کاوشگر جدید ناسا برای بررسی شهاب سنگی که می تواند زمین را نابود کند

t کاوشگر جدید ناسا برای بررسی شهاب سنگی که می تواند زمین را نابود کند

ظرف یک ماه آینده، دانشمندان یک قدم دیگر به فهم و درک چگونگی شکل گیری سیاره زمین و اصالت آن و البته نحوه شکل گیری حیات نوع بشر روی این سیاره نزدیک تر خواهند شد. همچنین در پروژه جدید دانشمندان به بررسی شهاب سنگی که می تواند کل حیات روی زمین را به مخاطره بیندازد، خواهند پرداخت.

به گزارش نشریه اینترنتی نوجوان ها به نقل از تابناک، مأموریت OSIRIS REx که به شکل مشترک از سوی ناسا و دانشگاه آریزونا طراحی شده، قرار است در هشتم سپتامبر سال جاری اقدام به پرتاب یک کاوشگر بدون سرنشین کند تا در آگوست سال 2018 به شهاب سنگ غول پیکر Bennu که در نزدیکی زمین قرار دارد برسد.

کاوشگر ناسا

این کاوشگر قرار است به مطالعه این شهاب سنگ بپردازد و ضمن آن دستگاهی کوچک به سطح این شهاب سنگ فرستاده می شود تا قسمتی از خاک و ریگ سطح آن را برای مطالعه بیشتر در سال 2023 به زمین بفرستد. این مطلبی است که «دانته لورتا» استاد دانشگاه آریزونا و متخصص علوم فضایی و شیمی کیهانی به خبرگزاری ABC گفته و طی آن اعلام کرده که تیم تحقیقاتی اکنون در Cape Carnival – پایگاه فضایی ناسا فلوریدا – در حال آماده شدن برای این مأموریت هستند.

وی بیان کرده است: ما مطمئنیم Bennu یک کپسول زمان است که اطلاعات زیادی را درباره نخستین روزهای پیدایش منظومه شمسی ما در بر دارد. در نتیجه نمونه هایی که از سطح این شهاب سنگ به دست می آید، می تواند یکی از سؤالات اساسی ما را پاسخ دهد. اینکه ما دقیقا از کجا آمده و چگونه شکل گرفته ایم.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
لیوان مسی برای نوشیدن آب بهتر از لیوان های معمولی است، چرا؟

این نمونه های ارزشمند از روی سطح شهاب سنگ Bennu تنها برای فهم اصالت و خاستگاه حیات بر روی کره زمین مفید نیستند بلکه همچنین اطلاعات ارزشمند دیگری را درباره احتمال وجود و یا شکل گیری حیات بر روی سطح مریخ و اروپا – یکی از قمرهای مشتری که به عقیده دانشمندان به دلیل وجود آب در زیر سطح یخ زده خود می توان انتظار حیات را بر روی آن داشت – نیز در بر دارد.

لورتا تشریح می کند، این شهاب سنگ به عنوان یک شهاب سنگ نزدیک به زمین زمانی نه چندان دور در جایی که وی «کمربند شهاب سنگی» می نامد، قرار داشته است؛ جایی بین مریخ و مشتری که در نتیجه یک نیروی گرانشی به سمت زحل کشیده و به این ترتیب به ما نزدیک شده است.

شهاب سنگ

وی بیان می کند، احتمال دارد، این شهاب سنگ غول پیکر با زمین برخورد کرده و یک فاجعه نابودگر را رقم بزند، ولی تأکید می کند، نباید در مورد این برخورد چندان نگرانی داشت.

دلیل این امر آن است که هرچند احتمال برخورد این شهاب سنگ با زمین وجود دارد، این احتمال برابر با یک در 2700 است و اگر حتی این اتفاق رخ دهد، زمان آن کمتر از 150 سال آینده نیست. در واقع مردمی که در سال 2135 بر روی زمین زندگی می کنند، بهتر می دانند که آیا قرار است Bennu با زمین برخورد کند یا نه. در این زمان احتمالا این شهاب سنگ در جایی بین زمین و ماه واقع شده که می تواند آن را به سرعت به سمت زمین هدایت کند.

اما با این همه احتمال یک در 2700 چندان کم اهمیت هم نیست؛ هرچند به گفته لورتا در زمانی که احتمال این برخورد بالا باشد، ما تکنولوژی هایی داریم که می تواند Bennu را نابود کند. وی انرژی اتمی را یکی از این تکنولوژی های می داند و همچنین به چیزی با نام «تراکتور گرانشی» نیز اشاره می کند که تا آن زمان در اختیار بشر خواهد بود. این تکنولوژی به ما اجازه خواهد داد که با ایجاد اختلال در قطب های گرانشی Bennu آن را از مسیر خود به سمت زمین منحرف کنیم.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اینفوگرافی؛ تاثیرات مخربی که آلودگی هوا برای پوست به ارمغان می آورد

لورتا آروز می کند که تا سال 2135 زنده باشد تا این ماجراجویی جالب را از نزدیک ببیند اما و به هر حال، وی که برنامه OSIRIS REx را از سال 2004 آغاز کرده است، برای انجام این مأموریت جدید با همکاری ناسا هیجان بسیاری دارد. تیم وی که شامل 450 نیروی متخصص تمام وقت است، اکنون آماده پرتاب کاوشگر جدید به سوی فضا و Bennu هستند.

t کاوشگر جدید ناسا برای بررسی شهاب سنگی که می تواند زمین را نابود کند
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *