کشف بزرگترین عدد اول جهان

کشف بزرگترین عدد اول جهان
t کشف بزرگترین عدد اول جهان

بزرگترین عدد اول جهان توسط یک ریاضیدان آمریکایی کشف شده که طول ارقام آن ۱۷ میلیون و ۴۲۵ هزار و ۱۷۰ عدد است.

عنوان قبلی بزرگترین عدد اول جهان به عددی با ۱۲ میلیون و ۹۷۸ هزار و ۱۸۹ رقم اختصاص داشت که در سال ۲۰۰۸ میلادی کشف شده بود.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

کشف بزرگترین عدد اول جهان توسط «کورتیس کوپر» ریاضیدان دانشگاه مرکزی میسوری در قالب بخشی از یک شبکه‌ی عظیم رایانه‌های اختصاص یافته برای این طرح، محقق شد.این طرح شباهت زیادی به پروژه‌هایی مانند SETI@Home دارد که از شبکه‌ی عظیم رایانه‌ای برای دانلود و آنالیز حجم وسیع داده‌های تلسکوپ رادیویی SETI‌ استفاده می‌کند.

یه شبکه‌ی رایانه‌ای برای کشف بزرگترین عدد اول جهان به اختصار GIMPS‌ گفته می‌شود که از ۳۶۰ هزار پردازنده برای ۱۵۰ تریلیون محاسبه در ثانیه استفاده می‌کند.«جورج ولتمان» از کارشناسان برجسته‌ی رایانه و مبتکر شبکه‌ی GIMPS‌ تأکید می‌کند: این کار مانند بالا رفتن از قله اورست است؛ مردم از به چالش کشیده شدن برای کشف ناشناخته‌ها لذت می‌برند.

بزرگترین عدد اول جهان

این عدد از کلاس نادر موسوم به اعداد اول مرسن (Mersenne Primes)‌ است که به شکل Mn = 2n – 1 هستند. اعداد اول مرسن که ۳۵۰ سال قبل توسط «مارین مرسن» کشیش فرانسوی شرح داده شده و به نام وی نام‌گذاری شده‌اند؛ تاکنون ۴۸ نمونه از آن‌ها کشف شده است.

عدد اول کشف شده چندین نوبت توسط محققان و با استفاده از رایانه‌های پرقدرت مورد بررسی و تأیید قرار گرفت.«کورتیس کوپر» تاکنون سه عدد اول را کشف کرده و برای کشف اخیر خود نیز جایزه سه هزار دلاری دریافت کرده است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تشخیص حق و باطل درس بزرگ عاشورا

t کشف بزرگترین عدد اول جهان
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *