,

مجموعه روشنا با هدف آموزش، اطلاع‌ رسانی و پیشگیری از جرایم در جامعه ساخته شده است. گفتار درست نام یکی از بخش های این مجموعه است.

گفتار درست

گفتار درست

باهاش مي‌شه غيبت كرد، تهمت زد، دروغ گفت، دل شكست، اصلا آدم باورش نمي‌شه از زبون به اين كوچيكي اين همه كار بربياد و اين همه راه به سمت عذاب باز بشه. اما نقطه‌ي مقابلش هم وجود داره، با زبون ميشه از حق مظلوم دفاع كرد، راست گفت، دل بدست آورد، توي همين ادبيات فارسي مي‌دونين چقدر شعر و ضرب‌المثل درباره‌ي زبون داريم؟ مثلا:

تا مرد سخن نگفته باشد

عيب و هنرش نهفته باشد  

يا

كم گوي و گزيده گوي چون در

تا زاندك تو جهان شود پر

کلی هم حديث و روايت داريم. مولا علي مي‌فرمايند سكوت حكمت است اما كمتر كسي ان را به كار مي‌بندد. و هزار تا حديث و شعر و مثل ديگه …

مي‌دوني تاريخ نشون داده چه حرف‌ها و گفتارهايي كه آينده‌ی نسل‌ها رو نابود كرده يا چه جملات طلايي كه جلوي بعضي جنگ‌هاي خونين رو گرفته! واسه همين از قديم گفتن: حرف تا از دهانت بيرون نيومده بنده‌ي توئه اما وقتي از دهانت دراومد تو بنده‌ي اوني! به قول عزيزجون: بايد موقع حرف زدن گردن ادم قد زرافه باشه، يعني فاصله‌ی قلب و زبونش زياد باشه، تا وقتی یه حرف از  قلبش بخواد به زبونش برسه بارها از زواياي مختلف به اثرش نگاه كنه‌و سنجيده سخن بگه.

شکرگزاری / مجموعه تلوزیونی روشنا

۱۷عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید