اطلاعاتی جالب در باره کوسه های اقیانوس

t اطلاعاتی جالب در باره کوسه های اقیانوس
t اطلاعاتی جالب در باره کوسه های اقیانوس

کوسه ها یکی از گونه‌های جالب و مهم در دنیای دریا هستند که اطلاعات جالبی در مورد آن‌ها وجود دارد. این موجودات زیبا و قدرتمند، جزئی از خانواده کوسه‌سانان هستند و در سراسر اقیانوس‌ها یافت می‌شوند.کوسه‌ها از نظر ظاهری دارای بدنی بلند و نوک تیز، پوستی لخت و شاخک‌های بزرگ هستند. آن‌ها به خوبی به شکار و شناسایی طعمه‌های خود توان می‌آورند و با سرعت بالا و حرکات چابک، از قدرتمندترین شکارچیان در دنیای زیرآب هستند.

این موجودات زنده در برخی از ادبیات و فرهنگ‌ها به عنوان نماد قدرت، ترس و حتی خطر شناخته می‌شوند. اما در عین حال، کوسه‌ها نقش مهمی در حفظ تعادل در اکوسیستم‌های دریایی دارند. آن‌ها به عنوان یکی از بالغ‌ترین شکارچیان دریا، با حفظ تعادل جمعیت سایر موجودات در دریاها کمک می‌کنند.

بعضی از گونه‌های کوسه، مانند کوسه سفید بزرگ، به عنوان گونه‌ای نمادین و محبوب شناخته می‌شوند. این گونه از کوسه به دلیل ظاهر ترسناک و حجم بزرگ خود، مورد توجه و تحقیقات بسیاری از محققان و علاقمندان به حفاظت از محیط زیست قرار گرفته است.با توجه به تاثیرات منفی فعالیت‌های انسانی بر محیط زیست دریاها، حفاظت از کوسه‌ها و سایر موجودات دریایی، امری بسیار حائز اهمیت است. پژوهش‌ها و برنامه‌های حفاظت از کوسه‌ها، علاوه بر حفظ تعادل در اکوسیستم دریایی، به حفظ تنوع زیستی و حفظ منابع طبیعی کمک می‌کند.

با توجه به اینکه کوسه‌ها یک نقش مهم در حفظ تعادل اکوسیستم‌های دریایی دارند و برخی از گونه‌های آن‌ها با خطر انقراض روبرو هستند، لازم است که تلاش‌های فراوان برای حفاظت از آن‌ها صورت گیرد. البته باید توجه داشت که همکاری بین کشورها و تلاش‌های همگانی برای حفاظت از محیط زیست در سطح جهانی، می‌تواند نقش بسیار مؤثر و مثبتی در حفظ کوسه‌ها و سایر موجودات دریایی داشته باشد.

 اگر چه کلمه کوسه ما را به یاد حمله و دندان های مرگبار می اندازد اما جالب است بدانید تعداد کوسه های خطرناک کمتر از آن چیزی است که ما فکرش را می کنیم!

آیا می دانستید کوسه ها...؟

انواع مختلف کوسه ها 

انواع مختلفی از کوسه وجود دارد. برخی از آنها عبارتند از: کوسه اره (تصویر زیر)، کوسه سفید، کوسه سرچکشی، کوسه گاو نر، کوسه ببری، کوسه ماکو

آیا می دانستید کوسه ها...؟

ساختار غضروفی بدن کوسه ها 

شاید تعجب کنید اگر بدانید که در بدن کوسه ها حتی یک استخوان هم وجود ندارد. اسکلت بدن این حیوان را غضروف ها تشکیل داده اند. غضروف بدن آن ها مانند گوش ها و بینی انسان، بافت انعطاف پذیر و محکمی دارد.کوسه ها برای زنده ماندن باید دائم در حرکت باشند. حرکت باعث می شود آب با فشار به بدنشان برخورد کند و اکسیژن به جریان خون بدن وی وارد شود. اگر حیوان در جایی متوقف شود، خفه شده و می میرد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
محل تولد حضرت مهدی (عج) کجا است؟

برخی از کوسه ها از قوه شنوایی بالایی برخوردارند. آنها حرکت یک ماهی را از ۵۰۰ متر دورتر متوجه می شوند.همچنین حس بویایی این جانوران بسیار قوی است به طوری که اگر کوسه ای را در استخری رها کنیم و فقط یک قطره خون در آب استخر بچکانیم، حیوان بوی خون را متوجه می شود!

آیا می دانستید کوسه ها...؟

اگر چه بیشتر گونه ها کمتر از یک متر هستند اما طول بدن برخی از گونه ها به ۱۴ متر می رسد.کوسه ای که تازه متولد شده است می تواند از خودش مراقبت کند. مادر، بچه را به حال خود رها می کند. بچه کوسه ها قبل از اینکه خوراک مادرشان شوند بعد از تولد از مادرشان جدا می شوند! برخی از گونه های ها پستاندار هستند و برخی دیگر تخم گذارند.

خطرناک ترین نوع کوسه

خطرناک ترین نوع این حیوان در اقیانوس، کوسه سفید است. سرعت این شکارچیان قدرتمند در آب به ۳۰ کیلومتر در ساعت می رسد.برخلاف دیگر گونه ها، کوسه سفید خون گرم است و دائم باید گوشت بخورند تا دمای بدنشان به حالت عادی بماند.

آیا می دانستید کوسه ها...؟

با توجه به اینکه کوسه‌ها یک نقش بسیار مؤثر در حفظ تعادل اکوسیستم‌های دریایی دارند، لذا شناخت بهتر از آن‌ها و تلاش برای حفاظت از آن‌ها، امری بسیار ضروری است.

فیلمی از شکار کوسه ها 

t اطلاعاتی جالب در باره کوسه های اقیانوس
امتیاز به این نوشته

‫4 نظر ارسال شده در “اطلاعاتی جالب در باره کوسه های اقیانوس

  1. هدیه رمضانی ملقب به آنه شرلی :

    وای خدای من من خیلی می ترسم اول میخواستم غواص شوم ولی با این اخبار منصرف شدم من ۱۴ سالمه از شیر آنقدر نمی ترسم که از کوسه می ترسم خدایا کسی را در دریا گرفتار نکن الهی آمین

  2. جهان :

    البته با عرض پوزش ولی شما به غیر از کوسه نهنگی تا به حال کجا کوسه ۱۴ متری دیدین اون هم از نوع سفید ؟ بزرگترین کوسه سفید در خلیج مکزیک کشف شده که از نوع ماده و طول بدنش کمی بیش از ۵ متر بوده ! کوسه سفید ۱۴ متری یا به عبارت صحیح تر مگالودون هست که گونه انقراض یافته در زمان دایناسور ها و پیش از پیدایش انسان به روی زمین بوده !!! حالا شما اون رو کجا دیدین ما خبر نداریم ولی توصیه میکنم قبل از انتشار اخبار اون هم از نوع تخصصی همیشه اندکی مطالعه داشته باشین و در ضمن این حس شنوایی کوسه نیست که زیاده بلکه حس بویاییشه !!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *