چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؟

t چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؟

پرسش

سلام، برای مواجه شدن با ترس یک نیرویی آدمو نگه می داره که اون کارو نکنه مثلا کسی که ترس از ارتفاع داره برای پریدن از ارتفاع یک نیرویی مانع پریدنش میشه و انگار پاهاشو گرفته. چطور بر این نیرو پیروز بشیم و بهش غلبه کنیم؟

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

نمی دانم دقیقا از کدام ترس صحبت میکنی چون در این صورت راه حل آن هم متفاوت خواهد بود. برای مثال کسی که از ارتفاع می ترسد و این ترس مانع پریدن او از ارتفاع می شود در بسیاری مواقع با توجه به طول ارتفاع این ترس مطلوب و منطقی است.

اما گاهی ترس هایی وجود دارد که باید بتوانیم بر آن غلبه کنیم مانند وقتی که از حرف زدن در جمع می ترسیم یا زمانی که از دفاع کردن از حق خودمان می ترسیم. در این صورت دلیل ترس برای ما بسیار اهمیت دارد تا بتوانیم برایش راه حلی تعیین کنیم. برای مثال برخی از حرف زدن در جمع می ترسند چون خجالتی هستند، گاهی هم دلیل ترسیدن از حرف زدن این است که در برابر حرف زدن تجربه تحقیر شدن دارند و به همین دلیل از ترس تکرار مجدد این تجربه تلخ اصلا حرف نمی زنند. می بینی که برای هر کدام از این دو گروه راه حل هایی خاصی وجود دارد.

اما اگر به صورت کلی دوست داشته باشی تا در مورد غلبه بر ترس بدانی خوب است به همین جمله تامل کنی: کافی است خودت را با آن ترس روبرو کنی.

برای مثال در غلبه بر ترس حرف زدن در جمع ناشی از خجالت، وارد جمع شوی، به خودت بگویی که تصور می کنم الان کسی در این جا حضور ندارد و من باید این حرف را بگویم، سپس با همین تصور شروع به صحبت کنی و در واقع خودت را وادار به صحبت کنی. که البته این تنها یکی از راه های کمک به غلبه بر این ترس است و هرگز نباید از دلایل وجود این ترس غافل شویم.

موفق باشی

t چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؟
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
با صمیمی ترین دوستم دعوام شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *