۸ روش برای شناسایی افراد دروغگو

t 8 روش برای شناسایی افراد دروغگو

 

 در زندگی همه ما پیش آمده که هنگام صحبت با شخصی متوجه شویم که به ما دروغ می گوید یا به صحت حرف هایی که می شنویم شک کنیم. در بعضی از موارد این دروغ شنیدن ها یا شک کردن ها چندان اهمیتی ندارد اما اگر پای خانواده در میان باشد اهمیت این قضیه صدچندان خواهد شد. در این مواقع چه کاری از دست شما ساخته است؟ ما روش هایی را به شما معرفی خواهیم کرد تا مچ دروغگوها را باز کنید.
سرفه کردن یا گرفتن دست جلوی دهان
بیشتر مردم سعی دارند تا اشاره دهان را با سرفه ای مصنوعی پنهان کنند. «همفری بوگارت» وقتی در نقش گانگستر یا مجرم بازی می کرد اغلب هنگام صحبت درباره کارهای مجرمانه با دیگر گانگسترها یا وقتی که توسط پلیس بازجویی می شد از این اشاره استفاده می کرد تا به طور غیرکلامی نشان دهد که راست نمی گوید. اگر شخصی در حال حرف زدن از این اشاره استفاده کند نشان دروغگویی است و اگر هنگام حرف زدن شما دهانش را بپوشاند علامت این است که فکر می کند شما دارید دروغ می گویید.
نتیجه گیری: کسی که هنگام دروغ گفتن سرفه می کند یا با دست هایش جلوی دهانش را می گیرد، فردی بدون اعتماد به نفس است، توجه دیگران برایش مهم است و زود به اطرافیان وابسته می شود. او قابل کنترل است در کل از همسرش توقع زیادی جز محبت کردن ندارد. فردی مهربان و دلیل دروغ گفتن هایش جلب رضایت طرف مقابلش است.
نکته مهم: وقتی فردی از اشاره دست به صورت استفاده می کند، همیشه به معنای دروغگویی نیست با این حال نشان می دهد آن فرد ممکن است در حال فریب دادن شما باشد.
 لمس کردن بینی
در اصل اشاره لمس بینی نوع پیشرفته و پنهانی حفاظ دهان است. امکان دارد شامل چند مالش آرام در زیر بینی یا یک لمس تقریبا سریع و نامحسوس باشد. بعضی از زنان این اشاره را با یک ضربه کوچک محتاطانه برگزار می کنند. توجه داشته باشید که این نوع اشاره و لمس بینی با خاراندن بینی خیلی متفاوت است. این اشاره ای که نشان از دروغگویی است تنها یک لمس کوتاه است و نباید آن را با خاراندن بینی اشتباه گرفت.
نتیجه گیری: فردی باهوش و بسیار ریزبین است، قبل از اینکه برای کاری اقدام کند آن را حسابی بررسی می کند. او دارای حس ششم بالایی است و خانواده برای او از اهمیت ویژه ای برخوردار است و سعی می کند همیشه حامی آنها باشد. منطقی فکر می کند و بیش از اینکه اهل دروغ گفتن باشد پنهان کار است.
مالش چشم
مردان معمولا چشمان شان را قاطعانه می مالند و اگر دروغ بزرگی باشد اغلب به طرف دیگر نگاه می کنند، به طور طبیعی به سمت کف اتاق. زنان از حرکت مالش آرام و ملایم در زیر چشمان خود استفاده می کنند، آنها همچنین با نگاه کردن به سقف از خیره شدن به گوینده اجتناب می ورزند.
نتیجه گیری: او سیاستمدار خوبی است و می تواند در سخت ترین شرایط منافع خود را حفظ کند. روابط عمومی خوبی دارد و این روابط را مدیون قدرت ریاستی است که ذاتا در وجودش قرار دارد. میزان دلبستگی اش در حد معمول است و از عشق و عاشقی فرار می کند، اما اطرافیانش هیچ وقت متوجه این قضیه نخواهند شد. نسبت به رعایت نظم در محیط کار و زندگی اش حساس است. کمتر می خندد و چهره اش اکثر مواقع جدی است.
نکته مهم عبارت «دروغ شاخ دار گفتن» عبارتی مرسوم است. این عبارت اشاره به مجموعه حرکات به هم فشردن دندان ها و یک لبخند دروغین دارد که با مالش چشم و روی برگرداندن ترکیب شده است. بازیگران سینما این اشاره را برای نمایش نداشتن صداقت به کار می برند
خاراندن گردن
در این مورد انگشت اشاره دستی که با آن می نویسیم زیر نرمه گوش را می خاراند یا امکان دارد یکی از طرفین گردن را بخاراند. نکته جالب توجه این است که فرد پنج بار گردن را می خاراند. به ندرت خارش ها کمتر از پنج بار است و نیز کمتر پیش می آید که بیشتر از پنج بار باشد. این حرکت اشاره ای است به تردید یا نداشتن اطمینان و از ویژگی های فردی است که می گوید، مطمئن نیستم که موافق باشم. بسیار قابل توجه است که وقتی فردی چیزی شبیه به این می گوید: «می فهمم چه احساسی داری» زبان کلامی با این اشاره در تضاد است.
نتیجه گیری: فردی متفکر است و بیش از آنکه حرف بزند فکر می کند. اهل مطالعه و به خواندن کتاب های فلسفی علاقه مند است. به هر کسی نمی تواند اعتماد کند، پنهان کاری برای او تفنن است و بیشتر اوقات این کار را برای آزمایش انجام می دهد. در شرایط دشوار به راحتی می تواند داستانی را سر هم کند که اطرافیانش به راحتی آن را باور کنند. تنهایی را به حضور در جمع های شلوغ ترجیح می دهد.
مالش گوش
این اشاره در واقع اقدامی است از سوی شنونده برای شنیدن حرف های بد و متوقف ساختن صحبت های دیگران که با گذاشتن دست در اطراف یا بالای گوش انجام می شود. این اشاره نوع پیشرفته اشاره پوشاندن هر ۲ گوش با دست ها که کودکان هنگام شنیدن توبیخ والدین می خواهند از شنیدن آن امتناع کنند. دیگر حرکات مالش گوش شامل مالش پشت گوش؛ کشیدن نرمه گوش یا خم کردن تمام گوش به جلو برای پوشاندن سوراخ گوش. این حرکت آخری پیام می دهد که فرد به اندازه کافی شنیده است یا می خواهد حرف بزند.
نتیجه گیری: بسیار حساس، مهربان، دلسوز و دل رحم است. او زیاد اهل مخالفت کردن نیست و کمی هم در تصمیماتش سست اراده است. به طبیعت علاقه مند است و به خانواده اش وابستگی دارد و به خصوص به پدر و مادرش. زندگی آرام و بی دغدغه رادوست دارد و از انجام کارهایی که ریسک بالایی دارند، خودداری می کند. او به خورد و خوراکش اهمیت می دهد و بهترین تفریح برایش، استراحت کردن است.
کشیدن یقه
تحقیقات در زمینه اشاره های بدنی دروغگوها نشان داده است که دروغگویی سبب احساس مورمور در صورت و گردن می شود و برای برطرف کردن آن مالش یا خارش لازم است. به نظر منطقی است که چرا برخی هنگام دروغگویی از اشاره کشیدن یقه استفاده می کنند و گمان می رود رفتار ناپسندی دارند. هرگاه شخصی را مشاهده کردید که این حرکت را انجام می دهد با سؤالاتی مانند «امکان دارد دوباره تکرار کنید» یا «امکان دارد این مسئله را روشن تر بیان کنید» باعث شوید که او به اصطلاح دست از فریب کاری بردارد.
نتیجه گیری: ظاهرش با درونش متفاوت است. به ندرت می توانید متوجه شوید که ناراحت است یا خوشحال و به راحتی می تواند احساساتش را پنهان کند. او به لباس هایش اهمیت می دهد و نحوه لباس پوشیدن همسرش خیلی برایش مهم است، در کل دیگران را با نوع پوشش و لباس شان مورد قضاوت قرار می دهد.
نکته: وقتی شخصی عصبانی یا ناامید است احتیاج دارد یقه اش را کمی به عقب بکشد تا اجازه دهد جریان هوای تازه و خنک به اطراف گردنش راه یابد.
پلک زدن بیش از حد
پلک زدن بیش از حد از اشاره های ناخودآگاهی است که در فرد دروغگو پدیدار می شود و اصلا قابل جلوگیری نیست. فرد با این اشاره سعی می کند از تماس چشمی با شما خودداری کند و به محض اینکه چشمش را به نقطه دیگری بیندازد پلک زدن های پی در پی او متوقف می شود. هروقت با چنین موردی برخورد کردید پیشنهاد می دهیم که موضوع مورد بحث را عوض کنید. اگر با این کار پلک زدن های طرف مقابل قطع شد، مطمئن باشید که به شما دروغ می گفته است، اما اگر همچنان ادامه پیدا کرد دلیلی بر دروغگویی او نیست و احتمالا مشکلی فیزیکی برایش پیش آمده است.
نتیجه گیری: فردی صادق و راستگوست و در معدود مواقعی دروغ می گوید. کلا انسان مثبتی است و انرژی مثبتی هم دارد. سرش به کار خودش مشغول است و از دروغ گفتن و حاشیه سازی فراری است. زندگی آرامی دارد و این آرامش را با هیچ چیزی عوض نمی کند. بسیار پایبند به سنت و خانواده است. برای حفظ آرامش خانواده اش حاضر است آرامش خود را سلب کند. مهربان و دلسوز است و مدافع حقوق حیوانات. به گل کاری علاقه مند است و زندگی در اطراف شهر را به زندگی شهر ترجیح می دهد.
اشاره دست
این اشاره اقدامی کاملا خودآگاه است که فرد برای دور کردن ذهن و حواس شما و باور کردن صحبت های دروغی که تحویل تان می دهد. اصولا شخصی که با حرکات دست حواس تان را پرت می کند دو هدف عمده دارد: اولا سعی می کند حرف هایش را به شما اثبات کند و از نظر روان شناسی هم این کار بسیار موثر است. ثانیا وقتی اشارات دست بیش از حد معمول باشد شنونده بیش از آنکه روی حرف هایی که می شنود تمرکز کند روی دست و حرکات دست فرد گوینده تمرکز می کند. این روش از جمله روش هایی است که به سختی می توان آن را آزمایش کرد. اما در این شرایط تنها کاری که از دست شما ساخته است دقت روی ممیک صورت فرد گوینده است و تا جایی که می توانید به بدن و دست های او نگاه نکنید.
نتیجه گیری: فردی باهوش، زرنگ و پرانرژی است. از معاشرت با او احساس خوبی خواهید داشت. زیاد اهل سفر نیست اما همسفر خوبی است ولی به هیچ عنوان شریک کاری خوبی نیست. اگر مشکلی برای تان پیش بیاید به راحتی می توانید با او مشورت کنید و مطمئن باشید که راه حل های خلاقانه ای به شما پیشنهاد می دهد اما برای حل کردن مشکلات تان از او کمک نگیرید. رفیق باز است و از حضور در جمع خیلی لذت می برد. خوردن انواع شکلات، شیرینی و بستنی را به خوردن غذا ترجیح می دهد به موسیقی علاقه خاصی دارد و به روزترین موسیقی ها را دنبال می کند.
نکته مهم: هنگام فشار و استرس، فرد انگشتان را در دهان خود قرار می دهد. این اشاره اقدامی ناخودآگاه است که فرد برای بازگشت به امنیت زمان شیرخوارگی خود به کار می برد. در حالی که بیشتر اشاره های دست بر دهان بیانگر دروغگویی یا فریب است. اشاره انگشتان به دهان بروز بیرونی، احتیاجی درونی برای جلب دوباره اطمینان است. در زمان ظهور این اشاره، اطمینان و تضمین دادن به فرد ضروری است.
منبع : مقالات روانشناسی

t 8 روش برای شناسایی افراد دروغگو
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مهربانی ساده است

‫1 نظر ارسال شده در “۸ روش برای شناسایی افراد دروغگو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *