۶ اصول فعالیت صحیح ورزشی

t 6 اصول فعالیت صحیح ورزشی

فعالیت ورزشی

کفش مناسب بپوشید

حتما” شما هم افرادی را دیده اید که از کفش های کهنه برای ورزش استفاده می کنند! این یعنی بزرگ ترین اشتباه و خطا در حق سلامتی خودتان! هر کفش تا مدت زمان خاصی از کیفیت لازم برخوردار است و پس از آن دیگر کیفیت لازم را برای محافظت از پاهای شما نخواهد داشت. فقط صرف اینکه به آن ها کفش کتانی می گوییم، بدین معنی نیست که برای ورزش عالی هستند. باید دقت کنید، کفش هایی که زیره سفتی دارند(مثل کفش های Converse) دارای قدرت جذب نیروی کمی هستند و می توانند برای پاها و استخوان ها بسیار نامناسب باشند.

آب بنوشید

آب رابطه مستقیمی با توانایی و عملکرد ورزشی و خستگی شما دارد. کمبود آب بدن باعث کاهش عملکرد ورزشی و خستگی شما می شود. پس لازم است قبل از ورزش کردن، مقداری آب بنوشید، هم چنین در حین ورزش نیز هر ۱۰ الی ۱۵ دقیقه چند جرعه آب بنوشید و در پایان ورزش نیز نوشیدن آب را فراموش نکنید، تا آب از درست رفته در نتیجه تعریق جایگزین شود.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

حرکات کشش ممنوع !

اگر تاکنون قبل از شروع گرم کردن حرکات کششی را انجام می دادید، باید بگوییم که اشتباه کرده اید! برخلاف نظر متداول عموم، مطالعات نشان داده است که انجام حرکات کششی قبل از گرم کردن یا فعالیت ورزشی کار مفیدی نیست و مانع عملکرد بهتر شما می شود. اگر هیچ اتفاقی هم نیفتد، کشش قبل از ورزش شما را در موقعیت بدی قرار خواهد داد چرا که می تواند باعث کشیدگی و آسیب به عضلات شود. پس قبل از حرکات کششی مقداری بدن را گرم کنید تا گردش خون در بدن بالا رود و بدن آمادگی کشش را داشته باشد.

گرم کردن قبل از ورزش

اگر چه محققان به طور یقین بر این که آیا گرم کردن قبل از ورزش به عملکرد بهتر  کمک می کند یا خیر متفق القول نیستند، اما همه آن ها با اثر مثبت آن مبنی بر جلوگیری از آسیب دیدگی موافقند. همیشه قبل از هر فعالیت ورزشی بدنتان را گرم کنید، گرم کردن دو مرحله دارد، مرحله اول گرم کردن عمومی بدن با حرکاتی از قبیل دویدن، حرکات نرمشی و کششی است و مرحله دوم گرم کردن اختصاصی است، یعنی اگر شما یک بسکتبالیست هستید، لازم است در این مرحله بدنتان را بازی با توپ، دریبل و پرتاپ آماده فعالیت ورزشی کنید.

با پزشک مشورت کنید

فیزیک بدنی و وضعیت جسمانی همه ما مثل هم نیست، پس سعی کنید قبل از شروع یک فعالیت ورزشی یا رژیم غذایی با پزشک یا متخصص ورزش مشورت کنید تا بدانید از چه چیزهایی باید اجتناب کنید. همواره به یاد داشته باشید که ورزش برای سلامتی روح و جسم شماست، نه تخریب آن!

اگر شما بیماری یا شرایطی مثل آسم یا مشکلات تنفسی، آرتروز، دیابت، مشکلات کلیوی و کبدی و یا مشکلات قلبی عروقی دارید، باید قبل از شروع به انجام رژیم یا ورزش، با پزشک متخصص مشورت کنید. اگر شما مشکلات خاص دیگری نیز دارید، باید به پزشک بگویید. این مشکلات شامل درد یا سرگیجه بعد از فعالیت بدنی، تنگی نفس بعد از یک فعالیت معمولی و ملایم یا زمانی که استراحت می کنید و یا ورم در قوزک پا می باشد.

علم ورزش

 

t 6 اصول فعالیت صحیح ورزشی
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چرا بعد از ورزش باید بدن خود را سرد کنیم؟

‫1 نظر ارسال شده در “۶ اصول فعالیت صحیح ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *