پیدا کردن نوع و طرز تهیه‌ انواع غذا با آپلود تصویر آن!

t پیدا کردن نوع و طرز تهیه‌ انواع غذا با آپلود تصویر آن!

طرز تهیه انواع غذا (1)محققان الگوریتمی با قابلیت یادگیری طراحی کرده‌اند که می‌تواند با بررسی عکس غذاهای مختلف، نام و طرز تهیه‌ آن‌ها را مشخص کند.

محققان دانشگاه‌های پلی‌تکنیک کاتالونیا و ام‌آی‌تی با همکاری موسسه‌ تحقیقات کامپیوتری قطر (QCRI)، الگوریتم جدیدی با قابلیت یادگیری توسعه داده‌اند که می‌تواند نام و طرز تهیه‌ غذاهای مختلف را از روی تصویر غذا مشخص کند؛ البته این سیستم هنوز در حال توسعه است و کارایی دقیقی ندارد.

محققان برای ساخت این سیستم، یک میلیون دستورالعمل تهیه‌ غذا به همراه تصویر نهایی آن را در شبکه‌ عصبی ساخته‌شده، آپلود کردند. این دستورالعمل‌ها و تصاویر از وب‌سایت‌های AllRecipes.com و Food.com گردآوری شده و در پایگاه داده‌ای با نام Recipe1M قرار گرفته است. این پایگاه داده متعلق به وب‌سایت Pic2Recipe است و در دسترس عموم قرار دارد.

در وب‌سایت Pic2Recipe، کاربران می‌توانند تصویر غذای مورد نظرشان را آپلود کنند؛ سپس هوش مصنوعی این تصویر را بررسی می‌کند و نام و طرز تهیه‌ غذا، به کاربر اعلام می‌شود. البته به دلیل نزدیک بودن تصویر آپلودشده به غذاهای مختلف، هوش مصنوعی این وب‌سایت ممکن است چند دستورالعمل را در اختیار کاربر قرار دهد.

طرز تهیه انواع غذا2الگوریتم تشخیص تصویر غذا، قابلیت یادگیری دارد و به‌ مرور زمان، نتایج بهتر و دقیق‌تری ارائه خواهد داد. در آزمون‌های انجام‌شده توسط محققان، این الگوریتم توانسته است با دقت ۶۵ درصد، غذاهای مختلف را از روی تصویرشان تشخیص دهد. نیک هاینس، محقق دانشگاه MIT، در مورد این سیستم می‌گوید:

هنوز مشکلات زیادی برای تشخیص غذاهای مختلف وجود دارد. دقت کنید که فاصله‌ دوربین از غذا تأثیر زیادی در نتیجه‌ ارائه‌شده خواهد داشت. به‌علاوه بهتر است که در هر تصویر، تنها یک نوع غذا وجود داشته باشد و غذاهای مختلفی در یک تصویر قرار نگیرد.

هدف نهایی این پروژه، بهبود سلامت مردم است. محققان امیدوارند در آینده بتوانند ابزاری در اختیار مردم قرار دهند که مواد تشکیل‌دهنده، ارزش غذایی و میزان کالری غذا را از روی تصویر آن شناسایی کند.

زومیت

یادداشت سردبیر؛

با تشکر فراوان از آقای کیوان جهانگرد از اعضای فعال سایت که این مطلب را برای ما ارسال کرده اند.

t پیدا کردن نوع و طرز تهیه‌ انواع غذا با آپلود تصویر آن!
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
راهکار طب سنتی برای از بین بردن چربی های بدن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *