوه ساخت ترکیبات موضعی که اغلب با اهداف زیبایی یا بهداشتی به کار می روند می پردازد.

پایان نامه رشته داروسازی

شروع کار پایان نامه از ترم نهم است که دانشجو بایستی بر اساس علاقه خود، استاد راهنما و موضوع مورد نظر را انتخاب کرده و پس از مطالعه و جست و جو در مقالات در زمینه موضوع انتخابی، پروپوزال خود را بنویسد که تایید شدن پروپوزال، مساوی با گذراندن واحد پایان نامه1 است. اقدامات لازم جهت نوشتن پایان نامه، پس از ثبت پروپوزال، ادامه می یابد و ثبت نمره پایان نامه3، پس از دفاع دانشجو از پایان نامه خود انجام می گیرد که کسب موافقت برای دفاع، نیازمند گذرانیده شدن همه واحدهای درسی در این رشته است.

کارآموزی صنعت یا کارآموزی داروخانه بیمارستانی!

در ترم دهم، دانشجو می بایست از بین کارآموزی صنعت و کارآموزی داروخانه بیمارستانی، یکی را انتخاب کند که همانطور که از اسامی آنها مشخص است؛  کارآموزی صنعت، آموزش کار در کارخانه ها و کارآموزی بیمارستانی، آموزش کار در داروخانه های بیمارستانی است. هم چنین در این ترم، دانشجو بایستی از بین واحدهای اختیاری از جمله داروسازی بیمارستانی، آزمایشگته کنترل میکروبی و قوانین و مقررات دارویی یکی را انتخاب کند که بهتر است انتخاب وی، متناسب با موضوع پایان نامه باشد.

منظور از بیوفارماسی در داروسازی
بیوفارماسی به بررسی اثرات بدن بر دارو و فرایندهای طی شده توسط دارو از زمان ورود به بدن تا زمان رسیدن به محل اثر خود در بدن می پردازد که این بررسی ها به شکل دقیق و با انجام محاسبات و رسم نمودارهای خاص، صورت می گیرد.
ترم یازدهم نیز، گذراندن دوره های کارورزی در عرصه صنعت و بیمارستان است که به شکل حضوری در کارخانه های داروسازی و بخش های مختلف بیمارستانهای دانشگاهی و با هدف کسب تجربیات لازم برای کار در این محیط ها صورت می گیرد.
همچنین کارآموزی داروخانه شهری نیز در این ترم، ارائه می شود که هدف آن کسب تجربیات مورد نیاز برای کار در داروخانه های شهریست.
دریافت کارت نظام پزشکی
پس از طی این دوره 5 سال و نیمه، دفاع از پایان نامه و انجام مراحل لازم برای فراغت از تحصیل، می بایست جهت دریافت کارت نظام پزشکی اقدام کرد.
گذراندن دوره طرح

فارغ التحصیلان این رشته نیز همانند سایر فارغ التحصیلان گروه پزشکی، موظف به انجام خدمت دو ساله در ازای سال های تحصیل خود در دوره عمومی داروسازی هستند که شامل کار در داروخانه های وابسته به دولت، بخش های دانشگاهی نظیر آزمایشگاه ها، سازمان غذا و دارو و یا کارخانه ها و شرکت های داروسازی است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پنج گل زیبا، اما مرگ آفرین

فارغ التحصیلان مذکر، می توانند بین گذراندن دوره طرح یا خدمت سربازی یکی را انتخاب کنند.

رشته های تخصص داروسازی و آزمون تخصص

داروسازی، دارای رشته های متعددی در دوره تخصص است که اسامی آنها در زیر آورده شده است:
شیمی داروئی                      – سم شناسی
-داروسازی بالینی                   – بیوتکنولوژی دارویی
– فارماکوگنوزی                     – رادیوفارماسی
– فارماکولوژی                      – نانوفناوری دارو  
– اقتصاد و مدیریت دارو            – کنترل دارو
– فارماسیوتیکس  
آزمون تخصص این رشته هر سال یکبار به شکل کشوری و با منابع مشخص، برگزار می شود که کسب نمره لازم برای هر یک از این رشته ها در این آزمون و همچنین قبولی در مصاحبه دانشگاهی، از ضروریات پذیرش جهت گذراندن دوره تخصص است.

پروانه احداث داروخانه

پس از گذراندن دوره طرح عمومی، فرد مطابق با محل گذراندن طرح، امتیاز مشخصی را جهت احداث داوخانه کسب می کند که این امتیاز مشخص کننده محدوده جغرافیایی است که فرد، مجاز به احداث داروخانه در آن منطقه است. گذراندن طرح در مناطق محروم و گذراندن دوره تخصص از عوامل افزایش امتیاز این پروانه است. بعلاوه از زمان فارغ التحصیلی، هر سال امتیاز مشخصی به امتیاز قبلی فرد افزوده می شود.

مطالب مرتبط:

این مواد غذایی را با داروها نخورید!

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت لطفا آن را لایک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *