وظیفه ماهواره های هواشناسی چیست؟

t وظیفه ماهواره های هواشناسی چیست؟

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

ماهواره هواشناسی (1)یکی از پر کاربرد ترین ماهواره های دنیا ماهواره های هواشناسی می باشند چون هم باید تعداد زیادی در مدار زمین وجود داشته باشند تا بتوانند در مناطق مختلف مدار زمین آب و هوای صحیح را نمایش داده و ارسال کنند و هم این که به مرور زمان باید نمونه های جدیدتری جایگزین قدیمی ها شود. ماهواره های هواشناسی اولین بار توسط کشور آمریکا برای به دست آوردن آب و هوایی دقیق از مناطق خود در سال 1960 به آسمان فرستاده شد. این ماهواره ها می توانند به صورت هدفمند در فضا قرار گیرند که سه نقطه به طور معمول برای آن ها در نظر گرفته می شود که اولین نقطه همیشه حول خط استوا می باشد و پس از آن دو نقطه قطب شمال و جنوب است که بهترین نقاط  در جغرافیای زمین برای این منظور می باشد.

ماهواره های هواشناسی معمولا به دو دسته عمده تقسیم می شوند که عبارتند از:

1- ثابت زمین Geostationary

2- مدار قطبی Polar Orbiting

ماهواره هواشناسی (4)از ماهواره های ثابت زمین که به طور معمول در نقطه ای در مدار زمین ثابت قرار گرفتند و چرخشی به دور زمین ندارند برای مطالعات آنی و کوتاه مدت استفاده می شود. بدین صورت که مثلا اعلام می شود تا چند ساعت آینده هوا بارانی می ماند اما این پیش بینی در طولانی مدت نیست و ممکن است چند لحظه بعد باران قطع شود. توجه به این که این ماهواره‌ها نسبت به یک موقعیت بر روی سطح زمین ثابت هستند قادرند در شرایط بد آب و هوایی هشدارهایی بدهند. ماهواره های زمین آهنگ با فرکانس 1691MHz داده ها را ارسال می‌کنند و برای دریافت اطلاعات آن ها به دیش ثابت و کوچکی نیاز دارند.

ماهواره‌ای که  هر 24 ساعت یک بار در مداری به ارتفاع 40000 کیلومتری بالای خط استوا قرار دارد و با سرعتی که با سرعت زمین برابر می‌باشد به دور زمین می چرخد، ماهواره‌های زمین آهنگ نامیده می‌شوند. از آنجایی که سرعت چرخش این ماهواره‌ها به دور زمین با سرعت چرخش زمین متناسب می‌باشد، این ماهواره‌ها نسبت به یک موقعیت روی سطح زمین ثابت باقی می‌مانند و به این دلیل که زمین نیز در روز یک بار به دور محورش می‌گردد آن ها نیز یک بار در روز مدار خود را طی می‌کنند. اما ماهواره های مدار قطبی بر خلاف زمین ثابت در مدار قطب ها قرار گرفته و برای پیش بینی طولانی مدت آب و هوا می باشد. به عبارتی قادر خواهد بود تا چندین روز را به راحتی تشخیص داده و آن را به مرکز اعلام کند.

ماهواره هواشناسی (2)

ماهواره هواشناسی (3)

t وظیفه ماهواره های هواشناسی چیست؟
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
حیوانات خانگی سه بعدی در جام شیشه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *