آیا شرایط نگهداری از پرندگان خانگی را در منزل می دانید؟

آیا شرایط نگهداری از پرندگان حانگی در منزل را می دانید؟
t آیا شرایط نگهداری از پرندگان خانگی را در منزل می دانید؟

قدیم تر ها نگهداری پرندگان خانگی و دستی مختص افراد خاصی بود. شاید به همین خاطر کمتر در خانه ها قفسی از پرندگان خانگی می دیدیم. در حال حاضر با بیشتر شدن تمایل افراد به داشتن حیوان خانگی،بنظر می رسد نگهداری از یک پرنده خانگی کوچک، کم دردسرترین  کارباشد.البته باید توجه داشت که این حیوانات ظریف و بی آزار نیازهایی دارند که باید با رعایت شرایط لازم، از آن ها بهترین مراقبت را انجام داد. در این مقاله سعی کرده ایم گزیده ای از مهم ترین شرایط نگهداری از این پرندگان خانگی کوچک در منزل را برای شما مطرح کنیم.

بازی و سرگرمی پرندگان خانگی

پرندگان خانگی حیوانات بسیار باهوشی هستند که نیاز به ورزش منظم و تحریک ذهنی دارند. مهم است که هنگام انتخاب نحوه نگهداری از پرندگان خانگی ، این نیازها برآورده شوند.

اسباب بازی پرندگان خانگی

فضا

هرمحوطه ای باید فضای وسیعی را نسبت به اندازه پرنده فراهم کند تا امکان حرکت و پرواز آزاد فراهم شود. در جایی که پرندگان خلنگی به طور دائم در قفس محبوس هستند، باید به طورمنظم به آن ها فرصت هایی برای پرواز در یک محیط امن (مانند داخل خانه) را داد.

پرندگان به فضای کافی افقی و عمودی نیاز دارند تا امکان حرکت و پرواز طبیعی را داشته باشند. لطفاً توجه داشته باشید که پرندگان معمولاً مستقیماً به صورت عمودی بالا و پایین نمی روند (مانند هلیکوپتر). بنابراین، قفس هایی که باریک هستند و فضای عمودی زیادی دارند اما فضای افقی کافی ندارند، عموما برای پرندگان خانگی مناسب نیستند.

خانه پرنده شما به هر شکلی که باشد ، موارد متداولی وجود دارد که می توانید از آنها پرهیز کنید تا به پرندگان خانگی آسیب نرسانید.

پرندگان چه در خارج از منزل باشند و چه در محیط داخلی،شما اقداماتی را می توانید انجام دهید تا از سلامت و شاد بودن پرندگان خانگی خود اطمینان حاصل کنید.

خطرات محیطی  برای پرندگان خانگی چه چیزهایی هست؟

متأسفانه چیزهای زیادی در اطراف خانه های ما وجود دارد که درعین عادی بودن برای ما، می تواند به پرندگان خانگی ما آسیب برساند و به طور بالقوه کشنده باشد.

از آنجا که پرندگان خانگی دارای ریه های حساس هستند، سموم موجود در هوا می توانند بطور ویژه ای خطرناک باشند. به طور کلی، هر چیزی با “بوی قوی” باید با دقت از محیط زندگی پرندگان خانگی  حذف شود.به عنوان یک قاعده، همیشه بهترین کار این است که هر محصولی را که بخار قوی تولید می کند  از پرنده خود دور نگه دارید . هنگام استفاده از چنین محصولاتی پنجره ها را باز کنید تا به تهویه هوا کمک کند.

فنج پرندگان خانگی

هنگام نگهداری از پرندگان خانگی، از موارد زیر اجتناب کنید:

شمع

استفاده از شمع در خانه ها رایج است. اما بخارات ناشی از بخور و شمع های معطر و غیر معطر می توانند واقعاً برای پرندگان حانگی مضر باشند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ایده‌هایی جذاب برای اتاق نوجوان

ماهیتابه های نچسب

تفلون و دیگر روکش های نچسب روی ماهی تابه ها هنگام گرم شدن، دودهای سمی آزاد می کنند که می تواند باعث مرگ ناگهانی پرندگان شود. روکش های تفلون را می توان روی اتوها، روکش های میز اتو، روکش لامپ های حرارتی و داخل اجاق ها نیز یافت.

سرب

رنگ های دیوار حاوی سرب، وزنه های آویزپرده، زنگوله های فلزی، اسباب بازی های وارداتی پرندگان و شیشه های رنگی، ممکن است پرندگان خانگی ما را در معرض سرب قراردهند.

روی

روی موجود در بعضی قفس های سیمی، منگنه، میخ و برخی از اسباب بازی ها علت شایع مسمومیت در پرندگان است. سایر منابع روی می تواند شامل کود، برخی رنگ ها و سکه ها باشند.

 

مرغ عشق پرندگان حانگی

شوینده وضدعفونی کننده ها

تماس مستقیم با بسیاری ازشوینده ها و پاک کننده های خانگی می تواند به پرندگان حیوان خانگی شما آسیب برساند.حتی در بسیاری از موارد دود حاصل از جرمگیرها نیز می تواند به آنها آسیب برساند.

محصولات زیبایی

اسپری مو و لاک ناخن هر دو می توانند برای پرندگان شما آسیب ایجاد کنند، به خصوص اگر در مجاورت آنها استفاده شود.

دود

دود ازهرمنبع، از جمله سیگار و همچنین اجاق های چوب سوز، می تواند برای پرندگان حانگی کشنده باشد. اگر سیگار می کشید، جایی که پرندگان شما هستند سیگار نکشید و قبل از برخورد با آنها دستان خود را کاملاً بشویید. به یاد داشته باشید که مقداری از دود می تواند بعد از ازبین رفتن منبع آن در هوا و سطوح باقی بماند.

مونوکسید کربن

پرندگان نسبت به مونوکسید کربن حساسیت بیشتری دارند . از این رو از قدیم قفس  قناری را در معدن ذغال سنگ  آویزان می کردند تا اگر مونوکسید در تونل ها زیاد شد هشداری برای تشخیص آن  باشد قبل از اینکه بر کارگران تأثیر بگذارد.  امروزه ما می توانیم زنگ هشدار مونوکسید کربن را برای محافظت از خودمان و حیوانات خانگی خود در برابر این خطر در محیط زندگی مان نصب کنیم.

گیاهان

عکس العمل حیاتی هرگونه از پرنده ها در مقابل گیاهان می تواند متفاوت باشد، بنابراین گونه پرندگان حانگی خود را مطالعه کنید تا دریابید کدام گیاهان برای آنها مضر است. گیاهانی که تقریباً همیشه و برای اکثر پرنده ها مضر هستند شامل سرخدار، لابورنوم، یاس بنفش، فیلودندرون، دیفنباخیا، پوینستتیا است. پرندگانی مانند طوطی ها  بسیار کنجکاو هستند و ممکن است با خوردن آنها آسیب بیشتری ببینند.

پرندگان خانگی

غذاهای انسانی

طوطی ها به طور خاص دوست دارند هر چیزی را که می توانند در چنگال خود بگیرند، بجوند .  گاهی بعضی غذاهای انسانی به پرندگان می دهند . بهتر است از خوراندن غذاهای انسانی به آنها خودداری کنیم.  چون به طور کلی بسیاری از غذاهای ما (به ویژه غذاهای پرچرب، نمک، شکر یا لبنیات) می توانند سیستم گوارش آنها را ناراحت کرده یا بر تغذیه آنها تأثیر بگذارند. غذاهای مضردیگر مانند شکلات، الکل و کافئین را به طور کامل از پرندگان خود دور نگه دارید. حتی مسمومیت با آووکادو می تواند باعث مرگ ناگهانی آن ها شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
داستان ضرب المثل فارسی فوت کوزه گری

درها و پنجره های شیشه ای

البته واضح است  که پنجره ها خطرناک نیستند اما در صورت باز بودن پرندگان شما ممکن است فرار کنند. نکته اینجاست که پرندگان ممکن است شیشه را به وضوح نبینند و سعی کنند به سمت آن پرواز کنند.  برخورد با شیشه می تواند به آنها آسیب جدی برساند یا حتی آنها را بکشد. سعی کنید با آشکارتر نمودن شیشه ها با برچسب ها، پنجره های خود را برای پرندگان بیشتر نمایان کرده یا روی پنجره ها پرده بکشید.

اسباب بازی

اسباب بازی های خوب برای فعال نگه داشتن ذهن پرندگان حانگی ضروری است و پرندگان شما دوست دارند با آنها بازی کنند. اسباب بازی ها باید برای پرندگان ایمن باشد، اما اسباب بازی های خطرناکی نیز  در بازار وجود دارند. قطعات کوچک این وسایل به راحتی می توانند پرندگان خانگی را خفه کنند یا  لبه های تیزش به آن ها آسیب برسانند. مراقب اسباب بازی های فرسوده یا آسیب دیده نیز باشید.

قفس پرندگان حانگی

چگونه می توان خانه خود را برای پرندگان خانگی ایمن کرد؟

پرندگان حانگی خود را از محل هواکش ها دور نگه دارید . تغییرات ناگهانی دما می تواند پرنده شما را بیمار کند، بنابراین آنها را در جایی با تهویه خوب اما دور از هر گونه جریان مستقیم هوا نگه دارید.برای جلوگیری از فرار، پنجره ها را ببندید .همچنین ممکن است بخواهید چیزی را به پنجره خود بچسبانید یا پرده ای را روی آن بکشید تا پرندگان شما به سمت آن پرواز نکنند.پرندگان کوچک مانند فنج از هر روزنه ای بیرون می روند .

فقط به آنها غذای پرنده بدهید. سعی کنید از تغذیه پرنده های خود با ضایعات و تکه های غذای انسانی خودداری کنید. این امر نه تنها آنها را از غذاهای بالقوه سمی در امان می دارد، بلکه از مشکلات مربوط به رژیم غذایی پرندگان که رایج هستند نیز جلوگیری می کند.

تهویه کنید.

هنگام استفاده از محصولاتی که دود قوی تولید می کنند، باید پرندگان را به اتاق جداگانه منتقل کرده و پنجره ها را باز کنید تا از تهویه مناسب اطمینان حاصل شود. قرار گرفتن در معرض مناطق دیگر را محدود کنید، به عنوان مثال با قرار دادن یک حوله در زیر درب اتاق پرندگان مانع ورود دود به آنجا شوید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ماجراجویی های تام سایر

آشپزخانه

آنها را از آشپزخانه دور نگه دارید. هرگز پرنده ای را در آشپزخانه نگه ندارید. چیزهای زیادی در آشپزخانه وجود دارد که می تواند برای پرندگان شما سمی باشد. بهتر است آنها را در جای دیگری نگه دارید.

سایر حیوانات خانگی را از پرندگان خود دور کنید . ممکن است به نظر برسد که سگ یا گربه خانگی با پرندگان شما خوب باشند، اما هرگز نمی توانید خیلی مطمئن باشید. همیشه آنها را از نزدیک در اطراف پرندگان خود نظارت کنید. آنها هرگز نباید با هم تنها باشند و یا به پرندگان شما خیلی نزدیک شوند.

سیم های برق را دور ازدسترس و مخفی نگه دارید . پرندگان بسیار کنجکاو هستند وبه خصوص مانند مرغ عشق چیزی جز نوک زدن و جویدن چیزها دوست ندارند. اگر آنها وسایل برقی شما را بجوند ممکن است شوک ناخوشایندی دریافت کنند یا حتی کشته شوند، بنابراین آنها را از سیم برق دور نگه دارید. کابل ها را در یک پوشش محافظ نگه دارید یا زیرفرش، تخته کف یا مبلمان محکم کنید.

وقتی پرندگان شما درمحیط هستند، پنکه روشن نکنید. پرندگان متوجه نیستند که تیغه های پنکه خطرناک هستند و ممکن است مستقیماً به داخل آنها پرواز کنند، یا خیلی به آن ها نزدیک شده و به دام بیفتند.

پرندگان حانگی

رطوبت ودما

رطوبت و دما را بررسی کنید . ممکن است برای ما ناراحت کننده باشد. اما بسیاری از گونه های عجیب و غریب پرندگان خانگی رطوبت زیاد را می پسندند. بعضی پرندگان خانگی  برای حفظ سلامت به خود مقدارخاصی  رطوبت نیاز دارند. هر نوع پرنده شرایط دما و رطوبت خود را دارد.  بنابراین برای مشاوره در نگهداری از آنها در بهترین شرایط با یک دامپزشک صحبت کنید.

اسباب بازی ها و لوازم جانبی مناسب برای پرندگان را انتخاب کنید . شاخه های طبیعی برای بهسازی سازی داخلی و خارجی قفس ها  بسیار عالی هستند. اما بازهم قبل ازآوردن به منزل ، از ضدعفونی بودن آنها (با محصولات ایمن برای پرندگان) اطمینان حاصل کنید.چوب درخت سیب، گلابی ومگنولیا همگی از انواع چوب مناسب برای استفاده هستند.

همیشه اسباب بازی ها را از نظر آسیب بررسی کنید . مطمئن شوید اسباب بازی های جدیدی که خریداری می کنید حاوی مواد سمی یا قطعات کوچک نیستند.

همیشه از فلزات غیر گالوانیزه برای جلوگیری از مسمومیت با فلز روی استفاده کنید.

گرد و غبار زیاد در محیط می تواند مشکلات بالقوه ای در پرندگان حانگی شما ایجاد کند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که خانه شما تا آنجا که ممکن است بدون گرد و غبار باشد.

زهرا هاشمی

t آیا شرایط نگهداری از پرندگان خانگی را در منزل می دانید؟
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *