چگونه می توانیم یک کامپیوتر مناسب برای خود بخریم؟ (۴)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

قدم هفتم: انتخاب کیس مناسب با قطعات

رایانه.سایت نوجوان ها (1)

کیس ها در اندازه های مختلف و کاربرد های مختلفی وجود دارند که شما بر اساس نیاز خود می توانید کیس مناسب برای قطعات خود تهیه کنید و قطعات خود را در داخل آن قرار دهید. برای انتخاب کیس مناسب خود باید نکاتی مانند این که مناسب برای مادربرد باشد، وزن زیادی نداشته باشد، تعداد اسلات های کارت آن به اندازه کافی باشد و … مورد توجه قرار گیرد.

قدم هشتم: انتخاب یک منبع تغذیه مناسب

رایانه.سایت نوجوان ها (2)

منبع تغذیه یا پاور باید از نظر قدرت مناسب قطعات باشد تا بتواند برق مورد نیاز قطعات را تامین کند و برق با ولتاژ بالای شهری را به ولتاژ های مناسب تری به قطعات برساند زیرا اگر برق بیشتری وارد قطعات شود ممکن است قطعات آسیب ببیند و بالعکس اگر برق کافی به قطعات نرسد سیستم به مشکل بر می خورد. نکته قابل توجه دیگر کابل های پاور است، کابل ها باید بر اساس نوع و قابلیت هارد و مادربرد و … همخوانی داشته باشد. پاور با قدرت ها و قیمت های مختلفی ارائه می شود، بنابراین با در نظر گرفتن قدرت مورد نیاز برای مادربرد و بقیه قطعات، پاور مورد نیاز خود را تهیه کنید.

قدم آخر: درباره قطعات و کامپیوتر قیمت آن ها سرچ کنید

رایانه.سایت نوجوان ها (3)

حالا که تمامی قطعات مورد نیاز خود را شناخته اید با خواندن مجله یا سرچ کردن در اینترنت یا جستجو در مغازه های کامپیوتری درباره قیمت قطعات اطلاعات مورد نیاز کسب کنید و ممکن است با دیدن قیمت ها قطعات بهتری برای سیستم خود پیدا کنید. بهتر است به جایی سر بزنید که همه قطعات را با هم داشته باشد و بتوانید کاملا به آن اعتماد کنید و راحت خرید خود را انجام دهید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پاناسونیک از تلویزیون نامرئی خود پرده برداشت!

بسیار خوب حال که تمامی قطعات را فراهم کردید باید سرهم بندی و یا اسمبل کردن این قطعات را بیاموزید.

در مقالات بعدی در این باره صحبت خواهیم کرد.

nourooz

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.
 

امتیاز به این نوشته

چگونه می توانیم یک کامپیوتر مناسب برای خود بخریم؟ (۳)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

قدم پنجم: انتخاب هارد با ظرفیت مناسب 

خرید کامپیوتر.سایت نوجوان ها (1)

هاردی را انتخاب کنید که از ظرفیت مناسب برخوردار باشد. هارد ها بر اساس سرعت چرخیدن هد آن دسته بندی می شوند. هارد ها در سرعت های 5400، 7200 و 10000 دور در دقیقه ارائه می شوند که در قیمت های مختلف و ظرفیت های مختلف وجود دارد. بنابراین بر اساس نیاز خود یک هارد مناسب خریداری کنید.

قدم ششم: انتخاب کارت گرافیک با قدرت مناسب

خرید کامپیوتر.سایت نوجوان ها (2)

کارت گرافیک، در قدرت های مختلف برای کار های مختلفی وجود دارد. مانند طراحی های خیلی سنگین یا کارهای عادی روزانه. برای خرید این قطعه هم مانند قطعه های دیگر باید مراقب باشید که با مادربرد خود همخوانی داشته باشد. در حال حاضر دو نوع کارت گرافیک که شرکت های مختلفی آن را ارائه می دهند وجود دارد. کارت گرافیک شرکت AMD و GeForce. این دو برند معروف کارت گرافیک های بسیار قدرتمند و زیبایی تولید می کنند. در بعضی مواقع شما نیازی به گرافیک قوی ندارید و کامپیوتر خود را برای کار های روزمره خود می خواهید، در این صورت می توانید مادربرد خود را به نحوی انتخاب کنید که گرافیک آن به اصطلاح on board باشد و از گرافیک خود مادربرد استفاده کند.

nourooz

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

 

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
8 میوه و سبزی که هرگز نباید پوست آن ها را بکنید

چگونه می توانیم یک کامپیوتر مناسب برای خود بخریم؟ (۲)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

قدم سوم: انتخاب برد اصلی مناسب برای نیاز خود

خرید رایانه.سایت نوجوان ها (1)

در قسمت قبل اشاره کردیم به خصوصیات برد اصلی و قطعات، به طور کلی تمام قطعات خریداری شده را باید با احتیاط روی برد اصلی جایگزاری کنید و به همین خاطر باید بردی را انتخاب کنید که خصوصیات آن هم با نظر شما یکی باشد و هم با قطعات خریداری شده هم خوانی داشته باشد. برد های اصلی چند نوع مختلف دارد،  ATX , Micro-ATX ,  Flex-ATX NLX , WTX از انواع مختلف برد های اصلی هستند که هر کدام از آن ها بحث جداگانه و مفصلی دارد. در حال حاضر بیشترین مادر برد هایی که تولید می شوند از نوع ATX هستند. برد ها در اندازه و خصوصیات مختلفی تولید می شوند. برای مثال شما می خواهید یک کامپیوتر برای بازی و با قدرت بسیار بالایی داشته باشید، پس باید مادربردی تهیه کنید که جای چند رم و کارت گرافیک قوی را بتواند به راحتی پشتیبانی کند، البته این نوع مادربرد ها بسیار گران قیمت هستند و به درد کسانی می خورند که عاشق بازی کردن و طراحی های قوی هستند. ناگفته نماند که بعضی از مواقع ما به جز قطعات اصلی به قطعات اضافی نیاز پیدا می کنیم مانند کارت شبکه یا کارت گرافیک یا هر چیز دیگری، بنابراین باید در انتخاب بردی که قادر باشد از همه این ها پشتیبانی کند و قیمت مناسب داشته باشد دقت کنید. بسیار خوب بعد از انتخاب برد مناسب خود برویم به سراغ قطعه بعدی!

قدم چهارم: انتخاب رم مناسب برای مادر برد و cpu

خرید رایانه.سایت نوجوان ها (2)

رم (دسترسی تصادفی به داده ها) ، (Random Access Memory )، قطعه ای است که به ذخیره موقت داده ها و اجرا کردن راحت تر برنامه ها در cpu کمک می کند، اگر قدرت و مقدار رم کم باشد، در اجرای برنامه ها با مشکل مواجه می شوید (برنامه یا خیلی کند اجرا می شود یا اصلا اجرا نمی شود). رم هم مانند بقیه اجزا باید حتما با مادربرد هم خوانی داشته باشد. رم ها در حال حاضر تا ddr4 بیشتر تولید نشده اند و در حال حاضر با مقدارها و قیمت های مختلفی ارائه می شوند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
بیماری عجیبی که تلفن همراه برای چشم ها به ارمغان می آورد

mosabeghe

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

امتیاز به این نوشته

چگونه می توانیم یک کامپیوتر مناسب برای خود بخریم؟(۱)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها
 

آموزش کامپیوتر.سایت نوجوان ها

قدم اول : انتخاب قطعات مناسب نیاز شما

اگر شما به دنبال سیستم کامپیوتر هستید، اول باید مشخص کنید که به دنبال چگونه سیستمی می گردید، مثلا: کامپیوتر مصرف خانگی و معمولی  داشته باشد یا برای مصرف بازی به آن نیاز دارید و پر قدرت باشد یا موارد دیگر مانند این ها. بعد از این که کامپیوتر مورد نظر خود را انتخاب کردید باید بروید به سراغ قطعات، در همه کامپیوترها چند قطعه همیشه ثابت است: برد اصلی(mother board)، پردازنده (cpu)، رم (ram)، منبع تغذیه(power) و هارد دیسک(HHD). این چهار قطعه همیشه در همه کامپیوترها یکسان هستند و تنها تفاوت آن ها قیمت و قدرت کارایی آن ها است.

پس از تهیه این موارد باید آن ها را در کیس قرار دهیم. ( اگر شما سیستم برای بازی می خواهید به جز این قطعه ها باید یک کارت گرافیک مناسب با نیاز خود هم تهیه کنید.) 

آموزش کامپیوتر1.سایت نوجوان ها

قدم دوم : یک پردازنده مناسب پیدا کنید 

می شود گفت که پردازنده یکی از اصلی ترین و مهم ترین قسمت بعد از برد اصلی است. زیرا مانند بدن انسان کار پردازش و دستورات مهم سیستم عامل را انجام می دهد. پس باید پردازنده مناسب ( نه زیاد قوی که گران شود و نه زیاد ضعیف که پاسخگو کار شما نباشد) انتخاب کنید و آن را بر روی برد اصلی قرار دهید. در حال حاضر فقط دو شرکت intel و AMD پردازنده ها را تولید می کنند . قیمت این پردازنده ها براساس قدرت و سری ساخت آن ها تعیین می شود، و نکته قابل توجه این است که این دو شرکت کاملا جدا از هم cpu های خود را تولید می کنند و حتی برد های اصلی برای این دو نوع هم فرق می کند ( منظور از جای قرار گیری cpu بر روی برد اصلی است). پس توجه کنید که پردازنده را که انتخاب می کنید با برد اصلی خود مطابقت داشته باشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ساخت گرم کن برای صفحه کلید کامپیوترها به منظور تایپ سریع تر

mosabeghe

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *