کاردستی زیبابین ( کالیدوسکوپ)

زیبابین
t کاردستی زیبابین ( کالیدوسکوپ)

زیبابین وسیله‌ای است که با بازتابش نور بر آینه‌ها باعث به وجود آمدن تصویرهای متعدد متقارن می‌شود به عبارتی کاردستی بازتابش نور یا کاردستی منشوری است. آیا می دانید کاربرد زیبا بین چیست؟ خلق تصاویر جالب متعدد متقارن گرافیکی. این وسیله را اولین‌بار یک مخترع اسکاتلندی به نام «دیوید بروستر» نامگذاری کرد.ساخت زیبابین ساده وآسان است.عکس زیبا بین را در بالا می توانید مشاهده کنید.برای درست کردن زیبا بین،آموزش ساخت زیبا بین را در این مطلب برای شما قرار داده ایم.

وسایل لازم برای ساختن زیبابین کاغذی یا مقوایی

سه عدد ورق گالوانیزه‌ی نقره‌ای برّاق یا آینه‌ای به طول 10 و عرض 3 سانتی‌متر
چسب کاغذی
مقوای رنگی ضخیم
مقوای سفید
ماژیک رنگی
نی‌نوش

مراحل ساخت زیبابین

طرز ساخت زیبا بین ساده چگونه است؟درست کردن زیبابین بسیار ساده و آسان است. ساده‌ترین نوع زیبابین از قرار دادن سه آینه با زاویه‌ی ۴۵ درجه به صورت مثلث ساخته می‌شود. بنظر شما در زیبابین از چه آیینه ای استفاده می شود؟ آفرین آینه زیبابین، آیینه تخت است.با قرار دادن جسم کوچکی در فضای بین آینه‌ها می‌توان بازتاب هشت تصویر تکراری از یک جسم را به راحتی دید.به این ترتیب می توانیم زیبا بین بسازیم .

برای شروع بهتر است دو سر مقوا را به شکل یک استوانه به هم بچسبانید و اگر دوست دارید می‌توانید آن را رنگ‌آمیزی کنید و در جایی ثابت قرار دهید تا کاملاً خشک شود.

زیبابین

توجه داشته باشید چون آینه‌ها داخل این استوانه قرار می‌گیرند باید عرض ورق‌های گالوانیزه را طوری اندازه بزنید تا هنگامی که به شکل مثلث آن‌ها را در کنار هم قرار می‌دهید محکم بین استوانه‌ی مقوایی قرار بگیرند و استوانه نیز بتواند دور آینه‌ها بچرخد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
گوته شاعر آلمانی عاشق حافظ شیرازی

ساخت منشور آینه‌ای وسط

منشور آینه‌ای

برای ساخت منشور با آینه ابتدا سه نوار آینه‌ای را با فاصله‌ی یک میلی‌متر از یکدیگر کنار هم قرار دهید. سپس به وسیله‌ی نوار چسب هر سه را به هم متصل کنید. پس از آن، دو نوار را بالا بکشید تا آینه‌ها به شکل مثلث کنار هم قرارگیرند. به این ترتیب منشور وسط استوانه آماده است.

زیبابین

قسمت بالای نی‌نوش را که قابل انعطاف است با قیچی جدا کنید. دایره‌هایی از مقوا به اندازه‌ی دلخواه برش بزنید. پس از آن وسط دایره‌ها را با مداد، به اندازه‌ای که نی‌نوش از آن عبور کند، سوراخ کنید و روی دایره‌ها را طرح‌های مختلف رنگی نقاشی کنید.

کاردستی

حالا با چرخاندن لوله‌ی مقوایی، زیبابین شما آماده است. می‌توانید انواع تصویرهای رنگی زیبا و رویایی را در آینه‌ها مشاهده کنید و از تماشای این کاردستی زیبا و هیجان‌انگیز لذت ببرید.

زیبابین
کاردستی

زیبا بین چیست علوم سوم

زیبا بین علوم سوم ابتدایی یا طرز ساخت زیبا بین کلاس سوم همان مطلبی است که در این صفحه خواندید.اما برای هر سنی می تواند جالب توجه باشد. می توانید در مورد زیبابین تحقیق کنید تا بتوانید تصاویر خاص تر و جالب تری خلق کرده و لذت ببرید.

کاردستی ساخت چراغ خواب با چوب بستنی

t کاردستی زیبابین ( کالیدوسکوپ)
3.8/5 - (31 امتیاز)

آنچه دیگرانجست و جو کرده اند:

  • ساخت زیبا بین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *