کشف گونه جدید صدپا با نیش بسیار دردناک

t کشف گونه جدید صدپا با نیش بسیار دردناک

صدپادانشمندان برای اولین بار گونه ای از صد پا (نوعی حشره از خانواده هزار پایان) کشف کرده اند که تا ۲۰ سانتیمتر رشد کرده و نیش بسیار دردناکی دارد.

«اسکولوپندرا کاتاراکتا» نام این گونه است که توسط «جورج بکالونی» حشره شناس در سال ۲۰۰۱ برای اولین بار در تایلند کشف شد. این حشره در کشورهای لائوس، تایلند و ویتنام نیز دیده شده است.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

بکالونی در گفتگو با مجله «نشنال جئو گرافیک» گفت: «به هر جای دنیا که سفر می کنم، همیشه سنگ های کنار نهر را کنار می زنم و این صدپا را پیدا می کنم که این کاملا جای تعجب دارد. این حشره قیافه وحشتناکی دارد. این حشره بسیار بزرگ، پاهای بلندی نیز دارد و رنگ آن سبز تیره است.»

صدپاها عموما از آب دوری می کنند اما وقتی این حشره شناس سنگ های کنار رودخانه را کنار زده است این حشره به داخل آب رفته و خود را مخفی کرده است.

وی موفق شده است یک دانه از این گونه صدپا را گرفته و در ظرف آب قرار دهد. بنا بر اظهارات وی این صدپا مانند یک مار ماهی شنا می کند.

بکالونی این صد پا را به محل کار خود در موزه تاریخ طبیعی در لندن انتقال داد.

تنها ۴ عدد از این گونه صدپا تاکنون دیده شده است که اولی آن در سال ۱۹۲۸ در ویتنام یافت شد و به موزه تاریخ طبیعی در لندن منتقل شد. اما این گونه برای سال ها در این موزه نگهداری شد بدون این که آن را به عنوان یک گونه خاص معرفی کنند. هم چنین هیچ کس شنا کردن این حشره را تا پیش از این مشاهده نکرده بود.

بکالونی می گوید:«بدون شک این گونه شب ها به داخل آب می رود و به شکار آبزیان و یا دوزیستان بدون مهره می پردازد.»

صدپاها عموما سایر بی مهره ها را می خورند اما بعضا مار و موش های کوچک را نیز شکار می کنند. نیش های کوچک آن ها که سمی نیست می تواند در داخل پوست انسان فرو برود و درد زیادی ایجاد کند.

alef.ir

t کشف گونه جدید صدپا با نیش بسیار دردناک
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کشف یک منظومه شمسی عجیب توسط ناسا با احتمال وجود حیات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *