,

وسواس فکری و عملیتا به حال برایت پیش آمده که روی موضوعی زیادی فکر کنی؟ مثلا” دائم فکر کنی که ممکن است زلزله بیاید؟ یا وقتی درس هایت را خوب خوانده ای، باز هم فکر کنی کافی نیست و باید چند بار دیگر هم مرور کنی؟ اتفاق افتاده که در حمام بارها خودت را لیف بزنی و آبکشی کنی، اما باز هم احساس تمیزی نداشته باشی؟ و یا خیلی موارد دیگر ….

این جور وقت ها انگار صدایی از درون به تو دستور می دهد: «نه! کافی نیست! دوباره انجام بده! دوباره انجام بده!» به این حالت «وسواس فکری» می گویند.

وسواس فکری چیزی جز یک فکر منفی مزاحم نیست، که اگر ادامه دار شود روی رفتارهای ما هم تاثیر منفی خواهد گذاشت.

راهکارهایی برای مقابله با وسواس فکری

راه های مختلفی برای خلاص شدن از این فکر منفی یعنی وسواس فکری وجود دارد. از تمرکز حواس گرفته تا فعالیت های سالم ورزشی، تلقین مثبت، ذکرهای قرآنی، تقویت اراده، اجتناب از تنهایی، بیکار نماندن، استفاده درست از اوقات فراغت و در آخر مراجعه به مشاورین روانشناس یا متخصصین و بهره بردن از دارو درمانی یا روان درمانی.

اما من در این‌جا می خواهم راهکار بسیار ساده ای را به شما معرفی کنم تا با کمک آن و همت خود از شر این عذاب فکری و عملی راحت شوید.

دو شیشه خالی مربا بردارید. روی یکی اسم خودتان و روی شیشه دیگر جمله «دستور دهنده درون من» را نوشته وبچسبانید. شیشه ها را تا نیمه از گلوله های کاغذی کوچک پر کنید و هر بار موفق شدید که فرمان «دستور دهنده درون من» را اجرا نکنید، گلوله ای از آن شیشه برداشته و به شیشه خودتان اضافه کنید.

پیشنهاد اقتصادی بهتری هم برایتان دارم: این‌که به جای گلوله کاغذی از سکه استفاده کنید و پس از هربار موفقیت، سکه ای به شیشه خودتان بیندازید تا بعد از پر شدن شیشه، حسابی از پس اندازتان لذت ببرید!

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید