چگونگی کاهش آلودگی میکروبی میوه ها و سبزی ها

خوردن سیب

در مورد میوه سیب پزشکان تاکید دارند: درست است که مصرف یک عدد سیب در روز شما را از پزشک بی نیاز می کند، اما این امر فقط در صورتی امکان پذیر است که میوه را پیش از خوردن خوب تمیز کنید و بشویید. آمار مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا اشاره می کند ۲۳ درصد از کل موارد مبتلا به بیماریهای ناشی از مصرف مواد غذایی آلوده به دلیل استفاده از میوه ها و سبزیجاتی هستند که خوب شسته نمی شوند.

به گزارش سایت اینترنتی ام کال، چند نکته مهم و کلیدی برای کاهش خطر ابتلا به آلودگی های میکروبی که از طریق میوه ها و سبزی ها در نظر گرفته می شود که به این شرح اند.

 جداکردن قسمت های نامناسب

قسمت های خراب و لکه دار میوه ها و سبزی ها را حتما جدا کرده و دور بریزید چون این قسمت ها بیشتر در معرض آلوده شدن به میکروب ها هستند.

میوه

 حتما بشویید 

قبل از مصرف، همه انواع میوه ها و سبزی ها را خوب و بادقت بشویید. زمانی که از فروشگاه خرید می کنید تا هنگام رسیدن به منزل از خوردن میوه های نشسته ای که خریداری کرده اید جدا پرهیز نمائید.

پوست میوه ها

بیشتر باکتری های بیماری زا و مضر روی قسمت های خارجی پوست این محصولات جمع می شوند. در مورد میوه هایی مثل موز و پرتقال نیز که پوست آنها کاملا گرفته می شود پیش از خوردن، آنها را با پوست بشویید و دست های خود را نیز خوب تمیز کنید. در مورد سایر میوه ها و سبزی ها نیز یک دقیقه آبکشی کردن با دقت بسیاری از باکتری های خطرناک را از بین خواهد برد.

دمای طبخ سبزیجات خام

سبزیجات خام را ترجیحا در دمای بالا طبخ کنید چون شستن کافی فقط نیمی از خطر بیماری زایی آنها را برطرف می کند. پختن سبزی ها در دمای بالا بیشتر میکروبهای مضر را از بین می برد و جوشاندن نیز برای این منظور روش مفیدی است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
صحبت با تمام مردم دنیا با یک هندزفری مترجم هوشمند

شیوه ایمن ذخیره مواد غذایی

مواد غذایی را به شیوه ایمن ذخیره کنید. هرگز مواد غذایی را بدون بسته بندی و درپوش مناسب داخل یخچال نگذارید. همچنین عمر سبزی ها حداکثر سه تا چهار روز است. بنابراین سعی کنید که در این فاصله زمانی آنها را مصرف کنید. علاوه بر اینها، سبزی ها و میوه ها را درقفسه ای جدا از گوشت خام داخل یخچال نگه دارید. آنها را در جایی از یخچال بگذارید که احتمال ریختن آب گوشت روی آنها وجود نداشته باشد.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *