چگونه تلسکوپ اختراع شد؟ (۲) | مخترع تلسکوپ

مخترع تلسکوپ
مخترع تلسکوپ

یوهانس کپلر، مخترع تلسکوپ در حقیقت ادامه‌دهنده‌ی راه گالیله بود و سعی داشت تلسکوپی پیشرفته‌تر و کامل‌تر بسازد تا بتواند ابعاد بیشتری از جهان بی‌پایان را کشف کند.

تلسکوپ نجومی که امروزه در پیشرفته‌ترین مراکز استفاده می‌شود برگرفته از تلسکوپ کپلر است و تغییری در ساخت و اصل اولیه‌ی آن داده نشده است.

مخترع تلسکوپ چه کسی بود؟

یوهانس کپلر، دانشمند اهل آلمان، در قرن ۱۶ میلادی در ریاضیات و نجوم سرشناس شد. او ابتدا به مدرسه‌ی طلاب پروتستان رفت سپس یکی از استادانش او را به دانشگاه توبینگن معرفی کرد.

به واسطه‌ی خدمات مهم کپلر در علم نجوم او را پدر ستاره‌شناسی جدید نامیدند. او توانست ثابت کند سیارات در مداری بیضوی به دور خورشید می‌چرخند و خورشید در یکی از دو مرکز این بیضی واقع شده است. این قانون به همراه دو قانون دیگر او به قوانین سه‌گانه‌ی کپلر معروف شده‌اند.

ساخت تلسکوپ

کپلر با بررسی تلسکوپ گالیله به این نتیجه رسید که اگر از دو عدسی استفاده کند تصویر بزرگنمایی بیشتری خواهد داشت. اما یک عیب عمده به وجود می‌آمد و آن این بود که تصویر به صورت برعکس و وارونه به چشم ما می‌رسید. البته او توانست این مشکل را حل کند و ما امروزه در تلسکوپ‌های مدرن تصاویر را بی‌هیچ تغییری می‌بینیم.

مشکلات ساخت

یکی از مشکلات ساختن تلسکوپ در آن زمان تهیه‌ی شیشه‌های باکیفیت بود. شیشه‌هایی که حبابی درون‌شان نباشد و کیفیت لازم را داشته باشند. مرحله‌ی بعد درست تراشیدن شیشه و تبدیل آن به عدسی بود. کانون باید درست و در جای خود قرار می گرفت. مشکل دیگر تلسکوپ‌های آن زمان خطای اپتیکی بود. همان‌طورکه می‌دانیم عدسی‌ها نور را در یک نقطه متمرکز می‌کنند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
شکل نشستن ما چه نکاتی را درباره شخصیت ما آشکار می کند؟

این‌ها بزرگ‌ترین دردسرهای ساخت تلسکوپ در قرن‌های ۱۶ و ۱۷ میلادی بودند. با وجود این، کپلر توانست تلسکوپی را که در ذهن داشت بسازد و به دست ما برساند.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – سوسن قریشی

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *