, ,
,

ویروس، نوعی زنجیره‌ طویل مولکولی است که درون یک پوشش پروتئینی محصور شده‌ است. ویروس‌ ها از باکتری‌ ها کوچکتر و فقط با میکروسکوپ الکترونی قابل مشاهده‌ هستند.

ویروس ها که بسیاری از جانوران و گیاهان را مبتلا می‌کنند، با استفاده از امکانات سلولی در بدن میزبان تکثیر می‌ شوند و فعالیت اصلی یاخته‌ های میزبان را مختل می‌ کنند.

ویروس‌ ها ممکن است کروی، مارپیچی یا چند وجهی باشند. همین وجه تمایز، موجب شده تا برخی از آن ها با اینکه کشنده محسوب می شوند، اما شمایل بسیار جذاب و فریبنده ای داشته باشند. از جمله می توان به ویروس های آبله، هپاتیت سی، آنفولانزای خوکی، تب زرد یا ویروس دنگی اشاره کرد.

با این تفاسیر از شما دعوت می کنیم تا در ادامه به تماشای تصاویر زیباترین ویروس های کشنده ی جهان بنشینید. همراهمان باشید.

ویروس های زیبا اما کشنده (1)

ویروس نقص ایمنی انسانی (Human Immunodeficiency Virus)، که به اختصار اچ آی وی نامیده می شود، نوعی ویروس با سرعت تکثیر پایین و عامل بیماری ایدز است.

ویروس های زیبا اما کشنده (2)

ویروس دِنگی (Dengue)، عامل «تب دنگی» است. این بیماری از طریق پشه‌ ای به نام آئدس به انسان منتقل می‌ شود.

ویروس های زیبا اما کشنده (3)

ویروس سیمین (Simian) که به اختصار SV40 نیز نامیده می شود، بین انسان و میمون مشترک است.

ویروس های زیبا اما کشنده (4)

پولیوویروس (Poliovirus) یا ویروس فلج اطفال، عامل بیماری فلج اطفال است.

ویروس های زیبا اما کشنده (5)

ویروس آنفلوانزا (Influenza)، نوعی ویروس آران‌ای است. این نوع ویروس‌ ها در پرندگان و پستانداران اثر می‌ گذارند. بیماری آنفولانزا باعث عفونت حاد دستگاه تنفسی می‌ شود و از نشانه های آن می توان به تب و ضعف و بی‌حالی شدید اشاره کرد.

ویروس های زیبا اما کشنده (6)

ویروس آبله (Smallpox)، در رگ‌ های ریز پوست، دهان و گلو جای‌گیری می‌ کند و عامل بیماری واگیردار آبله است.

ویروس های زیبا اما کشنده (7)

ویروس میسلس (Measles)، نوعی ویروس آر.ان.ای از ژنوم موربیلیویروس است. این ویروس مختص انسان است و تاکنون در بدن حیوانات زنده مشاهده نشده است.

ویروس های زیبا اما کشنده (8)

ویروس کوروناویروس (Coronavirus) با نام اختصاری SARS عامل بیماری سارس است. سارس نوعی بیماری خطرناک تنفسی است که از سال ۲۰۰۲ شیوع پیدا کرده است.

ویروس های زیبا اما کشنده (9)

ویروس نیل غربی (West Nile)، میکروارگانیسمی است که باعث شیوع بیماری‌ های مرگ بار در اسب ها، پرندگان و انسان ها می‌ شود.

ویروس های زیبا اما کشنده (10)

ویروس هپاتیت سی (Hepatitis C)، عامل بیماری هپاتیت سی است که نوعی عفونت است که عمدتاً کبد را تحت تأثیر قرار می‌ دهد. این بیماری اغلب هیچ علائمی ندارد، اما عفونت مزمن موجب زخم شدن کبد می‌ شود، و پس از چند سال به سیروز کبد می‌ انجامد.

ویروس های زیبا اما کشنده (11)

ویروس تب زرد (Yellow Fever)، نوعی بیماریِ حادِ ویروسی است که در بیشتر موارد، نشانه‌ های بیماری شامل تب، لرز، از دست دادن اشتها، تهوع، دردهای ماهیچه‌ای (به ویژه در پشت) و سردرد است.

ویروس های زیبا اما کشنده (12)

ویروس آنفولانزای خوکی (Swine Flu)، یک بیماری ویروسی است که معمولاً خوک را مبتلا می‌کند اما هر ساله مواردی از ابتلای انسان به این بیماری، به ویژه از راه تماس با این جانور، گزارش می‌ شود.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید