پروتکل های DHCP / Telnet / SSH درس (۶-۴)

t پروتکل های DHCP / Telnet / SSH درس (۶-4)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

DHCP

مخفف واژه Dynamic Host Configuration Protocol به معنی پروتکل پیکربندی دینامیک میزبان؟؟؟؟

پروتکل (1)

معنی لغوی آن شاید برای شما کمی نامفهوم باشد پس آن را شرح می دهیم . کاری که DHCP انجام می دهد این است که به صورت دینامیک یا همان پویا یا همان خودکار به میزبان ها یا همان کامپیوترهایی که در شبکه وجود دارند آدرس آی پی اختصاص می دهد و آن ها را پیکربندی می کند.

در حقیقت DHCP این وظیفه را از مدیر شبکه می گیرد و کار مدیریت شبکه را راحت تر می کند. DHCP از پورت 67 و 68 UDP استفاده می کند.

پروتکل (2)

DNS

مخفف واژه Domain Naming System و به معنی سیستم نام گذاری دامین می باشد که یک سرویس نام گذاری استاندارد است و به کامپیوتر شما اجازه می دهد تا نام های دامنه را تحلیل و یا ثبت کنید. به صورت ساده توضیح می دهم. کامپیوترها آدرس های آی پی را می شناسند ولی ما به دلیل دشواری یادآوری آدرس های آی پی از طریق نام دامنه وارد وب سایت ها و کامپیوتر های مختلف می شویم. این سرویس عمل تبدیل نام دامنه به آدرس آی پی و در مواردی نیز بالعکس آن را انجام می دهد.

پروتکل (3)

 DNS از پورت شماره 53 استفاده می کند که عمل Lookup یا همان ترجمه را از طریق UDP انجام می دهد. این در حالی است که عمل انتقال اطلاعات در پایگاه داده یک دی ان اس سرور به دی ان اس سرور دیگر  از راه TCP انجام می پذیرد.

پروتکل (4)

Telnet

یک پروتکل شبیه ساز پایانه است که به یک سیستم اجازه دسترسی به صورت ریموت یا دسترسی از راه دور و مدیریت را می دهد. این پروتکل همچنین می تواند نرم افزاری برای کنترل و مدیریت دیوایس های شبکه و سیستم عامل ها باشد. تلنت از پورت 23 TCP استفاده می کند.

پروتکل (5)

پروتکل (6)

پروتکل (7)

پروتکل (8)

SSH

مخفف واژه Secure Shell می باشد. این پروتکل عمکردی مشابه عملکرد تلنت را ارایه می کند با این تفاوت که SSH از امنیت بالاتری برخوردار است. پروتکل تلنت اطلاعات جابجا شده را به صورت متن ساده ارسال و دریافت می کند و همین امر باعث می شود که امنیت آن پایین باشد و روز به روز کاربرد آن کمرنگ تر شود.

پروتکل (9)

این در حالی است که پروتکل SSH عمل رمزنگاری را بر اساس گواهینامه ها و همچنین بر اساس تشخیص هویت سرور به کلاینت انجام می دهد. پروتکل SSH از پورت 22 TCP استفاده می کند.

نوشته: مهدی فاریابی

t پروتکل های DHCP / Telnet / SSH درس (۶-4)
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
5 گام تا ایمن سازی شبکه بی سیم خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *