آیا با جوهر خودکار مسموم می شویم؟

آیا خوردن جوهر خودکار خطرناک است؟ آیا جوهر خودکار باعث مسمومیت می شود؟ اینها سوالاتی است که در این بخش پاسخ می دهیم.

مسمومیت با جوهر خودکار موضوعی است که ممکن است هرکس با آن رو به رو شود. البته نه به این معنی که با جوهر مسموم شود. شاید اطرافتان کودکی نوپا داشته باشید که به دنبال کشف دنیای اطراف خود، وقتی یک خودکار را می بیند سر آن را به دهان ببرد و اندکی از جوهر خودکار وارد دهان او شود. حالا شما می خواهید بدانید آیا به خاطر ورود جوهر به بدن مسمومیت ایجاد می شود؟

خوردن جوهر خودکار توسط کودک

مسمومیت با جوهر خودکار اتفاق نمی افتد

در واقع، جوهر چندین خودکار باید بلعیده شود تا فرد را بیمار کند. این کار ممکن است ناراحت کننده باشد ولی کشنده نیست. موسسه ملی سلامت ایالات متحده می گوید این اتفاق را نمی توان مسمومیت نامید. زیرا ترکیب رنگ و حلالی که جوهر را درست می کنند به طور کلی سمی نیستند و بایستی مقدار زیادی از جوهر خودکار را ببلعیم تا به درمان نیاز داشته باشیم.

وقتی جوهر خودکار خورده شود باید چه کار کرد؟

از آنجا که مشکلات خوردن جوهر خودکار به خارش چشم و لکه پوست یا پرده مخاطی محدود می شود، معمولا درمان شامل پاک کردن و تمیز کردن جوهر می شود. حتی نیازی به مراجعه به بیمارستان نیست.

اگر جوهر خودکارهای نوک نمدی، ساچمه ای و خودنویس بلعیده شوند، جوهر این خودکارها آن قدر کم هستند که برای مسمومیت کافی نیستند.

برخی جوهرها در دهان زخم ایجاد می کنند اما اگر مقادیر زیاد جوهر از طریق شیشه خورده شود می تواند حساسیت زا باشد. با این حال، مسمومیتی جدی گزارش نشده است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
میزان کالری (انرژی) میوه ها

برخی از جوهرها حاوی مقادیر کم مواد شیمیایی مانند فنول، اتیل گلیکول یا زایلین است، تمام این ها می توانند در مقادیر زیاد خطرناک باشند.

اگر جوهر خودکار بخوریم چه میشود

با این که مسمومیت با جوهر خودکار اتفاقی است که احتمال وقوع آن بسیار اندک و نزدیک به صفر است بازهم اگر کودکی نوپا در خانه دارید مراقب باشید تا به جامدادی شما دست نزد. اگر خودتان هم عادت دارید انتهای خودکار را زمان فکر کردن در دهان بگذارید سعی کنید این عادت را ترک کنید. گاهی جوهر برخی از خودکارها می تواند، به اصطلاح، پس بدهد و مسیر برعکس طی کند و از انتهای لوله وارد دهان شود.

چگونه جوهر خودکار را از روی زبان پاک کنیم؟

برای این کار می توانید مسواک بزنید. ترکیبات خمیردندان به پاک شدن جوهر کمک می کنند. همچنین غرغره آبلیمو هم می تواند به پاک شدن جوهر خودکار از روی زبان کمک کنند.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *