چگونه می توان رنگ ها را برای یک فرد نابینا توصیف کرد؟

توصیف رنگ برای نابینایان در نگاه اول شاید کاری نشدنی باشد. همه افراد بینا از روز اول رنگ ها را دیده اند و آنها را به ذهن سپرده اند اما فردی که نابیناست و هیچ وقت هیچ رنگی را ندیده چطور می تواند آن را در ذهنش مجسم کند؟ چطور می شود رنگ ها را برای نابینایان توصیف کرد؟

با این توضیح که بسیاری از رنگ ها به کمک بو، صدا و احساسات با هم مرتبط می شوند، در این مطلب، چگونگی توصیف رنگ ها برای افراد نابینا را دنبال می کنیم.

چگونگی توصیف رنگ برای نابینایان

توصیف رنگ با استفاده از لمس کردن اشیاء

وسیله یا شیء خاصی را که همیشه رنگی خاص دارد در دست فرد نابینا قرار دهید و بگوِیید که چه رنگی است. این کار می تواند مفید باشد. برای مثال به فرد نابینا تکه ای چوب یا پوست درخت داده و یا اجازه دهید زمین را لمس کند. بعد بگویید این اشیاء قهوه ای هستند.

وقتی می خواهید رنگ آبی را برای فرد نابینا توضیح دهید، کاسه ای را آب کنید، دستش را داخل آب قرار دهید و بگویید آبی که دست تو در آن است به دلیل کم حجم بودن آبی کم رنگ و تقریبا بی رنگ است اما اگر حجم آب به اندازه اقیانوس ها و یا رودخانه ها باشد آبی پررنگ است.

برای توضیح رنگ قرمز، گرما را مثال بزنید و این گونه شرح دهید که گرما مانند آتش، شعله شمع یا اجاق گاز داغ، قرمز است. یا اگر احساس خجالت و شرمساری کرده اید، رنگ گونه شما قرمز می شود. با این روش می توانید بسیاری از رنگ ها را برای شخص نابینا توصیف کنید.

توصیف رنگ برای نابینایان با استفاده از بوها و مزه ها

مزه ها و بوها نیز با رنگ خاصی می توانند همراه باشند. شما این گونه توصیف کنید که غذاهای تند و فلفلی اغلب قرمز هستند. هم چنین میوه هایی مانند گیلاس، توت فرنگی و تمشک نیز قرمزند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
روروک (اسکوتر) سال 2014

پرتقالی را به دست فرد نابینا بدهید و بگویید آن را بو کند، مزه کند و بعد رنگ نارنجی را توضیح دهید. همین کار را با موز و لیمو انجام دهید و زرد را توصیف کنید. برای توضیح سبز، کاسه سالاد را جلوی فرد نابینا قرار دهید تا هم بو کند و مقداری از آن را تست کند و بعد بگویید خیار و کاهو رنگشان سبز است. این روش می تواند در توصیف رنگ مفید واقع شود.

چطور صداها قادر به توصیف رنگ ها هستند؟

صداهای خاص نیز با رنگ های خاصی همراه هستند. برای مثال، توضیح دهید که صدای آژیر ماشین پلیس، آتش نشانی و آمبولانس قرمز است و نشانه خطر و هشدار به مردم است. یک ویژگی رنگ قرمز این است که قدرت جذب بالایی دارد.

صدای جریان آب یا امواج دریا آبی است. رنگ آبی آرام و زیباست. برای توصیف رنگ برای نابینایان آن ها را کنار رودخانه یا ساحل دریا ببرید و بگویید که خوب گوش کنند. رنگ آبی آرام و زیباست و به همه آرامش می دهد.

برای توصیف صدای سبز شخص نابینا را به جنگل یا پارک ببرید و بگویید به صدای پرندگان گوش کند که لا به لای درختان و برگ سبز و شاخ و برگ ها آواز می خوانند. صدای پرندگان مردم را به یاد جنگل و درخت و سرسبزی می اندازد.

رنگ ها چگونه احساس هیجان را در شما ایجاد می کنند؟

افراد معمولا در شرایط روحی و روانی خاص با رنگ ها ارتباط برقرار می کنند. مطالعات بسیاری روی ارتباط رنگ و احساسات انجام شده است که به مواردی از آن ها اشاره می کنیم. از این احساسات نیز می توانید برای توصیف رنگ برای نابینایان کمک بگیرید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
زنده شدن دریاچه مهارلو؛ عیدی شیرین طبیعت به مردم شیراز

قرمز: معمولا رنگ خشم، هیجان و قدرت فیزیکی
نارنجی: گرما، امنیت، راحتی خیال و داشتن رفاه
زرد: شادابی، خوش بینی، اعتماد به نفس، دوست داشتن و گاهی ترس
سبز: تعادل، نوازندگی، هماهنگی، صلح و محیط زیست
بنفش: آگاهی معنوی، رمز و راز حقیقتی که اغلب با رویا همراه است و لوکس بودن
سیاه: تهدید، ظلم، کمال، دلفریبی، دلیری، جادو و غم
سفید: پاکیزگی، خلوص، پاکدامنی، عفت، سادگی و بی آلایشی
قهوه ای: افتادگی، خاکی بودن، واقع بینی، اعتبار و افسردگی

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *