کشف یک سنگ عقیق باستانی با ابعادی بسیار کوچک و جزئیاتی شگفت‌انگیز

t کشف یک سنگ عقیق باستانی با ابعادی بسیار کوچک و جزئیاتی شگفت‌انگیز

به تازگی کشف یک عقیق باستانی در مقبره‌ای کهن، در یونان که سنگ تراشی پیچیده و ابعادی بسیار کوچکی دارد،‌ دانشمندان را شگفت‌زده کرده است.

این شئ صحنه‌ای از نبرد یک جنگجوی یونانی را در حالی که بر روی جسد یکی از دشمنانش ایستاده و مشغول مبارزه با دشمنی دیگر است، بر روی یک سنگ قیمتی با طولی معادل 3.5 سانتی‌متر نشان می‌دهد. سنگ یافت‌شده متعلق به مقبره‌ای است که در سال 2015، در شهر پیلوس (Pylos) یونان کشف شد؛ این مقبره آرامگاه مردی‌ست که 3500 سال پیش مرده است و با نام جنگجوی گریفین (Griffin Warrior) شناخته می‌شود.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

پیش از این، در داخل مقبره جواهرات باستانی مختلفی شامل تعدادی پلاک، چند سلاح و وسایل شخصی ساخته‌شده از عاج فیل،‌ به همراه چند حلقه حکاکی شده از جنس طلا یافت شد. جک دیویس (Jack Davis)، متخصص باستان شناسی یونان در دانشگاه سینسیناتی که جزو تیم پژوهشگران مسئول بررسی 3 هزار شئ کشف‌شده در مقبره جنگجوی گریفین است، در این رابطه می‌گوید که برخی از جزئیات این سنگ عقیق باستانی ابعادی کمتر از 0.5 میلی‌متر دارند و به طرزی باورنکردنی کوچک و ظریف هستند.

جزئیات حکاکی عقیق باستانی کشف‌شده

این مورد از اشیا باستانی مقبره جنگجوی گریفین در زیر سنگ آهک مدفون شده بود و پاک‌سازی آن بدون آسیب رساندن به جزئیات حکاکی، چیزی در حدود یک سال زمان لازم داشت. تصویر این عقیق باستانی مردی را در حال فروکردن شمشیرش در گردن دشمن نشان می‌دهد و ریزه‌کاری‌های مختلف عضلات بدن و حتی موی سر جنگجویان به دقت تراش خورده‌اند.

t کشف یک سنگ عقیق باستانی با ابعادی بسیار کوچک و جزئیاتی شگفت‌انگیز

طرح صحنه نبرد حکاکی‌شده

دیویس در این رابطه اظهار کرده که چنین سطحی از جزئیات در سنگ تراشی که بررسی دقیق آن نیاز به ذره‌بین و وسایل مخصوص دارد،‌ نسبت به زمان خود فوق‌العاده بوده و نمونه مشابه آن در هیچ شئ باستانی دیگری تا هزار سال پس از به خاک‌سپاری جنگجوی گریفین، یافت نشده است.

مقبره مجلل جنگجوی گریفین

بررسی‌ها نشان می‌دهند که جنگجوی گریفین از اهالی شهر موکنای (Mycenae) در یونان بوده و تقریبا در سال 1500 قبل از میلاد از دنیا رفته است. جسد او در تابوتی چوبی قرار گرفته و در اطراف تابوت انواع ظروف ساخته‌شده از طلا و نقره، به همراه سلاح‌های برزنی کشف شد. به علاوه‌ی عقیق باستانی یافت‌شده، صدها سنگ قیمتی دیگر، جواهراتی از جنس طلا، آینه‌ای برزنی با دسته‌ای ساخته‌شده از عاج فیل و یک دندان کمیاب گراز وحشی که به احتمال قوی برای تزئین کلاه‌خود جنگجوی گریفین مورداستفاده قرار می‌گرفته، کشف شده است.

شارون استاکر (Sharon Stocker)، یکی دیگر از اعضای تیم تحقیقاتی مسئول این مقبره در مورد متعلقات با ارزش این جنگجوی باستانی گفته است که عقیق باستانی حکاکی‌شده در کنار سایر جواهرات، نشان‌دهنده جایگاه بالای اجتماعی فردی بوده که در داخل مقبره به خاک سپرده شده است.

تاریخ‌دانان ادعا می‌کنند که ساکنین منطقه موکای تمدن مینوسی‌ها را بین سال‌های 1500 تا 1400 قبل از میلاد، در جزیره‌ای با نام کرت (Crete) شکست داده‌اند و کشف مقادیر زیادی از اشیا ساخته‌شده توسط مینوسی‌ها در مقبره‌ی یکی از اهالی موکای نشان می‌دهد که علاوه بر غلبه‌ی نظامی افرادی مانند جنگجوی گریفین بر مردمان دیگر،‌ میان این دو تمدن داد و ستد تجاری و فرهنگی قابل‌توجهی در جریان بوده است.

t کشف یک سنگ عقیق باستانی با ابعادی بسیار کوچک و جزئیاتی شگفت‌انگیز

تصویری دقیق‌تر از عقیق باستانی یافت‌شده

وجود اشیائی این چنین اطلاعات ارزشمندی از هنر یونان باستان در قبل از میلاد مسیح، در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد؛ دیویس در این رابطه معتقد است که توانایی مینوسی‌ها در به تصویر کشیدن آناتومی بدن و سوژه‌های مختلف بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که محققان تا پیش از این تصور می‌کردند.

مطالب مرتبط:

تیمچه امین الدوله، تجلی گاه معماری اصیل ایرانی

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

t کشف یک سنگ عقیق باستانی با ابعادی بسیار کوچک و جزئیاتی شگفت‌انگیز
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
لاجیم، نگین انگشتری سوادکوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *