اتحاد و همبستگی در میان اعضای خانواده

خانواده

امروزه به دلیل رشد تکنولوژی و فضای مجازی اعضای خانواده از هم فاصله گرفته‌اند و به اندازه‌ی گذشته به یکدیگر نزدیک نیستند. با این حال نباید فراموش کرد که خانواده مهم‌ترین رکن جامعه است و همه‌ی انسان‌ها به خانواده‌ای نیاز دارند که از آن‌ها حمایت کند و دوستشان بدارد.

اگر اعضای خانواده متحد و صمیمی باشند عبور از مشکلات زندگی برایشان ساده‌تر خواهد بود. اما برای رسیدن به چنین اتحاد و صمیمیتی چه باید کرد؟

نحوه برخورد صحیح با خانواده

با اعضای خانواده خود ارتباط صحیح و مؤثر برقرار کنید

اعضای خانواده
ارتباط صحیح

همه‌ی اعضای خانواده مهم و ارزشمند هستند. اعضا باید با یکدیگر درباره‌ی نیازهای خود صحبت کنند و به نحو صحیح و مؤدبانه‌ای درخواست کمک کنند. برای مثال اگر شما امتحان دارید و والدینتان می‌خواهند فیلم تماشا کنند یا مهمان دعوت کنند، مؤدبانه و با احترام، شرایط خود را بیان کرده و درخواست کمک کنید.

می‌توانید به آن‌ها بگویید که علی‌رغم اهمیتی که برای برنامه‌هایشان قائل هستید یک امتحان مهم دارید که باید در آن موفق شوید.

شنونده‌ی خوبی باشید

گوش دادن

همان‌طور که می‌خواهید شنیده شوید باید به صحبت‌های دیگران نیز گوش دهید. زمانی که یکی از اعضای خانواده با شما صحبت می‌کند روی صحبت‌های او تمرکز کنید. در این زمان خود را با تلفن همراه یا تلویزیون مشغول نکنید و به نشانه‌ی تأیید آن‌ها، گاهی سر تکان دهید و یا از آن‌ها سؤالاتی بکنید. همیشه سعی کنید در هنگام مکالمه ارتباط چشمی مناسبی برقرار کنید.

مهربان باشید

مهربانی

به خانواده‌ی خود نشان دهید که برایتان ارزشمند هستند و قدردان حضورشان هستید. در برنامه‌ها و جمع‌های خانوادگی شرکت کنید و به والدین و خواهر و برادر خود بگویید که دوستشان دارید. برای تولد یا مناسبت‌های متفاوت به آن‌ها هدیه بدهید و سعی کنید همیشه مهربان باشید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاردستی شیرینی خوری با حیوانات عروسکی

اگر کار اشتباهی کردید عذرخواهی کنید و متقابلاً عذرخواهی دیگران را نیز بپذیرید و هیچ‌گاه مغرور، لجباز و خودخواه نباشید. همچنین به آن‌ها در انجام امور خانه و یا در حل مشکلاتشان کمک کنید.

تفاوت‌ها را بپذیرید

اعضای خانواده

هر انسانی دارای ویژگی‌های منحصر به‌فرد است. هیچ‌کس در همه‌ی زمینه‌ها با شخص دیگری هم‌عقیده نیست. اگر درباره‌ی یک موضوع نظر متفاوتی دارید بدون پرخاشگری آن را بیان کنید و به نظر دیگران نیز احترام بگذارید. همواره به یاد داشته باشید که نمی‌توانید در همه‌ی موضوعات دیگران را قانع کنید.

خانواده را در اولویت قرار دهید

اعضای خانواده

فراموش نکنید که خانواده‌ی شما مهم‌تر از دوستانتان هستند. همیشه اعضای خانواده و نیازهایشان را در اولویت قرار دهید. برای این کار ممکن است مجبور شوید از برخی تفریح‌ها یا از برخی نیازهای خود چشم‌پوشی کنید.

در کنار اهمیتی که برای کار، درس و یا تفریح با دوستانتان قائل هستید خانواده‌ی خود را نیز مورد توجه قرار دهید. اگر قرار به انتخاب باشد آن‌ها را انتخاب کنید و فراموش نکنید که رضایت والدینتان از هرچیز دیگری مهم‌تر است.

با این کار به اعضای خانواده‌ی خود نشان می‌دهید که برای شما مهم هستند و در نتیجه در آینده به هنگام مشکلات آن‌ها نیز شما را در اولویت قرار خواهند داد و حامی شما خواهند بود.

به سنت‌های خانوادگی احترام بگذارید

اعضای خانواده

سنت‌ها و آداب و رسوم خانوادگی خود را محترم شمارید و سعی کنید تا حد معقول و به میزان توانایی خود در اجرای آن‌ها مشارکت کنید. برای مثال اگر رسم است که آخرین روز هرسال حتماً در خانه و در کنار خانواده باشید به این رسم احترام بگذارید و برنامه‌های شخصی خود را به نحوی تنظیم کنید که با آن تداخلی نداشته باشد.

به یاد داشته باشید که در هر خانواده‌ای سختی‌ها و مشکلاتی وجود دارد

اعضای خانواده

هرگز هیچ خانواده‌ای بدون نقص و مشکل نیست. ممکن است خانواده‌ی شما با مشکلات مالی، بیماری، طلاق والدین و یا مرگ یکی از اعضا مواجه شود. در این شرایط از اعضای خانواده‌ی خود حمایت کنید و صبور باشید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آیا پدر و مادرم حق بررسی فایل های گوشی من رو دارند؟

نرگس قدیرلی

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *