۱۰ واقعیت عجیب و شگفت انگیز درباره نجوم

نجوم اگر چه انسان هزاران سال است که به مطالعه آسمان ها و کیهان پرداخته ، اما هنوز اطلاعات بسیار اندک و ناچیزی پیرامون فضا و جهان اطراف خود دارد . هم چنان که در راستای افزایش دانش و آموخته های خود گام برمی داریم ، هر روزه با مسائل شگفت آور جدیدتری آشنا می شویم و این در حالی است که برخی از آنها بسیار پیچیده و گیج کننده می باشند . ما در اینجا به مجموعه ای از شگفت انگیزترین ، جالب ترین و عجیب ترین حقایق نجوم و دانش ستاره شناسی برای شما نوجوانان عزیز اشاره خواهیم نمود .

1 – دانشمندان بر این باورند که ما فقط قادر به دیدن پنج درصد از ماده در جهان هستی می باشیم . این در حالی است که باقی کیهان از ماده ای نامرئی بنام « ماده تاریک » و هم چنین نوع اسرار آمیزی از انرژی بنام « انرژی تاریک » تشکیل شده است .

2 – ستارگان نوترونی آن قدر چگال و متراکم می باشند که در مقام مقایسه ، جرم یک قوطی کنسرو از مواد یک ستاره نوترونی ، بیشتر از جرم کره ماه میباشد .

نجوم 3– انرژی آزاد شده از خورشید آن قدر زیاد است که حتی تصور آن نیز دشوار است . انرژی آزاد شده از هسته ی خورشید در هر ثانیه ، معادل صد میلیارد بمب اتم می باشد .نجوم 6

 

4– گالیله به اشتباه مخترع تلسکوپ نامیده شده است . نتایج مطالعات تاریخ دانان نشان می دهد مخترع اولین تلسکوپ یک عینک ساز هلندی بنام « یوهانس لیپرشی » بوده است . در عین حال گالیله نخستین فردی میباشد که از ابزار تلسکوپ برای مطالعات نجومی و دانش فضا استفاده نموده است .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چرا مار، نماد داروخانه است؟

 

5 – سیاه چاله ها آن قدر فشرده و چگال بوده و چنان جاذبه ی شدیدی تولید می نمایند که حتی نور نیز نمی تواند از آن فرار نماید . فیزیکدانان نظری پیش بینی می کنند که شرایطی وجود دارد که تحت آن نور قادر به فرار است ، این وضعیت ” تابش هاوکینگ ” نامیده شده است .

نجوم5 6 – رسیدن نور ستارگان و کهکشان های دور به ما آن قدر زمان می برد که آن چه ما امروز می بینیم در واقع وضعیت این اجرام را در صدها ، هزاران و حتی میلیون ها سال قبل نشان می دهد . از این رو همان طور که به آسمان می نگریم به راستی سفری در زمان و گذشته های بسیار دور داریم .

7 – سحابی خرچنگ به واسطه ی یک انفجار ابرنواختری در سال 1054 میلادی به وجود آمد . منجمان عرب و نیز ستاره شناسان چینی در آن زمان اشاره کرده اند که این انفجار آن قدر درخشان بوده که برای ماهها باعث روشنی آسمان شب شده و حتی در روشنی روز نیز قابل مشاهده بوده است .

نجوم1 8 – شهاب ها معمولا فقط ذرات ریز گرد و غبار در حال سقوط از میان جو زمین می باشند . دنباله دارها گاهی اوقات از میان مدار زمین عبور کرده و ردی از گرد و غبار را در مسیر پشت سر خود بر جای می گذارند . سپس همان طور که زمین در مسیر حرکت خود از میان این گرد و غبار عبور می کند ، این ذرات داغ شده و رگه هایی از نور در آسمان شب نمایان می سازند .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه میوه بخوریم! (1)

Untitled 

9 – اگر چه عطارد نزدیکترین سیاره به خورشید است اما با این حال گاهی اوقات دمای آن تا منفی 280 درجه فارنهایت می رسد . اما چرا ؟ از آن جا که سیاره عطارد تقریبا هیچ اتمسفری ندارد ، لذا هیچ چیز برای به دام انداختن و نگه داشتن گرما در نزدیکی سطح آن وجود ندارد . از این رو نیمه تاریک سیاره عطارد ( سمتی که از خورشید دور است ) بسیار سرد است .

10 – اگر چه سیاره ی زهره نسبت به خورشید در فاصله ای دورتر از سیاره ی عطارد قرار دارد ، اما به طور قابل ملاحظه ای داغ تر از عطارد است . علت این امر جو غلیظ و متراکم سیاره زهره است که باعث حفظ گرما در نزدیکی سطح سیاره می شود .

 

امتیاز به این نوشته

‫3 نظر ارسال شده در “۱۰ واقعیت عجیب و شگفت انگیز درباره نجوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *