مشاور خود باشیم؛ کنترل خشم

کنترل خشم

چند روش کاربردی برای کنترل خشم

به طور طبیعی همه ما در مواجهه با برخی شرایط عصبانی می شویم بعضی از ما زودتر و بعضی دیرتر. در این بخش ما خیلی نقشی نداریم اگر چه می توانیم در طول زمان و به تدریج آستانه خشم خود را بالا ببریم اما از این جای قضیه به بعد خیلی مهم است. خشم اگر کنترل نشود می تواند منشأ حتی بسیاری از فجایع فردی و اجتماعی بشود بنابراین کنترل آن نقش مهمی در سلامت شخصیت انسان و سلامت جامعه دارد. یافته های علمی زیادی در این زمینه وجود دارد. در این قسمت ما به برخی از این راهکارها اشاره می کنیم.

1- تنفس عمیق

تنفس عمیق

آرام نفس کشیدن و تمرکز روی مواردی متفاوت از آنچه که ما را عصبانی می کند، می تواند در کنترل خشم به ما کمک کند.

هرگاه فرد بتواند هیجاناتش را تا حدودی کنترل کند، بهتر می تواند برای ارائه پاسخ ها و راه حل های مناسب به عاملی که او را خشمگین کرده است، بیاندیشد.

 

2- شمردن اعداد

شمردن اعداد و کنترل خشم

متخصصان توصیه می کنند زمانی که عصبانی هستیم از 1 تا100 بشماریم چرا که شمارش اعداد سبب می شود کمی از موقعیت فاصله بگیریم و از شدت انرژی منفی حاصل از عصبانیت کاسته شود.

 

3- مرور برخی جمله ها

کنترل خشم - آرام باش

مرور کردن برخی جمله ها در آرام کردن ذهن موثر است. مانند این که “آرام باش”.”موضوع را زیاد بزرگ نکن”. “یک نفس عمیق بکش”. “خونسردی ات را حفظ کن” و “فکرت را به کار بینداز” می تواند به ما در کنترل خشم کمک کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مهارت تعیین هدف مطلوب در زندگی

 

4- گفتن عبارت “ایست” به خود

کنترل خشم

در زمانی که عصبانی هستیم بیان کردن این عبارت می تواند ما را تا حدودی از اسیربودن در دست احساسات هیجانی که منجر به ادامه خشم و عصبانیت می شود، رهایی بخشد.

 

5- آرام سازی و تنفس عمیق

آرامش و کنترل خشم

آرام سازی روش مناسبی برای کاهش خشم به شمار می رود. چندین بار نفس عمیق بکشیم و به آن فکر کنیم تا از شرایطی که ما را عصبانی کرده فاصله بگیریم.

 

6- استفاده از تکنیک چراغ راهنما برای کنترل خشم

کنترل خشم / تکنیک چراغ راهنما

با مقایسه نمودن حالات خشم با وضعیت های سه گانه چراغ راهنمایی می توان در موقعیت های خشم، از این تکنیک بهره جست. عصبانیت چراغ  قرمز، سعی در تغییر شرایط چراغ زرد و کنترل خشم، چراغ سبز است.

 

راهکارهای دیگر برای کنترل خشم:

ترک موقعیت

یکی از راه های کنترل عصبانیت ترک موقعیت برانگیزاننده عصبانیت است. با ترک موقعیت، به خود فرصت فکر کردن می دهیم. و می توانیم از وضعیتی که ما را به عصبانیت رسانده است، خود را دور کنیم و بهترین تصمیم را بگیریم.

ایجاد تغییر در محیط

تغییر وضعیت و موقعیت، تغییر دادن برخی عوامل محیطی و یا وضعیتی خود، می تواند نقش موثری در کنترل و کاهش خشم فرد داشته باشد. سکوت کردن، خاموش نمودن تلویزیون، مرتب کردن اطراف و توسل به دعا و نیایش از جمله اقدامات موثر به شمار می روند.

مقابله با افکار منفی

تفسیر فرد از موقعیت و آنچه به خود می گوید می تواند باعث خشم یا آرامش فرد شود. لذا می توان توجه را به موضوع دیگری برد و یا به مشکل با دید مثبت نگاه کرد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اﺧﺘﻼﻻت ﻳﺎدﮔﻴﺮی

حل مشکل

گاهی علت خشم فرد یک ظلم یا تهدید واقعی است و خشم واکنشی طبیعی نسبت به آن می باشد. در چنین مواقعی مناسب تر آن است که فرد در کنار کنترل خشم، راه حل مناسبی نیز برای مشکل خود بیابد.

ابراز خشم به شیوه ای سازگارانه

کنترل خشم به این معنی نیست که فرد اصلا خشم خود را نشان ندهد. بلکه کنترل خشم شامل ابراز خشم به شیوه ای سازگارانه نیز هست. رفتار جرات مندانه رفتاری است که فرد به وسیله آن می تواند بدون انجام رفتارهای پرخاشگرانه، به دیگران نشان دهد که از آن ها رنجیده یا عصبانی شده است.

 

امتیاز به این نوشته

‫1 نظر ارسال شده در “مشاور خود باشیم؛ کنترل خشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *